6 sposobów na szybką naukę języka norweskiego

Poznawanie nowych, ciekawych rzeczy jest bardzo interesujące i rozwijające, ale nauka, nawet taka sama dla siebie, bywa również bardzo wymagająca. Tak jest z nauką języków obcych, na przykład bardzo ciekawego języka, jakim jest norweski. Nawet jeśli decydujesz się na poznanie słownictwa i zasad gramatyki w norweskim sam z siebie, to jednak musisz liczyć się z tym, że ten proces będzie złożony i raczej wymagający. Aby sobie to ułatwić, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych metod i sposobów nauki języka norweskiego, które na pewno przyczynią się do tego, że zdobywanie nowej wiedzy będzie nie tylko szybsze i bardziej efektywne, ale również bardziej przyjemne.

Ucz się systematycznie, ale zachowując równowagę

Pierwszą, jedną z najważniejszych zasad podczas nauki języka norweskiego, jest systematyczność. Długie odstępy między kolejnymi etapami nauki oraz przyswajaniem nowego słownictwa lub kolejnych zasad gramatyki nie są wskazane z bardzo prostej przyczyny. Podczas długiej przerwy możesz zapomnieć większość tego, czego już się nauczyłeś i będziesz musiał przyswajać opanowane już niegdyś słówka ponownie. Oczywiście ich nauka od nowa powinna pójść nieco szybciej, bo w trakcie odtwarzania wiedzy w głowie powinno Ci coś zacząć świtać, jednakże będą to znikome wskazówki, które niezbyt przyspieszą cały ten proces.

Po drugie pamiętaj, że nie należy przesadzać. Umiar, jeśli chodzi o czas poświęcony nauce, jest niezwykle istotny. Warto uczyć się nawet codziennie, jednakże należy pamiętać, aby w takiej sytuacji sesje z nowymi słówkami lub gramatyką nie były zbyt długie. Wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie odkrywania nowych i powtarzania poznanych już zasad oraz słów, aby w głowie stopniowo zostawało coraz więcej informacji. Jeśli zaczniesz przesadzać z czasem poświęconym na naukę, to Twój mózg zacznie szybciej się męczyć, a Ty sam możesz szybko się znudzić podjętą nauką i zacząć odczuwać zniechęcenie do kolejnych lekcji.

Trzecia kwestia, która też jest niezwykle istotna, to zachowanie równowagi w kwestii sposobów nauki. Musisz pamiętać, że nauka samemu dla siebie to nie chodzenie do szkoły i konieczność przyswajania kolejnych rozdziałów i partii słownictwa na zbliżający się sprawdzian. Chcąc dobrze nauczyć się norweskiego, warto nie tylko korzystać z podręczników i słowników, ale również dużo czytać i oglądać filmów w tym języku. Literatura oraz kinematografia norweska są bardzo ciekawe i dostarczają naprawdę wielu materiałów, które będą nie tylko interesujące, ale także idealne na każdy etap nauki. Sprawdzą się jako wsparcie zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jeśli będziesz skupiać się tylko na wiedzy podręcznikowej, to szybko wpadniesz w rutynę.

Zadbaj o różnorodność i korzystaj z pomocy

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas nauki języka jest zadbanie o różnorodność. Nie możesz cały czas uczyć się tylko słówek lub tylko gramatyki. Ważne jest, abyś dawkował sobie po trochu wszystkie różne rodzaje przyswajania języka. Mieszaj czytanie i pisanie, słuchanie oraz mówienie, a także przyswajanie słówek i nowych zasad gramatycznych. Nie zapominaj o tym, aby od samego początku oswajać się z tym, jak dany język brzmi i w przypadku samodzielnej nauki w domu powtarzaj sobie poznane słówka na głos. Dzięki temu wyrobisz sobie o wiele lepszy sposób wymawiania, który będzie możliwie jak najlepiej zbliżony do oryginału.

Piątą kwestią, o której nie należy zapominać podczas nauki norweskiego, jest umiejętność korzystania z pomocy. Języki skandynawskie są trudne i obecnie stosunkowo mało popularne. Z tego względu na rynku nie ma zbyt wielu ciekawych kursów gotowych do samodzielnego wykonania w domu. Ponadto wymowa i pisownia poszczególnych słów jest naprawdę trudna i często wydaje się nienaturalna, przez co samodzielna nauka może skutkować niepoprawnym wypowiadaniem, co z kolei może prowadzić do różnych problemów komunikacyjnych. Dlatego, zamiast próbować nauczyć się norweskiego samemu, warto zapisać się na profesjonalny kurs.

Ostatnia niezwykle ważna kwestia to, aby nie bać się pytać. Nie wszystko musisz od razu zrozumieć samodzielnie, dlatego warto zadawać pytania i dociekać niektórych kwestii, aby upewnić się, że dobrze je rozumiesz lub wymawiasz. Dzięki temu unikniesz potencjalnych błędów i przyswoisz wszystko w odpowiedni sposób już na samym początku.

 

 

Pan Lotto