Kiedy lęk dezorganizuje Twoje życie – poszukaj pomocy u psychoterapeuty

leczenie lęku

Czasem każda osoba martwi się lub denerwuje. Lęk to normalna reakcja człowieka na stresujące sytuacje. Ale dla osób z zaburzeniami lękowymi te lęki i zmartwienia nie są tymczasowe. Ich niepokój utrzymuje się, a z czasem może zacząć uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Zaburzenia lękowe mogą poważnie upośledzać naszą zdolność do funkcjonowania w pracy, szkole i w sytuacjach społecznych. Lęk może również zakłócać nasze relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia lęku.
W niektórych przypadkach leki odgrywają dużą rolę w leczeniu zaburzeń lękowych. Jednak badania pokazują, że leczenie behawioralne, samodzielnie lub w połączeniu z lekami, jest bardzo skutecznym rozwiązaniem dla większości osób z zaburzeniami lękowymi.

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe występują często zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Według National Institute of Mental Health około 18 procent dorosłych w USA i 25 procent nastolatków w wieku od 13 do 18 lat odczuwa niezdrowy niepokój. Około 4 procent dorosłych i prawie 6 procent nastolatków ma zaburzenia lękowe sklasyfikowane jako poważne. Pokazuje to jak wielu osób dotyczą takie dolegliwości.
Istnieje kilka głównych rodzajów zaburzeń lękowych. Pierwsze to uogólnione zaburzenie lękowe charakteryzuje się ciągłym zmartwieniem lub niepokojem. Ludzie z tym zaburzeniem martwią się szeregiem problemów, takich jak problemy zdrowotne lub finanse, i mogą mieć ogólne poczucie, że stanie się coś złego.

Stany patologiczne charakteryzują się nawracającymi atakami paniki, które obejmują objawy takie jak pocenie się, drżenie rąk, duszność, szybkie bicie serca i uczucie przerażenia. Takie ataki często zdarzają się nagle, bez ostrzeżenia. Ludzie, którzy ich doświadczają, często obawiają się momentu, kiedy nastąpi następny atak, co może spowodować, że zmienią lub ograniczą swoje normalne zachowania.

Fobie są intensywnymi obawami przed niektórymi obiektami (na przykład pająkami lub wężami) lub sytuacjami (takimi jak latanie samolotami). Szczególnym typem fobii są te społeczne. Ludzie z tym zaburzeniem boją się sytuacji społecznych, w których mogą czuć się zawstydzeni lub osądzeni. Zazwyczaj czują się zaniepokojeni spędzając czas w otoczeniu innych ludzi. Inne typowe objawy to trudności w nawiązywaniu przyjaźni, unikanie sytuacji towarzyskich, martwienie się przez kilka dni przed wydarzeniem towarzyskim oraz uczucie przerażenia, pocenia lub mdłości podczas spędzania czasu w otoczeniu ludzi.

psychoterapia

Warto skorzystać z prywatnej wizyty u psychiatry we Wrocławiu. Specjalista dokładnie zapozna się z problemem i wskaże możliwe rozwiązania.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne charakteryzują się tym, że mamy uporczywe i niekontrolowane myśli oraz określone rytuały, które musimy wypełniać. Niektóre typowe przykłady obejmują kompulsywne mycie rąk w odpowiedzi na strach przed zarazkami.
Należy też wspomnieć o PTSD. Zespół stresu pourazowego (PTSD) może rozwinąć się po ciężkim urazie fizycznym lub emocjonalnym, takim jak klęska żywiołowa, poważny wypadek lub przestępstwo.

Pomoc psychiatry w leczeniu zaburzeń lękowych

Chociaż istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, badania sugerują, że większość z nich jest napędzana podobnymi podstawowymi procesami. Ludzie z zaburzeniami lękowymi łatwo stają się przytłoczeni swoimi emocjami i mają szczególnie negatywne reakcje na nieprzyjemne uczucia i sytuacje. Często starają się radzić sobie z tymi negatywnymi reakcjami, unikając sytuacji lub doświadczeń, które powodują ich lęk. Jednak utrudnia to codzienne funkcjonowanie i nie pozwala pozbyć się niepokoju.

Psychiatrzy są przeszkoleni w diagnozowaniu zaburzeń lękowych i uczeniu pacjentów zdrowszych, skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z problemami. Forma psychoterapii znana jako terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna. Dzięki niej specjaliści pomagają pacjentom nauczyć się identyfikować i zarządzać czynnikami, które przyczyniają się do ich niepokoju.

Pan Lotto