Geodeta i architekt – czym się różnią te zawody?

Pozornie architekt i geodeta to bardzo zbliżone do siebie zawody. Wydaje się, że zajmują się tym samym – projektowaniem. W rzeczywistości praca zarówno geodety i architekta polega na czymś zupełnie innym.

Rozpoczynając prace związana z postawieniem budynku, nieważne czy będzie to domek jednorodzinny czy większe przedsięwzięcie, konieczne będzie skorzystanie z usług geodety, a następnie architekta. Czym się różnią te dwa zawody i z jakim problemem gdzie się zgłosić? W jakich sytuacjach będzie potrzebna ich pomoc?

Geodeta – zanim rozpoczniesz projektowanie

Architekt zajmuje się przede wszystkim projektowaniem praktycznej i bezpiecznej przestrzeni domu, który dopiero co ma powstać. Cała praca zaczyna się jednak wcześniej i do tego niezbędna będzie pomoc geodety. To on przygotowuje działkę pod proces zabudowy.

Do głównym zadań geodety należy wytyczenie granic działki, wykonanie obrysu domu, ocena hydrologiczna, a następnie przygotowanie szczegółowej dokumentacji terenowej, która dalej jest przekazywana architektowi. Pomiary są przeprowadzane na bazie aktualnej mapy zagospodarowania przestrzeni. Projekt jest wykonywany w formie graficznej, co nierzadko wprowadza w błąd potencjalnych klientów, którzy zlecają geodecie wykonanie projektu całego domu.

Geodeta jest również odpowiedzialny za stworzenie projektu wyznaczającego wykonanie przyłączy na danej działce – jeśli oczywiście jeszcze nie istnieją.

Pomiary geodezyjne to podstawa, bez której nie można zacząć budowy, a później jej zakończyć. Cała dokumentacja, zaakceptowana przez wydział geodezyjny, jest przekazywana architektowi. Stanowi to dla niego podstawę do wykonania projektu.

Co istotne – praca geodety nie kończy się jedynie przed rozpoczęciem budowy. Po zakończonych pracach budowlanych, jeszcze raz pojawia się na placu budowy, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały postawione według projektu.

Architekt – niezbędny przy wykonaniu projektu budowy

Wybudowanie domu bez usług architekta jest niemożliwe. Jego obecność to podstawa, która pozwoli na dopięcie wszelkich formalności związanych z postawieniem domu jednorodzinnego. Projekt budowlany, który stworzy, jest najważniejszym dokumentem, który musi zostać złożony w starostwie przy zgłaszaniu budowy.

Architekt nie zaczyna jednak swojej pracy od zera. Do wykonania projektów i zebrania niezbędnej dokumentacji będzie potrzebował wszystkiego, co wymierzył i obliczył geodeta. To na jego projektach bazuje podczas tworzenia planu zagospodarowania działki czy sporządzania projektu architektoniczno-budowlanego.

Oprócz tego od architekta zależy określenie kosztów budowy, a następnie ustalenie funkcjonalności budynku czy jego ewentualnego wyglądu. Przeprowadzana jest dokładna analiza, a następnie dopiero wykonywany jest projekt graficzny, bazujący na dostarczonych przez geodetę pomiarach. Architekt musi też stworzyć dokładny plan poszczególnych prac budowlanych.

geodeta w pracy

Architekci, którzy mają odpowiednie uprawnienia, mogą również sprawować kontrolę na placu budowy, nadzorując, czy wszystko jest wykonywane zgodnie z pomiarami i określonym planem. Z pewnością ułatwi to późniejszą ocenę geodecie.

Geodeta i architekt – dlaczego są niezbędni?

Zarówno geodeta, jak i architekt są potrzebni jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Przeprowadzenie pomiarów i wykonanie projektu, który będzie niezbędny do tego, aby móc budowę w ogóle rozpocząć, leży właśnie w obowiązku tych dwóch zawodów. Już na etapie planowania postawienia domu, warto rozważyć skorzystania z usług geodezyjnych Ełk, jak i zatrudnienie dobrego architekta, który zgodnie z wytycznymi wykona projekt budowy.

Przy wyborze geodety warto kierować się przede wszystkim jego dokładnością i precyzją, a także wziąć pod uwagę, w której dziedzinie dokładnie się specjalizuje. Należy również pamiętać, że geodeta i architekt zajmują się zupełnie innymi sprawami budowlanymi.

 

Pan Lotto