Czy leczenie kamicy jest skuteczne?

Kamienie nerkowe

Występowanie kamicy moczowej est odnotowywane zarówno u mężczyzn jaki kobiet, a najczęstszy wiek zachorowań przypada na około 30-35 rok życia. Choroba ta polega na powstawaniu złogów, nazywanych potocznie kamieniami, w nerkach lub drogach moczowych, które składają się z wytrąconych związków chemicznych, które są obecne w moczu.

W zależności od wielkości złogów podejmowane są różnorodne metody leczenia. W przypadku podejrzewaniu u siebie kamicy nerkowej koniecznie należy zgłosić się do poradni urologicznej, w której specjaliści będą w stanie podjąć odpowiednie działania w kierunku diagnostyki oraz wprowadzić stosowne do danego przypadku leczenie. Co warto wiedzieć o kamicy nerkowej? Kiedy należy się jej obawiać?

Rozpoznanie kamicy nerkowej

Kamica moczowa często przez bardzo długi czas przebiega bezobjawowo, a obecność złogów zostaje wykryta przypadkowo na przykład podczas wykonywania USG jamy brzusznej. Niekiedy jednak schorzenie to przebiega bardziej dynamicznie powodując mocne dolegliwości bólowe występujące w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa, promieniując do pachwin bądź powierzchni ud. Często pojawiają się również zaburzenia oddawania moczu, nudności, wymioty czy wzdęcia brzucha. Pojawienie się wymienionych objawów od razu powinno wzbudzić zaniepokojenie. W tego typu sytuacji należy udać się do poradni urologicznej, w której możliwe będzie przeprowadzenie wszelkich badań, ustalenie przyczyn oraz postawienie trafnej diagnozy.

Aby zapobiec kamicy moczowej należy rutynowo badać mocz. Ten w ten prosty sposób będziemy w stanie skutecznie kontrolować swoje zdrowia, a w przypadku pojawienia się nieprawidłowości wprowadzenie szybkiego leczenia pozwoli na uniknięcie bolesnych dolegliwości. W poradni urologicznej przeprowadza się między innymi USG jamy brzusznej, które jest badaniem powszechnie wykonywanymi i całkowicie nieinwazyjnym.

Dzięki USG jamy brzusznej możliwe jest ocenianie wielkości pojawiających się złogów, nawet jeśli są one w początkowej fazie bardzo małe. Dodatkowo lekarz jest w stanie ocenić stopień zastoju moczu, stan miąższu nerki oraz stwierdzić ewentualną obecność kamieni niecieniujących. W niektórych indywidualnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Leczenie zachowawcze i popularne zabiegi

W przypadku gdy kamienie są niewielkie leczenie skupia się na niwelowaniu bólu oraz podawaniu leków rozkurczowych. Według badań około 80% kamieni, które swoimi rozmiarami nie przekraczają 4 mm ulega samoistnemu wydaleniu, więc nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabiegów czy operacji.

W sytuacji, w której wielkość złogów wynosi ponad 7 mm, nie następuje poprawa w trakcie leczenia przeciwbólowego lub istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia nerki koniecznie należy przeprowadzić zabieg wspomagający poprawę stanu zdrowia danego pacjenta. Ponadto gdy zdiagnozowane zostanie zablokowanie nerki natychmiastowo wykonuje się przetokę nerkową bądź wprowadza cewnik moczowy.

Niekiedy zachodzi konieczność wykonania tak zwanej ureteroskopii, której celem jest wydobycie kamienia w całości, o ile jego wielkości nie przekracza 10 mm. Częściej jednak stosowany jest zabieg ESWL czyli litotrypsja. Przeprowadzana jest ona z wykorzystaniem fal uderzeniowych, które generowane są pozaustrojowo. Zabieg ten może zostać wykonany ambulatoryjnie przy znieczuleniu dożylnym.

Kiedy koniecznie należy zgłosić się do poradni urologicznej?

Do poradni urologicznej powinien zgłosić się każdy kto zaobserwował niepokojące objawy świadczące o pojawieniu się kamicy nerkowej.  Wówczas możliwe poprzez zebranie dokładnego wywiadu oraz ustalenie jakie schorzenie występuje oraz jakie ewentualne kroki należy wprowadzić w celu wyeliminowania problemu.

W poradni urologicznej wykonywane są również podstawowe zabiegi na przykład usuwanie skrzepu lub kamienia z moczowodu lub miedniczki bez wykonywania nacięcia, drenaż pęcherza moczowego, odprowadzenie moczu z nerki poprzez cewnik moczowy oraz wiele innych zabiegów związanych z układem moczowym. Rodzaje usług mogą być odmienne w zależności od danej kliniki. Z usług poradni urologicznej powinny skorzystać również wszystkie osoby w celu profilaktycznego zapobiegania pojawienia się schorzeń.

Warto pamiętać, że kamica nerkowa jest chorobą, która często nawraca dlatego profilaktyczne badanie moczu bądź wykonywanie USG jest wskazane wszystkim osobom narażonym na pojawienie się niepożądanych dolegliwości. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych pojawiających się zmian, a natychmiastowe wdrożenie leczenia będzie w stanie zapobiec pojawieniu się bolesnych dolegliwości

Pan Lotto