Architektura medyczna – wyzwanie dla każdego architekta

projekt gabinetu lekarskiego

Projektowanie wnętrz powierzchni, która docelowo ma służyć jako obiekt medyczny to wielkie wyzwanie dla każdego architekta. Realizacją tego przedsięwzięcia powinni zająć się profesjonaliści, którzy mają szeroką wiedzę na temat projektowania tego typu obiektów.

Wiele aspektów związanych z realizacją jest regulowanych przez polskie prawo. Budynek oraz pomieszczenia powinny charakteryzować się funkcjonalnością, estetycznym wykończeniem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Niezmiernie istotny jest też komfort, dlatego należy stworzyć projekt tak, aby pacjenci oraz pracownicy czuli się wewnątrz obiektu medycznego dobrze. Projekt uzależniony jest od tego, jaką funkcję ma pełnić przyszła klinika – inaczej będzie zaprojektowany gabinet stomatologiczny niż przychodnia lekarza rodzinnego. Ważna jest jednak należyta wiedza architekta i warto wybrać firmę, która specjalizuje się w realizacji projektów obiektów medycznych. 

Jak wygląda projektowanie obiektów medycznych?

Podczas tworzenia projektu przyszłej kliniki lub gabinetu medycznego niezwykle istotna jest dokładna wizja inwestorów. Obiekt należy dokładnie zaprojektować i przystosować go do pełnienia funkcji medycznej. Na pierwszym etapie bardzo ważny jest wybór lokalizacji – pozyskanie niezbędnej dokumentacji związanej z miejscem inwestycji, analiza przedmiotowej dokumentacji i określenie, czy dana inwestycja możliwa jest do przeprowadzenia. W drugim etapie realizowany jest ogólny projekt koncepcyjny i jego układ funkcjonalny – wówczas ustalany jest program projektowy budynku lub lokalu, opracowanie projektu technologii i procedur w oparciu o układ funkcjonalny, a w ostatniej fazie uzgadniane jest całościowe opracowanie z rzeczoznawcami z sanepidu, BHP i bezpieczeństwa pożarowego. Kolejnym etapem jest opracowanie projektu budowlanego – jego wykonanie zostaje stworzone w oparciu o projekt technologii. Na tym etapie kluczowe jest uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę – w przeciwnym razie projekt nie zostaje zrealizowany. Projekt wykonawczy jest ostatnim procesem, który pozwala na szczegółowe dopracowanie przyszłej inwestycji – uzupełniany jest wtedy projekt budowlany o niezbędne szczegóły, które potrzebne są do przeprowadzenia procesu wykonawczego. Ponadto na ostatnim etapie opracowany jest projekt wnętrz w oparciu o technologię wizualizacji trójwymiarowej. 

Architekt medyczny – jakie powinien mieć umiejętności?

Architekt zajmujący się projektami architektury medycznej powinien posiadać szeroką wiedzę z tego zakresu. Ponadto osoba ta musi charakteryzować się nietuzinkowym zmysłem estetycznym oraz mieć kreatywną wyobraźnię. Projekty architektury medycznej to naprawdę wielkie przedsięwzięcie, które wymaga spokoju i cierpliwości. Niezwykle istotna jest pomysłowość i nieszablonowy sposób myślenia architekta. Obiekty medyczne powinny stworzone być tak, aby ich wnętrza były ciepłe i przyjazne. Wygląd obiektu ma ogromny wpływ na przyszłych pacjentów i ważne, aby czuli się oni w nim komfortowo. Bardzo istotne jest funkcjonalne zaprojektowanie gabinetów, w oparciu o szeroką wiedzę z zakresu architektury medycznej. Niezwykle ważne jest też opracowanie detali, które dopełnią całość i stworzą oryginalny obiekt. Ważna jest zatem szeroka wiedza architekta i jego znajomość potrzeb branży medycznej.

projektowanie obiektów medycznych

Gdzie można znaleźć architekta medycznego?

Zazwyczaj profesjonalnego architekta można znaleźć w firmie, która specjalizuje się w projektowaniu obiektów medycznych. Firma architektury medycznej stworzy kompleksowy i dopracowany projekt gabinetu lekarskiego. Klient ma wówczas możliwość przedyskutowania wszystkich kwestii ze specjalistami, którzy od lat zajmują się określonymi technologiami.

Firma architektoniczna pomaga w sporządzeniu kompleksowego kosztorysu danej inwestycji i pozwala ściśle sprecyzować budżet oraz termin realizacji. Profesjonalni architekci wdrażają sprawdzone rozwiązanie, tworząc równocześnie inteligentne i optymalne koncepcje, które usprawniają organizację działalności przyszłego obiektu medycznego. Istotne jest ujęcie części składowych projektu w jedną całość, która pozwoli klientowi wejrzeć w dany pomysł. Warto wybrać firmę architektury medycznej, która od lat działa na rynku – wówczas projekt na pewno zostanie zrealizowany po myśli inwestora i w 100% go zadowoli. 

 

Pan Lotto