Gdzie naładować rowery elektryczne?

Koło

Rower elektryczny, jest alternatywnym rozwiązaniem dla każdego z nas. Wiele osób decyduje się na jego zakup, przede wszystkim ze względu na ergonomię, częste uprawianie aktywności fizycznej oraz oszczędność.

Rower taki pozwala nam na osiąganie większych prędkości, co jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które lubią długie wycieczki. Wielu z nas posiada rower elektryczny, by móc szybko i bez większego wysiłku dojeżdżać do pracy czy na uczelnię.
Pomimo zalet, jakimi cieszy się rower elektryczny, istnieją kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jedną z nich jest odpowiednie ładowanie baterii. Rower, wyposażony w napęd elektryczny, po pewnym czasie użytkowania, rozładuje się. Należy zatem wiedzieć, w jaki sposób, gdzie i jak często musimy ładować rower elektryczny.

Istnieją dwie podstawowe możliwości ładowania roweru:

  1. Pierwszą z nich, jest zdemontowanie akumulatora oraz podłączenie go do zasilacza w zwykłym gniazdku w domu. Należy jednak dodać, że każdy akumulator powinien posiadać dedykowaną ładowarkę. Zasilacz musi więc pochodzić od producenta, który wyprodukował rower.
  2. Drugą, równie często wykorzystywaną opcją, jest ładowanie akumulatora na stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ze względu na zwiększającą się popularnością rowerów elektrycznych, coraz więcej stacji umożliwia naładowanie także roweru.
    W niektórych krajach, można wykorzystać jeszcze trzecią opcję ładowania roweru elektrycznego – są to bowiem specjalnie dedykowane stacje ładowania akumulatorów. Stacje takie istnieją między innymi w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Sposób ładowania roweru, jaki wybierzemy, zależy od naszej wygody i aktualnej sytuacji.

Rola akumulatora

Bateria stanowi podstawowy element wyposażenia każdego roweru elektrycznego. To dzięki niej, możemy osiągać o wiele większe prędkości podczas jazdy, niż za pomocą rowerów tradycyjnych. Maksymalna prędkość, jaką możemy uzyskać, jeżdżąc rowerem elektrycznym, wynosi 25 km/h. W momencie, gdy osiągamy tę prędkość, akumulator wyłącza się, by jej nie przekroczyć.

Co do umieszczenia napędu – może on się znajdować w przedniej lub w tylnej piaście, ewentualnie w suporcie. W zależności od zamysłu producenta i od modelu roweru elektrycznego, akumulator może zostać umieszczony na bagażniku, pod ramą lub pod siodełkiem.

Czas ładowania baterii

W zależności od sposobu ładowania baterii, producenta i modelu roweru oraz warunków, w jakich jeździmy, baterię możemy ładować od 2 do 10 godzin. Istotne jednak jest, by nie przeciążać baterii przeładowaniem – w takim przypadku może ona bowiem osłabnąć.
Trzeba pamiętać, że im więcej korzystamy z roweru, tym lepiej. Po każdej skończonej jeździe, należy podpiąć rower do zasilacza – im częściej jeździmy na rowerze, tym częściej jest on ładowany. Jeśli nie korzystamy z roweru, bateria może się rozładowywać, co prowadzi do jej osłabienia. Należy więc pamiętać o tym, by regularnie podpinać akumulator do ładowania.

Rower elektryczny

 

Ładowanie baterii – czynniki

Ładowanie baterii w rowerach elektrycznych może wyglądać różnie. Duży wpływ na jej stan i działanie, ma to, ile razy w ciągu miesiąca używamy roweru. Oprócz tego, liczy się również rodzaj drogi, jaką jeździmy na co dzień (czy jest to asfalt czy bardziej wymagające, terenowe trasy). Gdy akumulator jest w pełni naładowany, możemy przejechać rowerem od 30 do 120 kilometrów, bez potrzeby ładowania baterii. Dbając odpowiednio o rowery elektryczne i doglądając je, możemy zapewnić sobie dłuższą żywotność akumulatora.

Pan Lotto