Objawy, które powinny zaniepokoić właściciela psa

weterynarz

Zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela jest dla nas niezmiernie ważne. Dbamy o to, aby miał odpowiednio dużo ruchu, jadł tylko dobrej jakości karmę oraz otrzymywał dużo pieszczot i zabawy. W tym całym ferworze łatwo można przegapić zachowania, które świadczą o jakiejś dolegliwości, która męczy naszego zwierzaka.
Często właściciele psów zauważają, że coś jest nie tak w momencie, kiedy czworonóg kładzie się, nie chce już jeść ani się bawić. Nierzadko okazuje się, że choroba jest już w tak zaawansowanym stanie, iż w żaden sposób nie można już wyleczyć psa. Dlatego tak istotne jest poznanie objawów, które świadczą o złym samopoczuciu psa. Pozwoli to na szybką reakcję i wizytę w klinice weterynaryjnej.

Objawy choroby u psa – na co zwrócić uwagę?

Wielogodzinna zabawa to dla psa dla jego właściciela to oznaka zdrowia. Gorzej, kiedy pies cały dzień leży, a na dźwięk ulubionej piłeczki tylko lekko unosi łeb. Brak ruchu u pupila to jeden z licznych objawów choroby albo złego samopoczucia u psa, a jednocześnie najczęściej ignorowany. Zwłaszcza jeśli właściciele pragną chociaż odrobiny spokoju. I rzeczywiście czasami pies nie chce się bawić ze względu na zmęczenie, ale w większości przypadków jest to sygnał, że dzieje się coś złego.
Psy bardzo długo nie okazują, że coś ich boli. Ignorują ból nierzadko do momentu, kiedy jest już nie do wytrzymania. To od właściciela zależy czy zauważy zmianę w zachowaniu zwierzaka. Widząc, że jest osowiały, nie uczestniczy w życiu rodzinnym lub nie ma apetytu, warto zwrócić na niego większą uwagę i w razie konieczności zabrać do weterynarza na kontrolę.

Jakie objawy najczęściej pomijamy?

Oprócz zmian w zachowaniu, często właściciele mogą zaobserwować utratę apetytu – znacznie łatwiej jest to zauważyć jeśli jest łakomczuszkiem. Problem pojawia się w momencie, kiedy nasz zwierzak nie je wiele. Taki objaw może symbolizować nie tylko problem z żołądkiem, ale również infekcje gardła.
Kolejnymi popularnymi objawami są wymioty i biegunka – niestety, pies bardzo dobrze potrafi się maskować i ukrywać zwróconą treść swojego żołądka. Z biegunką jest łatwiej – na spacerze nie trudno nie zobaczyć, że z organizmem psa dzieje się coś niedobrego. W takim przypadku psa lepiej obserwować i zobaczyć czy objawy mijają. Jeśli nie, prawdopodobnie jest to poważna choroba, której leczenia musi podjąć się weterynarz.
Rzadko kiedy właściciele zwracają uwagę na ropne wysięki z narządów rodnych, nosa czy oczu, które również świadczą o tym, że pies może chorować. Żadnego z tych objawów nie można ignorować, ponieważ konieczna będzie pomoc specjalisty.

Objawy u psa – gdzie się zgłosić po pomoc

W przypadku, kiedy żadne z objawów nie ustępują w krótkim czasie, najlepiej szybko udać się do kliniki weterynaryjnej, gdzie specjalista zbada psa i zdecyduje czy konieczne będzie podjęcie dalszego leczenia, czy jest to raczej niegroźne zatrucie bądź infekcja. Szybka interwencja właściciela może uchronić czworonoga przed poważnymi problemami zdrowotnymi, jak i śmiercią. W wielu przypadkach tylko weterynarz będzie wiedział jakie leki mogą pomóc psu albo sprawdzić, czy konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego lub podjęcie zaawansowanego leczenia.
Nawet jeśli wydaje nam się, że z naszym psem wszystko jest w porządku, jako właściciele dobrze jest kilka razy do roku udać się z nim do kliniki weterynaryjnej na regularne badania oraz szczepienia.

Pan Lotto