Budowa domu – ile to będzie kosztowało i z kim rozmawiać?

nowy-dom

Rozpoczęcie budowy domu wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno tego finansowego, jak i psychicznego. Takie przedsięwzięcie to bowiem ogrom formalności i sporo stresu, z którym trzeba będzie się uporać przez cały czas trwania inwestycji.

Jak zacząć budowę domu?

Od czego więc zacząć, jeżeli jesteśmy już pewni swojej decyzji ? Priorytetem w takich przypadkach jest zakup działki budowlanej. Przed tym należy jednak określić jaki rodzaj domu planujemy wybudować, aby dostosować jej obszar do naszych potrzeb. Przeanalizujmy też jej położenie, bliskość do infrastruktury oraz sąsiedztwo z innymi działkami. Najlepiej jest wykupić działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Musi być on zatwierdzony przez Radę Gminy.

prace-budowlane
Kolejny etap to wybór projektu domu, który mamy zamiar wybudować. Zależy to w dużej mierze od naszych potrzeb i możliwości finansowych, jakimi aktualnie dysponujemy. Niewielu inwestorów jednak jest w stanie wybudować dom tylko ze zgromadzonych przez siebie oszczędności.

Ceny budowy domu jednorodzinnego nie należą do niskich, dlatego też większość osób podejmujących taki krok zaciąga w banku kredyt budowlany.

Jeśli już kupiliśmy działkę, mamy gotowy projekt, a także zgromadziliśmy wszelkie potrzebne dokumenty, możemy wówczas złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Czynności tej możemy dokonać w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym. W przypadku kompletnych wniosków, ustawowy termin wydania oficjalnego pozwolenia na budowę wynosi do 65 dni. Po uzyskaniu tego niezwykle istotnego dokumentu, możemy już przystąpić do pierwszych czynności związanych z budową.

Po ustaleniu rodzaju naszego budynku mieszkalnego, należy poważnie zastanowić się nad tym komu zlecić budowę domu? Obecnie na rynku istnieje szereg firm budowlanych specjalizujących się w wykonawstwie różnego rodzaju obiektów mieszkalnych. Większość z nich buduje tradycyjne domy murowane i to właśnie one cieszą się w naszym kraju największą popularnością (np. domy parterowe). Nie brakuje jednak zamówień na tzw. domy z bali czy też domy kanadyjskie, które przebojem zdobywają również i polski rynek.

Dom wykonany jest już w stanie surowym. Co dalej?

Teraz najistotniejszy będzie montaż instalacji gazowej, elektrycznej (domowa sieć energetyczna), grzewczej oraz wodno-kanalizacyjnej. Obecnie sporą popularność wśród nowo powstałych domów jednorodzinnych zyskały nowoczesne systemy grzewcze, takie jak np. pompy ciepła.

Koszt budowy domu

Przed podjęciem decyzji o wybudowaniu własnego domu należy wziąć pod uwagę koszty, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Są one zależne od stylu wykonania, powierzchni oraz jakości materiałów budowlanych użytych do realizacji takiej inwestycji. Jeśli nie dysponujemy określoną kwotą na tego typu przedsięwzięcie, warto pomyśleć o zaciągnięciu pożyczki bankowej na budowę domu (kredyt budowlany).

O kosztach budowy możemy dowiadywać się na własną rękę oraz poprzez biura projektów. Większość z nich podaje całkowite ceny wybudowania danego budynku, mając na uwadze odpowiedni projekt. Generalnie ich wyliczenia opierają się na uśrednieniu wszystkich cen rynkowych oraz przyjęciu prostego przelicznika kosztów wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej domu. Po uwagę brane są tutaj między innymi następujące elementy inwestycji:

– roboty przygotowawcze (ziemne),
– wykonanie fundamentów,
– koszt doprowadzenia do stanu surowego za metr kwadratowy powierzchni,
– koszt wybudowania garażu,
– wykonanie dachu,
– wykonanie instalacji domowych

Przy wyliczaniu kosztów budowy domu ogromny wpływ ma tutaj region kraju, w którym powstanie taka nieruchomość. Prace budowlane zasadniczo różnią się cenami w mniejszych, średnich i dużych miastach. Następnie należy wziąć pod uwagę wybór metody realizacji projektu. Może być to system zlecony (droższy) lub gospodarczy. Ten ostatni pozwala na zmniejszenie budżetu, jednak odbywa się to kosztem naszego wolnego czasu i włożonej pracy.

Duże znaczenie przy planowaniu wydatków na budowę domu ma także jego styl architektoniczny oraz sposób zagospodarowania działki budowlanej. Uwzględniamy tutaj takie czynniki jak podpiwniczenie, strych, rodzaj dachu, rodzaj ogrodzenia, ogród, dostępność przyłączy mediów, podpory i kolumny. Im prostszy jest budynek pod względem detali architektonicznych, tym jego całkowity koszt będzie niższy.


Zastanawiasz się komu zlecić budowę domu w Katowicach, Pszczynie czy Tychach? Sprawdź ofertę firmy budowlanej Jakaro.

Pan Lotto