Aktywność ruchowa przedszkolaka – jak ją zwiększyć?

sport

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych, obok zdrowego odżywiania, warunków zdrowia. Jej intensywność zależna jest od wielu czynników, w tym od wieku człowieka. Dzieci w wieku przedszkolnym często są wulkanami energii i wszędzie ich pełno, ponieważ aktywność ruchowa w ich wieku jest niezwykle ważna.

W późniejszym okresie, z biegiem dorastania, zmniejsza się zapotrzebowanie na aż tak duży ruch. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój psychiczny, somatyczny i społeczny dziecka w wieku przedszkolnym. Wykształcenie nawyku aktywności fizycznej w najmłodszym wieku jest bardzo ważne, ponieważ mózg jest wówczas najbardziej plastyczny i najlepiej chłonie wzorce zachowań.  Dziecko nie powinno być narażone na długi i intensywny wysiłek, ale na częstsze ćwiczenia o mniejszej intensywności. Dzieci same powinny decydować o tempie i regularności wykonywanych ćwiczeń.

Jak aktywność ruchowa wpływa na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

W wieku 2-6 lat ma miejsce szybki wzrost kości i mięśni. W pierwszym etapie okresu przedszkolnego kości dziecka są giętkie, wrażliwe na wszelkie uszkodzenia a krzywizny kręgosłupa są wciąż nieustalone, co powoduje, że łatwo wytworzyć się może niepoprawna postawa ciała, zwłaszcza kiedy rozkład ruchu i spoczynku jest nierównomierny. Aby się przed tym uchronić, należy wpajać dziecku odpowiednie nawyki dotyczące aktywności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom wzmacniają się mięśnie oraz zachowana zostaje harmonia wzrastania i dojrzewania. Pozwalają one także na naukę radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem, pokonywaniem różnych trudności, przeżywaniem sukcesów i porażek. Aktywność fizyczna w grupie dzieci kształtuje relacje z rówieśnikami, uczy samokontroli, pozwala nabyć poczucie własnej wartości i uczy zasad życia w społeczeństwie.

Jak skutecznie zachęcać dzieci do ruchu?

Wykształcenie nawyku aktywności fizycznej powinno należeć zarówno do przedszkola jak i przede wszystkim rodziców. Należy więc tak organizować czas dziecka, by mogło zaspokoić ono “głód ruchu”. Ważne jest, by angażować się w aktywność fizyczną dziecka i spędzać z nim czas, pokazywać mu nowe gry i zabawy. Istotne jest także pozostawienie pewnej swobody dziecku – pozwólmy mu w pewnej mierze decydować o tym co będzie robić, niech rozwija swoje pasje i ćwiczy tak, jak lubi. Nie narzucajmy tempa i intensywności wykonywanych ćwiczeń, by maluch czuł, że ma wpływ na to jak aktywnie spędza czas. W zachęcaniu do ćwiczeń może pomóc aktywność w grupie dzieci zbliżonej wiekowo, przez co dziecko nie tylko będzie rozwijać się fizycznie, ale także społecznie. Dzieci w wieku 5-7 lat są w stanie bez problemu zrozumieć zasady prostych gier zespołowych i się do nich stosować, co dodatkowo kształtuje ich charakter. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie akcesoriów dostępnych w sklepach, po które maluch będzie chętnie sięgał. Możemy wybrać przedmioty ozdobione ulubionymi bohaterami z bajki naszego dziecka lub sięgnąć po akcesoria w żywych, przyciągających wzrok kolorach. Rzeczy takie jak skakanka dla dzieci, piłeczki, guma do skakania, deska balansująca, woreczki z piaskiem, paletki, rakiety itd. wzbudzą w dziecku ciekawość i sprawią, że nie będzie mógł doczekać się kolejnej porcji codziennej aktywności! To właśnie przedstawienie ćwiczeń jako dobrej zabawy jest kluczowe w pozytywnym podejściu malucha do nich i chęci współpracy.

sport

Podsumowanie

Aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku, jednak w przypadku dzieci może bardzo mocno wpłynąć na ich rozwój fizyczny, psychiczny, somatyczny i społeczny. Ważne jest to, abyśmy od najmłodszych lat wpajali dziecku, że ćwiczenia fizyczne nie muszą być męczące i nudne. Dzięki temu maluch będzie wzrastał w miłości do sportu, co najprawdopodobniej zostanie w nim przez całe życie. Aby zachęcić dziecko do aktywności, najlepiej pokazać mu, że ćwiczenia mogą być dobrą zabawą. Pomocne w tym będą z pewnością takie akcesoria jak skakanka, guma do skakania czy piłka, które odpowiednio wykorzystane mogą stać się źródłem niekończącej się frajdy. Ważne jest także angażowanie dziecka do zabaw z innymi dziećmi.

Redaktor MK