Co robić, gdy piwnicę zalewają wody gruntowe?

Piwnica to bardzo przydatna część budynku, która może służyć w przeróżnym celu. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie to znajduje się pod poziomem gruntu, co oznacza, że jest ono znacznie bardziej narażone na wilgoć i zalanie od innych części budynku.

Z tego względu decydując się na piwnicę we własnym domu, warto ją odpowiednio zaprojektować, tak aby w przyszłości nie było problemu, z tym że wody gruntowe ją zaleją. Jest to dość częsty problem u wielu osób, które nie zadbały o to, aby odpowiednio zabezpieczyć piwnicę przed taką ewentualnością, lub istniejące wcześniej zabezpieczenia uległy uszkodzeniu.

Warto więc wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny zalewania piwnicy przez wody gruntowe, co można zrobić, aby tego uniknąć oraz jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy dojdzie do zalania piwnicy?

Co najczęściej jest przyczyną zalewania piwnicy przez wody gruntowe?

Przyczyn zalania piwnicy przez wody gruntowe może być naprawdę sporo. Jednak jednym głównym powodem jest oczywiście nieodpowiednie zabezpieczenie piwnicy przed nadmiarem wody nagromadzonej od zewnętrznej strony w gruncie. Podstawowym problemem może być brak prawidłowo wykonanej izolacji ścian i podłogi piwnicy lub zniszczenie tej izolacji na skutek starości. W takim przypadku wody gruntowe z łatwością przenikną do wnętrza budynku i zgromadzą się w piwnicy, ponieważ to właśnie to pomieszczenie jest najniżej położoną częścią budynku.

Kolejnym powodem może być niespoisty grunt wokół budynku, który bardzo łatwo umożliwia przenikanie wodzie w jego głąb, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zalania piwnicy przez wody gruntowe, których jest zdecydowanie więcej w glebie niż w przypadku gruntu spoistego, który stanowi pewnego rodzaju barierę dla wody i nie chłonie jej tak łatwo.

W jaki sposób można uniknąć zalania piwnicy przez wody gruntowe?

Aby uniknąć zalania piwnicy przez wody gruntowe, należy trzymać się kilku ważnych zasad. Po pierwsze ściany i podłoga muszą posiadać odpowiednią izolację, która zatrzyma napływającą z zewnątrz wodę. W tym celu można stosować np. specjalne zaprawy hydroizolacyjne, które nie przepuszczają wody. Z kolei z zewnętrznej strony ściany powinny być zabezpieczone specjalną folią, papą podkładową lub innymi tego typu materiałami izolacyjnymi.

Izolacja jest bardzo ważna, jednak w przypadku, gdy budynek znajduje się na dużym spadku terenu, napór wód gruntowych może być tak duży, że sama izolacja nie da sobie rady. Z tego względu kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu opaskowego wokół domu. Jego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody znajdującej się w pobliżu fundamentów. Aby prawidłowo wykonać tego typu instalację, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie badań gruntu i sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Pozwoli to na wykonanie dużo skuteczniejszej konstrukcji, która z pewnością uchroni piwnicę przed zalaniem.

Co zrobić, gdy dojdzie do zalania piwnicy?

Jeśli dojdzie do zalania piwnicy, to warto pamiętać o tym, że liczy się tutaj czas. Jeśli szybko pozbędziemy się wody i osuszymy piwnicę, to szkody będą niewielkie. Jednak jeśli będziemy z tym zwlekać, w piwnicy mogą namnożyć się różnego rodzaju patogeny np. grzyby lub pleść, a do tego woda wniknie głęboko w strukturę ścian i podłogi czego skutkiem mogą być poważniejsze uszkodzenia. Z tego względu warto działać szybko i zdać się na pomoc profesjonalnych firm, które dysponują odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem i mają dostęp do specjalistycznych urządzeń.

Usuwanie skutków zalania piwnicy zaczyna się zazwyczaj od wypompowania wody, a następnie przeprowadzane jest osuszanie piwnicy po zalaniu. Etap ten jest dość czasochłonny, jednak jest to niezbędne, aby w pełni pozbyć się całej wilgoci i zahamować rozwój grzybów i pleśni w piwnicy.

Po osuszeniu można również przeprowadzić dezynfekcję wnętrza, aby mieć pewność, że nie ma tam żadnego zagrożenia biologicznego. Podejmowanie się tych czynności na własną rękę nie jest dobrym pomysłem i z pewnością nie da gwarancji, że cała wilgoć zostanie usunięta z piwnicy. Z tego względu zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby mieć pewność, że usługa została wykonana prawidłowo.

Jeśli szukasz firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem po zalaniu – zapoznaj się z ofertą firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
TEL: 725 392 578
E-MAIL: uslugi.sprzatajace@onet.pl

Redaktor MK