Wszystko o maszynach CNC

Konieczność stworzenia maszyn CNC to wynik trwającego od wielu lat postępu technologicznego, szybkiego rozwoju gospodarek świata i ogólnie pojętej globalizacji. Nieustannie zwiększający się rynek zbytu i rosnąca konkurencja sprawiły, że producenci wszelkiego rodzaju obrabiarek potrzebują nowych, niezawodnych metod produkcji, które maksymalnie zwiększyłyby wydajność i dokładność pracy. Dobra jakość maszyny to podstawa. Naukowcy lat 40. I 50. ubiegłego wieku rozpoczęli więc rozwój komputerowego programowania maszyn, dzięki któremu dziś wykonanie wysokiej jakości produktów przy pomocy sprzętu takiego jak frezarki i tokarki nie sprawia już większego problemu. Na czym dokładnie polegają maszyny CNC i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Na czym polega obróbka CNC

Computerised Numerical Control, w skrócie CNC, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych metod obróbki tworzyw sztucznych. Znajdziemy ją w różnego rodzaju przemysłach, od metalurgii i obróbki tworzyw sztucznych, po stolarkę i kamieniarstwo. Ta nowoczesna, rozwijana i nieustannie doskonalona technika to połączenie tradycyjnych technik obróbki materiałów i nowoczesnych komputerów pozwalających na uzyskanie nieosiągalnej dotąd precyzji. Obsługujący obrabiarkę CNC odpowiednio przeszkolony pracownik ma za zadanie ustawienie odpowiedniego programu i wartości obrabianego materiału tak, by powstał kształt lub przedmiot jak najwierniej odzwierciedlający projekt. W przypadku pracy mechanicznej z wykorzystaniem jedynie rąk człowieka uzyskanie takiej dokładności nie byłoby możliwe.

Zalety obrabiarek CNC

Zastosowanie komputerów już na wielu polach dowiodło, że radzą sobie one znacznie lepiej niż człowiek. W przypadku maszyn CNC nie należy jednak odbierać udziału czynnikowi ludzkiemu – wszak to od dobrze wyszkolonego pracownika zależy to, jak zachowa się maszyna. Niemniej jednak, zastosowanie CNC w obrabiarkach znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na człowieka i jego manualne umiejętności, co w przypadku obrabiania materiałów takich jak metale, tworzywa sztuczne, drewno czy guma wyszło branży na plus. Człowiek ma niestety lekko ograniczone możliwości – nawet, gdy staramy się pracować najszybciej jak to możliwe, nigdy nie dogonimy maszyny. Co więcej, im szybciej poruszamy dłońmi tym mniejszą precyzją wykazuje się nasza praca. Obrabiarki CNC, dzięki zaawansowanym technologiom informatycznym, pozwalają na uzyskanie precyzji i tempa pracy, którego przemysł do tej pory nie znał. Co więcej, koszt związany z obróbką materiałów przy pomocy maszyn CNC jest znacznie niższy, niż gdyby do jej pracy na powrót zaciągnąć człowieka. Choć wydawać by się mogło, iż zakup maszyny to pieniądze znacznie większe, niż koszt zatrudnienia pracownika, istnieje logiczne wyjaśnienie tego fenomenu. Za maszynę płacimy raz. Dzięki jej precyzji i prędkości pracy produkcja wzrasta, pozwalając na handel większą ilością materiałów najwyższej możliwej jakości. To z kolei przyciąga klientów, którzy potrzebują realizacji zamówień „na już” – obrabiarki CNC, w przeciwieństwie do człowieka są w stanie pracować szybko, a przy tym precyzyjnie.

obsługa maszyny

Kto korzysta z CNC?

Obróbka tworzyw sztucznych przy użyciu maszyn CNC zaczęła swoją dominację na rynku już kilka lat temu i w dalszym ciągu rośnie w siłę. Dziś korzystają z niej zakłady lotnicze, motoryzacyjne, oraz firmy produkujące sprzęt medyczny. Jeśli by się nad tym zastanowić, jest w to działanie bardzo racjonalne – każda z wymienionych gałęzi przemysłu wymaga, by materiały z których tworzy były idealnych wymiarów i kształtów. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich danych do projektu, a następnie obrabiarki CNC istnieją niewielkie szanse na to, by produkt nie dotarł do fabryki w idealnej formie i czasie znacznie krótszym, niż było to wcześniej możliwe. W obróbce CNC warto zagłębić się również w temat wymiarowanie 3D, może okazać się to nie zwykle pomocne podczas zdejmowania wymiarów i sprawdzania jakości komponentów pod kątem wymiarów i kształtu.

 

Pan Lotto