Jaskra a zaćma – najczęstsze choroby wzroku

jaskra

Wzrok jest bez wątpienia jednym z najważniejszych, wiodących wręcz zmysłów człowieka i właściwie każdy, kto ma taką możliwość polega na nim bez zastanowienia. Niestety, ludzkie oko jest też jednym z najbardziej wrażliwych i podatnych na choroby i wady elementów ciała ludzkiego – odsetek osób noszących okulary korekcyjne, stosujących specjalne krople czy zmuszonych poddać się operacyjnemu leczeniu wzroku nieustannie rośnie. Za przyczyny uważa się tu przede wszystkim zbyt dużo czasu spędzanego przed ekranami telewizorów, komputerów czy w pełnym nasłonecznieniu. Dwie z najczęstszych chorób wzroku nie mają z nimi jednak nic wspólnego. To zaćma i jaskra, które przyczyniają się obecnie do największej ilości przypadków ślepoty. Jak przebiegają, czym się od siebie różnią i kto powinien na nie uważać?

Jaskra a zaćma – podobieństwa

Jaskra i zaćma to dwie najczęściej występujące choroby wzroku, które choć utożsamia się z podeszłym wiekiem i naturalnymi procesami starzenia się organizmu, w praktyce mogą wystąpić z powodu innych chorób, przyjmowanych leków czy predyspozycji genetycznych. Zarówno jedną jak i drugą utożsamia się dziś przede wszystkim z osobami po 50 roku życia, u których ryzyko ich pojawienia się jest znacznie wyższe. Zaćma i jaskra są często ze sobą mylone, szczególnie że często występują wspólnie, jednak w rzeczywistości są to dwie znacząco różniące się choroby z jedynie kilkoma podobieństwami między sobą.

Pierwszym z podobieństw jaskry i zaćmy może być fakt, że obydwie z chorób mogą przebiegać w początkowych fazach bezobjawowo, dając ewentualnie wrażenie lekkiego pogorszenia się istniejącej już wady wzroku. Choć więc istnieje wiele dodatkowych sygnałów które mogą świadczyć o pojawieniu się jaskry lub zaćmy, po prawidłową diagnozę należy udać się do okulisty.

Kolejną grupę podobieństw można odnaleźć wśród przyczyn powstawania chorób. Zarówno zaćma, jak i jaskra mogą być chorobami wrodzonymi lub nabytymi, powodowanymi uwarunkowaniami genetycznymi, urazami gałki ocznej, dużymi wadami wzroku, długotrwałym stosowaniem leków sterydowych, cukrzycą czy problemami z nadciśnieniem tętniczym.

zaćma jaskra

Jaskra a zaćma – czym się różnią?

Choć często mylone i zbliżone do siebie w kilku obszarach, jaskra i zaćma to dwie zupełnie inne choroby oczu, które mogą wzajemnie wpływać na pojawienie się tej drugiej. Wśród różnic, na jakie należy tu zwrócić uwagę pojawia się między innymi umiejscowienie choroby. Jaskra to choroba dotycząca ciśnienia wewnętrznego oka, które podwyższone nie pozwala na swobodny przepływ cieczy pomiędzy jego poszczególnymi obszarami. Zaćma dotyczy z kolei samej soczewki oka i jej mętnienia spowodowanego zbijaniem się ze sobą budujących ją białek i utratą naturalnej sprężystości i elastyczności soczewki. Podczas gdy zaćmę można zdiagnozować dzięki zamglonemu polu widzenia, trudnościami ze skupieniem wzroku i złapaniem ostrości obrazu czy problemami z oceną odległości, jaskra objawia się przede wszystkim zawężeniem pola widzenia, silnym bólem oczu i głowy, a nawet nudnościami.

Jaskra a zaćma – jak leczyć najczęstsze choroby oczu?

Zarówno w przypadku jaskry, jak i zaćmy, jedną z najważniejszych informacji których świadomość powinien mieć każdy pacjent narażony na pojawienie się omawianych chorób jest fakt, że ich leczenie należy podjąć możliwie jak najwcześniej. Podczas gdy jaskrę można próbować opanować za pomocą odpowiednich leków podawanych w postaci kropli do oczu obniżających ciśnienie wewnętrzne oka, a dopiero w ostateczności podejmuje się tu decyzję o operacyjnym usunięciu jaskry, w przypadku zaćmy sytuacja nie jest tak łatwa. Nie istnieje na chwilę obecną sposób na leczenie czy nawet spowolnienie zaćmy za pomocą jakichkolwiek lekarstw czy metod zapobiegawczych, dlatego też choć wielu pacjentom przepisuje się okulary korekcyjne pozwalające widzieć lepiej w trakcie rozwoju zaćmy, jedynym sposobem na jej zatrzymanie i tym samym uniknięcie całkowitej utraty wzorku jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki.

Zaćma i jaskra są chorobami leczonymi w ramach umowy z NFZ, dzięki czemu wielu pacjentów ma dziś szansę walki z chorobą. Ci, którzy nie chcą czekać jednak w długich kolejkach lub decydować się na najtańsze i najbardziej standardowe rozwiązania mogą postawić na leczenie zaćmy i jaskry za granicą, w placówkach takich jak OneDayClinic, które w ramach Dyrektywy Transgranicznej oferują szybką operację jaskry i zaćmy z możliwością uzyskania refundacji kosztów zabiegu z NFZ

Pan Lotto