Baseny termalne – ich wpływ na zdrowie i urodę

baseny termalne

Baseny termalne cieszą się od dobrych kilku lat ogromną popularnością. Korzystają z nich nie tylko osoby starsze, ale i młodsi pragnący zaczerpnąć odrobiny relaksu i doświadczyć zbawiennego działania nasyconych minerałami i pierwiastkami wód. Według powszechnie panującej opinii baseny termalne pomagają leczyć różne schorzenia, zapobiegać wielu chorobom oraz oczyścić organizm z toksyn. Jak wybrać najlepszy dla siebie rodzaj wód termalnych i jaki faktycznie jest ich wpływ na zdrowie i urodę?

Dlaczego wody termalne działają

Zbawienne działanie wód termalnych to w dużej mierze zasługa zawartych w nich minerałów i pierwiastków, jednak kluczowym elementem jest tu również ich podwyższona temperatura. Wody termalne wydobywają się na powierzchnię wprost z wnętrza Ziemi. Ich temperatura może wahać się między 20 a 90 stopniami Celsjusza. Korzystne oddziaływanie ciepła na organizm znane jest człowiekowi już od dawna, podobnie jak kąpiele w basenach termalnych, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans tej formy relaksu.

Kąpiel w wodzie bogatej w minerały usprawnia pracę serca, wspomaga i przyspiesza metabolizm, stabilizuje tętno, reguluje gospodarkę hormonalną, pomaga obniżyć poziom stresu, eliminuje bóle mięśni i stawów oraz może przyczynić się do eliminacji problemu bezsenności. Baseny termalne wpływają też dobrze na ogólną kondycję skóry, uelastyczniając ją i wygładzając. Odpowiednio dobrane minerały mogą wspomóc leczenie trądziku i problemów skóry suchej. Ponadto działają kojąco na wszelkie podrażnienia i wspomagają ogólny proces regeneracji skóry.

Rodzaje wód termalnych

Do leczniczych wód termalnych zalicza się między innymi wody siarczkowe, żalaziste, fluorkowe, bromkowe oraz jodkowe. Każdy z zawartych w wodzie minerałów oddziałuje na organizm człowieka inaczej, dlatego różne baseny termalne zalecane są podczas leczenia różnego rodzaju schorzeń. I tak woda radonowo-siarczkowa, którą odnajdziemy w Cieplicach korzystnie wpływa na kondycję stawów i krążenia, trofikę skóry, metabolizm oraz gospodarkę hormonalną organizmu. Zawarte w niej związki siarki wspomagają regenerację chrząstek stawowych i działają odtruwająco i przeciwzapalnie. Z kolei kąpiele w wodach fluorkowych to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na osteoporozę, gdyż to fluor odpowiada za zatrzymanie wapnia w kościach i stymulację uwapnienia tkanki kostnej.

Baseny termalne na Słowacji i Węgrzech

Wody siarczkowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów źródeł wód termalnych na Słowacji i Węgrzech. W czasie jednej kąpieli ciało człowieka potrafi wchłonąć nawet 10% siarki zawartej w wodzie. Po przeniknięciu do organizmy tworzy ona związki będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej. Związki te są z kolei niezbędne do odbudowy chrząstek stawowych – głównej przyczyny schorzeń reumatycznych. Wody siarczkowe zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęki oraz poprawiają ogólną ruchomość stawów ograniczaną wcześniej przez ból.

Wody siarczkowe to również doskonały sposób na wzmocnienie odporności, tak ważnej dla naszego zdrowia ogólnego. Siarka wpływa również pozytywnie na układ moczowy, wątrobę i pomaga zredukować poziom cholesterolu we krwi. Jeśli chodzi o działanie upiększające, siarka przeciwdziała skórnym zakażeniom bakteryjnym wzmacniając skórę, włosy i paznokcie oraz łagodząc objawy atopowego zapalenia skóry.

Nie ma wątpliwości, że baseny termalne to doskonały pomysł na weekendowy wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Szczególnie poleca się go zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, jednak w wodzie dalej utrzymuje się na poziomie 30 stopni. To doskonały sposób by zahartować organizm i dostarczyć mu niezbędnych i często brakujących minerałów.

Pan Lotto