Wylęgarnia piskląt- jak to działa?

indyki - wylęgarnia drobiu2

Wylęgania drobiu jak nazwa wskazuje to miejsce gdzie z jajek wykluwają się pisklęta. Jest to pierwszy etap przemysłowej hodowli drobiu np. indyków. Wylęgarnie często mają podpisane umowy z konkretnymi klientami prowadzącymi fermy, którym przekazywane są pisklęta. Cały proces od ogrzewania jaj w inkubatorze do wyklucia pisklęcia musi być niezwykle delikatny i precyzyjny.

Jak wyglądają kolejne etapy wykluwania piskląt indyków?

Kurczaki wykluwają się z jaj zapłonionych przez indora. Indyczka może jednak znieść jaja również te niezapłodnione, które coraz chętniej wykorzystywane są w celach konsumpcyjnych. Natomiast jaja zapłodnione trafiają do wylęgarni ok. 3 dni po złożeniu. Pracownicy wylęgarni układają je w specjalnych wózkach, a następnie umieszczają je w inkubatorze, gdzie utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność, która ma na celu naśladowanie warunków jakie panują podczas wysiadywania w naturalnych warunkach. Embriony rozwijają się czerpiąc składniki odżywcze z żółtka oraz z białka. Po 18 dniach jaja wyjmowane są z inkubatora i transportowane są na specjalnej taśmie gdzie zostają zaszczepione przeciwko konkretnym chorobom. Automatyczne strzykawki nakłuwają skorupkę i wprowadzają szczepionkę do płynu otaczającego pisklę. Jaja są umieszczane w specjalnych koszach lęgowych gdzie pozostają już do momentu wyklucia indyków. Po 19 dniach pisklę uwalnia się ze skorupki.  Ten proces może mu zająć nawet kilka godzin. Początkowo ptaki pokryte są krótkimi piórkami, które nazywane są puchem. Po 4 godzinach od wyklucia puch jest całkowicie suchy, a młody indyk jest ciekawski i pobudzony. Pisklęta są przenoszone do separatora, aby oddzielić je od skorupek, które są powszechnie wykorzystywane przy produkcji paszy. Nic nie może się zmarnować. Kurczęta są na tym etapie sortowane pod względem płci. Proces ten profesjonalnie nosi nazwę saksowania. Młode ptaki są gotowe do przekazania, więc zostają zabezpieczone w odpowiednich skrzyniach transportowych i zostają przewiezione do rąk klienta. Wylęgarnie zazwyczaj dysponują własnym środkiem transportu, co gwarantuje dostarczenie piskląt nawet na dalekie odległości. Jeżeli życzy on sobie, aby pisklęta były zaszczepione np. na zapalenie oskrzeli, zostają one spryskane odpowiednią szczepionką, która uodporni je na odpowiednie choroby.

Co się dzieje z pisklętami indyczymi?

Pisklęta trafiają do większych ferm, które hodują ptaki z przeznaczeniem na mięso lub na jajka. Wylęganie często zajmują się tylko konkretnymi rasami indyczymi. Każda ferma jest pod stałą kontrolą weterynarzy i zootechników, tak aby zapewnić jak najlepszy proces rozwoju młodych, bez narażenia ich na choroby.

Wiele osób wciąż nie wie jak wyglądają kolejne etapy wylęgania piskląt. Wylęgarnia ułatwia wyklucie tysięcy indyków czy kurczaków, które nie mogą zostać w naturalny sposób wysiedziane rzez nioskę. Jest to kluczowy etap przemysłowej hodowli każdego rodzaju drobiu.

 

Pan Lotto