BHF, czyli bezpieczeństwo i higiena frezowania

Bezpieczenstwo podczas frezowania

Czy dzisiejsze maszyny do podstawowej obróbki skrawaniem są w pełni bezpieczne? I czy jest coś, co moglibyśmy przedsięwziąć, żeby zwiększyć nasze własne bezpieczeństwo pracy przy frezarkach?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pierwsze pytanie. Z jednej strony dzisiejsze standardy pozwalają na względnie bezpieczne używanie ciężkich maszyn, minimalizując ryzyko wypadku. Z drugiej zaś, wypadki zdarzają się niestety znacznie częściej, niż byśmy sobie tego życzyli. Są jednak pewne podstawowe zasady, które przy wprowadzeniu w życie zminimalizują szanse na incydent praktycznie do zera. Mowa tutaj oczywiście o podstawowych przepisach BHP, które tak często bywają lekceważone. Szacuje się, że nawet 95% wypadków przy pracy z maszynami można byłoby uniknąć, gdyby tylko zastosować się do powszechnego szkolenia bhp, lub chociaż instrukcji producenta. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym wytycznym, których przestrzeganie jest nie tylko wymysłem pewnej grupy osób, ale raczej niezbędnym remedium na wykonywanie codziennych obowiązków.

frezarki a bezpieczeństwo

Podstawowe zasady obsługi frezarki:

– przede wszystkim należy stale monitorować stan techniczny maszyny, na której zamierzamy pracować. Nawet najmniejsze odstępstwa od normy nie powinny być lekceważone.

– szczególną uwagę należy zwrócić na elementy osłonowe (czy na przykład nieruchome elementy nie biorą udziału w procesie frezowania)

– w celu wyłączenia maszyny po frezowaniu szybkościowym, najpierw wyłączamy noże, a dopiero później przesuwamy stół

– oznaczamy specjalnymi taśmami lub barierkami (z odpowiednim marginesem) miejsce, do którego wysuwa się stół od naszej frezarki

– przy wkładaniu/ściąganiu ciężkich przedmiotów należy używać przeznaczonych do tego maszyn/dźwigów

– bezwzględnie zakazuje się zdejmowania osłon w czasie frezowania

– w celu usunięcia wiórów należy używać jedynie przeznaczonych do tego narzędzi (całkowicie zakazuje się usuwania ich gołą ręką bądź sprężonym powietrzem)

– zabrania się dopuszczania do frezarki osób bez odpowiedniego przeszkolenia

A zasadą numer jeden jest tak naprawdę zdrowy rozsądek i niepopadanie w rutynę. Zawsze bądźmy świadomi, co robimy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie bójmy się zadawać pytań – fachowcy z JLBMET – frezowanie szczecin z miłą chęcią udzielą rzeczowej i wyczerpującej odpowiedzi na każde pytanie dotyczące frezowania.

Pan Lotto