Co leczy laryngolog?

laryngolog

Niektóre schorzenia narządu słuchu wymagają pomocy lekarza, który specjalizuje się w ich diagnostyce oraz późniejszym leczeniu. Jeśli zatem odczuwamy uporczywy ból ucha lub nieustannie chorujemy, warto rozważyć wizytę u laryngologa. Jak przygotować się do takiej wizyty? 

Wiele chorób, które dotykają nos, gardło, uszy lub krtań powodują trudny do zniesienia ból, a tym samym znacznie wpływają na samopoczucie i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Objawów nie warto lekceważyć, gdyż nieleczone choroby narządu słuchu czy węchu mogą się pogłębiać, co skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wiele osób szuka wtedy pomocy u laryngologa, który na podstawie badania i dostępnych mu danych będzie w stanie pomóc i rozpocznie leczenie. 

Co należy wiedzieć przed pierwszą wizytą u laryngologa? Jak wygląda badanie laryngologiczne i czy powinno się do niego przygotować? Z jakimi objawami należy udać się laryngologa? 

Laryngolog – w czym się specjalizuje? 

Laryngologia, a dokładnie otolaryngologia to dział medycyny, który przede wszystkim koncentruje się na schorzeniach zatok (nosa), uszu, krtani oraz gardła. Laryngologia dzieli się na laryngologię dziecięcą oraz laryngologię osób dorosłych. Sam lekarz posiadający specjalizację laryngologiczną nie tylko diagnozuje pacjentów, a następnie leczy za pomocą środków farmakologicznych. Oprócz tego laryngolog wykonuje różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, koncentrujące się na obszarze zatok przynosowych, języka, gruczołów ślinowych. Dodatkowo posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do wykonania zabiegów chirurgicznych szczęki – w tym również jej rekonstrukcję. 

Laryngolog posiada także kwalifikacje do wykonania endoskopii dolnych dróg oddechowych i przełyku. 

Obecnie wyróżniamy kilka specjalizacji laryngologicznych: 

  • foniatrę, 
  • audiologa, 
  • rynologa,
  • neurootologa, 
  • laryngologa onkologicznego. 

Najczęstsze choroby, które leczy laryngolog 

Bez wątpienia do najczęstszych schorzeń z jakimi pacjenci zgłaszają się do laryngologa to problemy ze słuchem, a także uporczywy ból ucha, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z racji tego, że w zakresie działań otolaryngologa leży również diagnozowanie chorób całego układu oddechowego, lekarz leczy również zapalenie gardła, krtani i zatok – w tym również nawracającą anginę ropną. 

Do lekarza warto również udać się w przypadku zaobserwowania u siebie niedosłuchów lub jeśli podejrzewamy u siebie chorobę Meniere’a, zespół Sjogrena lub otospongiozę.

W przypadku laryngologa dziecięca, najczęściej leczy on przerośnięte migdałki podniebne, a także zapalenie ucha oraz polipy w nosie i krtani. 

Co zaskakujące, do laryngologa warto się zgłosić w momencie pojawienia się urazów nosa, na przykład złamania, a także jeśli cierpimy na bezdech nocny. 

Z jakimi objawami najlepiej zgłosić się do laryngologa? 

Niektóre objawy chorób i schorzeń wyraźnie wskazują, iż w tym przypadku konieczna może się okazać pomoc laryngologiczna. Jeśli zatem od dłuższego czasu obserwujemy u siebie poniższe objawy, warto rozważyć znalezienie dobrego laryngologa i umówienie się na wizytę. 

Objawy wymagające kompleksowej pomocy laryngologicznej: 

 – nieustający, trudny do wyleczenia katar wpływający na zaburzenia smaku oraz węchu, 

– pojawienia się problemów z równowagą, zawroty głowy wskazujące na problemy z błędnikiem, 

– znaczny spadek jakości słyszenia, bóle ucha, szumy w uchu, 

– urazy nosa, w tym złamania oraz powracające krwawienie z nosa, 

– zapalenie gardła, częsta angina ropna, 

– chrapanie, bezdechy nocne,

– wyczuwalne guzy w obrębie szyi. 

Jak wygląda wizyta u laryngologa? 

W zależności od objawów z jakimi przychodzi pacjent na badanie, laryngolog wykuje szereg badań, które mają na celu zweryfikowanie stanu zdrowia i podjęcie decyzji o wdrożeniu leczenia. Wizyta u laryngologa rozpoczną się od dokładnego wywiadu z pacjentem, a następnie – podstawowym badaniem. 

Najczęściej laryngolog diagnostykę rozpoczyna od palpacyjnego badania węzłów chłonnych i ślinianek, a następnie przechodzi do badania nosa za pomocą specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu jest w stanie ocenić stan m.in. przegrody nosowej. Badaniu podlega także badanie uszu za pomocą wziernika, a także ocena jamy ustnej i dróg oddechowych. 

laryngolog

W razie konieczności wykonywanie jest badanie RTG lub USG

Dobry lekarz to możliwość szybkiego zdiagnozowania choroby i rozpoczęcie leczenia. Laryngolog w Bielawie przeprowadza szczegółowe badanie i diagnostykę laryngologiczną, aby wprowadzić skuteczne leczenie, które znacznie poprawi komfort życia pacjentów dorosłych oraz dzieci.

Redaktor MK