Prowadzenie własnej firmy transportowej związane jest z wieloma różnymi obowiązkami i wymaga od przedsiębiorcy sporej wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania działalnością i danej branży, w jakiej działa jego firma. Oprócz tego firma transportowa tak jak każde inne przedsiębiorstwo musi prowadzić księgowość.
W branży takiej jak transport wiąże się to zazwyczaj z wieloma różnymi czynnościami i koniecznością dokładnej znajomości tej dziedziny gospodarki oraz obowiązujących obecnie przepisów prawnych, które często ulegają zmianie. Z tego względu osoba na tym stanowisku musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby móc wypełniać swoje obowiązki w sposób prawidłowy. Z tego też względu wiele firm transportowych decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznych biur rachunkowych albo na zatrudnienie pracownika odpowiedzianego za księgowość w firmie. Przed podjęciem takiej decyzji należy jednak wiedzieć, dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania, jakie są obowiązki księgowego w firmie transportowej oraz gdzie szukać pomocy w tym zakresie?
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia księgowej, prowadząc firmę transportową?
Księgowość w firmie transportowej to niezbędny element tego typu przedsiębiorstwa. Zadanie, jakie stoi przed księgowym, jest jednak bardzo trudne, ponieważ specyfika tej branży sprawia, że zakres obowiązków jest w tym przypadku bardzo duży. Z tego względu nie każdy podejmie się tego zadania, a w szczególności sam przedsiębiorca nie da sobie z tym rady. Z tego względu idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego księgowego, który zajmie się wszystkimi obowiązkami w danej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca nie będzie musiał się o nic martwić, ponieważ księgowy sam zadba o wszystko i będzie na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach, które mogą w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na zarządzanie firmą i jej działalność.
Ewidencja czasu pracy wszystkich zatrudnionych w danej firmie transportowej kierowców i pracowników, z pomocą doświadczonego księgowego będzie przebiegała bardzo szybko i sprawnie, a to pozwoli również uniknąć różnego rodzaju błędów i nieporozumień w tym zakresie.
Obowiązki księgowej w firmie transportowej
Księgowość to bardzo często dość spore wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy bez względu na to, jaki charakter ma jego działalność. Warto wiedzieć jednak o tym, że każda branża stawia przed przedsiębiorcami oraz księgowymi zupełnie inne wymagania. Z tego względu prowadzenie księgowości w firmie transportowej wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie tej właśnie dziedziny.
Specyfika transportu oraz związanej z nią logistyki sprawia, że księgowość w tej branży jest dość skomplikowania i wymaga stałej nauki w związku z rozległymi przepisami, które dodatkowo dość często ulegają różnym zmianom. Z tego względu poza podstawowymi obowiązkami księgowego takimi jak prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, obsługa kadrowo-płacowa czy nadzór nad wszystkimi niezbędnymi dokumentami, spore znaczenie będzie tutaj miała ewidencja czasu pracy kierowców, która jest bardzo rozbudowanym i skomplikowanym zagadnieniem w tej branży.
Rozliczanie czasu pracy kierowców prowadzone jest zazwyczaj na podstawie kart kierowcy, wykresówek i tachografu. Ponadto do obowiązków księgowego w firmie transportowej może należeć również ubieganie się o dotacje z Unii, zwroty podatkowe, obsługa komunikacji urzędowej, raportowanie czy też komunikacja z PIP oraz ITD w roli reprezentanta danego przedsiębiorstwa transportowego.
Gdzie szukać pomocy zakresie księgowości dla firm transportowych?
Szukając wsparcia w zakresie księgowości dla swojej firmy transportowej, warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju zewnętrzne biura rachunkowe, które posiadają w swojej ofercie m.in. księgowość dla transportu. W tego typu firmach pracują zazwyczaj wykwalifikowane i doświadczone osoby, które doskonale znają się na wszystkich zagadnieniach związanych z księgowością w firmie transportowej, dzięki czemu ich pomoc z pewnością będzie niezastąpiona.
Innym skutecznym rozwiązaniem jest również zatrudnienie księgowego w swojej firmie. W tym przypadku należy jednak sprawdzić, czy dana osoba posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie w prowadzeniu księgowości w transporcie, ponieważ zakres obowiązków w tym przypadku może się znacząco różnić w stosunku do księgowości prowadzonej w firmach z innych branż.