Zasada działania bram segmentowych dla przemysłu

Bramy segmentowe są jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej spotykanych wariantów bram przemysłowych, stosowanych zarówno w ramach bram zewnętrznych jak i, choć rzadziej, bram wewnętrznych. Bramy segmentowe to nie tylko trwałe i wygodne rozwiązanie automatyzujące i usprawniające działanie obiektów przemysłowych, ale też doskonała opcja dla miejsc o mocno ograniczonych możliwościach przestrzennych. Jak działają, z jakich materiałów są wykonywane i dlaczego sprawdzają się w tak wielu różnorodnych branżach?

Zasada działania bram segmentowych dla przemysłu

Standardowa brama segmentowa, jak wskazuje nazwa, składa się z serii połączonych ze sobą poziomo paneli, które łącznie tworzą skrzydło bramy chowające się podczas otwierania ponad nadprożem. Dzięki licznym innowacjom i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, bramy segmentowe stały się w pełni funkcjonalnym i wygodnym wyjściem dla hal produkcyjnych, magazynów i warsztatów, nie wymagając ogromnej przestrzeni montażowej i oferując w zamian szereg udogodnień.

Działanie bramy segmentowej jest niezwykle proste. Połączone ze sobą panele zostały zamontowane tu na specjalnych prowadnicach, które podczas otwierania mechanizmu wciągają skrzydło bramy do góry, układając je pionowo ponad otworem, poziomo pod sufitem lub też ustawiając je pod kątem ułożenia sufitu dopasowanym indywidualnie do potrzeb konkretnego pomieszczenia.

W nowocześniejszej wersji proponowanej przez markę Grodex, prowadzenie takie nie jest jednak jedyną możliwą opcją. Nowoczesne bramy segmentowe umożliwiają ograniczenie miejsca wykorzystywanego przez otwartą bramę do minimum, układając panele jeden za drugim tuż za nadprożem, zajmując tym samym przestrzeń równą wysokości pojedynczego panelu. To ogromna oszczędność miejsca, którą docenił już niejeden magazyn i warsztat próbujący wykorzystać swoją przestrzeń sufitową do maksimum i nie blokować jej otwierającą się nieustannie bramą.

Bramy segmentowe dla przemysłu muszą odznaczać się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na działanie czynników mechanicznych.

Estetyczne i wytrzymałe bramy segmentowe dla przemysłu

Bramy segmentowe wspomnianej marki Grodex są nowoczesnym rozwiązaniem nie tylko pod kątem innowacyjnych systemów otwierania bramy, ale też ze względu na wykorzystywane do ich produkcji materiały. Wykorzystywane przez producenta włókno szklane to zaskakująco wytrzymały i odporny, a jednocześnie niezwykle estetyczny i ekonomiczny materiał, dzięki któremu bramy segmentowe stają się jeszcze bardziej funkcjonalne.

Zastosowanie paneli z włókna szklanego pozwala na kontrolowane wpuszczenie światła do wnętrza warsztatu czy hali produkcyjnej, dające możliwość pełnego wykorzystania naturalnego oświetlenia i tym samym oszczędności kosztów energii elektrycznej.

Włókno szklane jest przy tym materiałem odpornym na korozję i działanie czynników zewnętrznych takich jak trudne warunki pogodowe, nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, a jednocześnie wykazuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne przy stosunkowo niewielkiej wadze całej bramy.

Bramy segmentowe mogą być oczywiście wykonane także w dowolnej aranżacji graficznej, pozwalając na dopasowanie wyglądu bramy do wystroju całego budynku zarówno w przypadku wyboru standardowej bramy stalowej, jak i bramy z włókna szklanego.

Nowoczesne bramy segmentowe korzystają z materiałów takich jak włókna szklane czy wysokiej jakości stal. To sprawia, że mogą one zaoferować jeszcze lepsze właściwości.

Zastosowanie bram segmentowych

Bezpieczeństwo bram stosowanych w przemyśle jest niezwykle istotne nie tylko ze względu na ilość pracujących w ich otoczeniu ludzi, ale też intensywne użytkowanie bram które może wpływać na częstsze pojawianie się awarii i usterek.

Chcąc wyeliminować jak najwięcej zagrożeń, producenci stawiają dziś na nowoczesne prowadnice stosowane w miejscu tradycyjnych sprężyn skrętnych i stalowych lin, dodając do nich niezwykle sprawne napędy elektryczne gwarantujące łatwą obsługę bramy.

Bramy segmentowe stosuje się dziś w niemalże każdej gałęzi przemysłu, choć zdecydowanie największym odbiorcą tego typu rozwiązań są obecnie branże logistyczna, motoryzacyjna i produkcyjna, stawiające nie tylko na wydajne, ale i dobrze wyglądające rozwiązania techniczne.

Pan Lotto