W sezonie wzmożonego pylenia roślin alergicy muszą liczyć się z obecnością pyłków nie tylko na zewnątrz, ale i we własnym domu. Wystarczy otwarte na chwilę okno czy drzwi, by do środka dostały się niektóre pyłki powodujące reakcje alergiczne.
Alergia na pyłki często wiąże się także z alergią na kurz i roztocza, które spotyka się nawet w najbardziej zadbanym i czystym domu. Jednym ze sposobów walki z sezonem pylenia jest oczywiście unikanie ekspozycji na pyłki, co w warunkach domowych może ułatwić nie tylko ograniczenie wietrzenia mieszkania do minimum, ale też częste sprzątanie czy zmiana pościeli.
Kołdry antyalergiczne są dla osób uczulonych na pyłki, kurz, sierść zwierzęcą czy pierze najbardziej oczywistym wyborem. Czy jednak mogą zapobiegać problemom w sezonie pylenia?
Jak przygotować się do sezonu pylenia?
Nie każdy, kto cierpi z powodu alergii na pyłki jest zdiagnozowany, a wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego co jest przyczyną wzmożonego kichania, łzawienia oczu czy trudności z oddychaniem w niektórych miesiącach wiosenno-letnich. Najczęściej powodem są pylące trawy – alergeny zawarte w ziarnach pyłku trawy są dla człowieka niewidoczne, ale w sezonie pylenia (w okresie od maja do lipca) mogą sprawiać sporo problemów.
Uczulające mogą być też pyłki drzew powodujące katar sienny często już od marca, gdy zakwitają pierwsze drzewa. Jednym z pierwszych narzędzi obronnych przed alergią będzie więc śledzenie kalendarza pyleń oraz własnych objawów – nawet bez profesjonalnej diagnozy, porównując swoje objawy z kalendarzem pyleń można określić w przybliżeniu jakie trawy i pyłki będą najbardziej uczulające.
Wśród ważniejszych zasad dla alergików uczulonych na pyłki i szczególnie wrażliwych w sezonie pylenia wymienia się przede wszystkim unikanie kontaktu z pyłkami do koniecznego minimum. W praktyce oznacza to, że jeśli masz alergię na pylące trawy czy drzewa postaraj się nie wychodzić na długie spacery do parku czy pikniki na polanie, bo jedynie pogorszysz swoje samopoczucie.
Życie w mieście wcale nie eliminuje ryzyka kontaktu z pyłkami, a z domu wychodzić przecież trzeba, dlatego poza unikaniem pyłków postaraj się oczyszczać regularnie oczy z pomocą kropli nawilżających, a nos roztworem z soli fizjologicznej. Pamiętaj, by po powrocie do domu zawsze myć ręce, a ubrania prać częściej niż zwykle – unikniesz w ten sposób przenoszenia pyłków do domu. Warto pamiętać o zmianie ubrań szczególnie przed położeniem się do łózka, aby uniknąć przeniesienia pyłków na kołdry i poduszki.
Jednym z częstszych błędów alergików w sezonie pylenia jest otwieranie okien w domu. O ile od czasu do czasu trzeba mieszkanie przewietrzyć, warto robić to bezpośrednio po opadach deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe.
Zdecydowanie unikaj wietrzenia pokoju w nocy – sen jest zdrowszy w niższej temperaturze, ale gdy na dworze jest chłodniej stężenie pyłków wzrasta, narażając alergika na większe problemy z oddychaniem w nocy i tym samym bardziej niespokojny sen.
Kołdry antyalergiczne a sezon pylenia – czy wybór kołdry ma znaczenie?
Zdrowy sen przy alergiach na pyłki nie jest kwestią oczywistą, bo utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza w sypialni bez jej regularnego wietrzenia bywa trudne. Warto zadbać więc o właściwe przygotowanie miejsca do spania, rozpoczynając od zakupu antyalergicznej kołdry i poduszki.
Kołdry z silikonowym wypełnieniem są też niezwykle trwałe i pozwalają na pranie i suszenie w domowej pralce – chcąc zapobiegać dostawaniu się pyłków do sypialni w sezonie pylenia warto zadbać o regularne pranie kołder, pościeli i prześcieradeł. Nigdy nie wietrz ich na zewnątrz, gdzie mogą przechwycić pyłki.
Wybierając kołdrę antyalergiczną, zwróć uwagę na certyfikaty – jakość i bezpieczeństwo kołdry powinno być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, które dają gwarancje wysokiej jakości materiałów.