Czy rehabilitacja jest droga?

Rehabilitacja

Gdy przychodzi do podjęcia rehabilitacji, jej koszty na ogół znacznie przewyższają nasze możliwości finansowe, dlatego też często staramy się dowiedzieć, jakie są możliwości sfinansowania zabiegu w ramach umowy z NFZ. Z drugiej jednak strony, coraz częściej decydujemy się na leczenie w placówkach prywatnych, nawet jeśli w odczuwalny sposób podnosi to koszty. Dlaczego tak się dzieje? 

Formy rehabilitacji finansowanej przez NFZ

Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami rozwojowymi

Leczenie w tym przypadku obejmuje m.in. specjalistyczną poradę terapeutyczną i lekarską, a także diagnozę i wdrożenie leczenia z zakresu psychologii, pedagogiki, logopedii, a także fizykoterapii i kinezyterapii. Ciekawym przykładem stosowanych metod może być np. Metoda Integracji Sensorycznej, polegająca na stymulacji zmysłu dotyku, czy też układu przedsionkowego, mającego istotny wpływ na zdolność utrzymywania równowagi u dziecka.

Rehabilitacja słuchu

Rehabilitację słuchu wdraża się w przypadkach, gdy doszło do urazu, wszczepienia implantu słuchowego, lub w sytuacji, gdy mowa o rozwijającym się niedosłuchu, szczególnie u osób starszych lub niemowląt. Najważniejsze etapy rehabilitacji obejmują naukę wykrywania dźwięku, a także jego rozpoznanie i odróżnienie od innych. Dalsze etapy dotyczą rozumienia mowy samej lub mowy w otoczeniu innych dźwięków. 

Rehabilitacja wzroku

Całość zaczyna się od obserwowania pacjenta przy wykonywaniu codziennych czynności. Dodatkowo specjalista przeprowadza testy mające na celu ocenę m.in. tego, czy i w jaki sposób reaguje na światło, jak korzysta z centralnego pola widzenia, a także tego, czy występują np. oznaki stresu związanego ze złym widzeniem. 

Na podstawie zebranych informacji możliwe jest dobranie odpowiednich ćwiczeń, takich jak ustawianie i kontrola ruchu gałek ocznych, lub kontrola i interpretacja zniekształconych obrazów. Możliwe jest także dobranie przyrządów pomocniczych, takich jak lupy, lunety, czy też urządzenia elektroniczne.  

Rehabilitacja reumatologiczna

Składa się ona z wielu etapów, spośród których warto wyróżnić: farmakoterapię, terapię ruchem, psychoterapię, czy też zaopatrzenie pacjenta w narzędzia usprawniające codzienne funkcjonowanie W przypadku niektórych schorzeń reumatologicznych, np. o przewlekłych charakterze zwyrodnieniowym, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kabin rehabilitacyjnych, wspomagających powrót do zdrowia poprzez leczenie ciepłem.

 

Często jednak leczenie w ramach NFZ nie przynosi efektów, a pacjentom nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z usług placówek prywatnych. Jakie są ku temu najczęstsze powody?

Dlaczego Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnych placówek medycznych?

Lepsza jakość usług

Co się kryje za tym stwierdzeniem? Przede wszystkim to, że placówki prywatne mają na ogół dużo szersze możliwości reagowania na tzw. “nowinki” w świecie medycznym, co owocuje regularnym wymienianiem aparatury i kupowaniem nowych urządzeń, dzięki którym diagnostyka jest dużo dokładniejsza, a leczenie przynosi lepsze rezultaty.

Rehabilitacja

Mniejsze kolejki lub nawet ich brak

Umówienie specjalisty na NFZ wymaga uzbrojenia się w bardzo dużą cierpliwość – na wizytę trzeba czekać długie miesiące, a nawet lata. Ma to ogromne znaczenie, jeśli choroba jest poważna, a do tego występuje już na zaawansowanym stadium, kiedy nie można czekać. Tymczasem kolejki do przychodni prywatnych często praktycznie nie ma, lub wystarczy poczekać kilka dni.

Odmienne standardy obsługi klienta

Z uwagi na znacznie mniejszy budżet placówek publicznych ich standard pozostawia obecnie w licznych przypadkach wiele do życzenia. Nowoczesne placówki prywatne są elegancko urządzone, a do tego szczególnie ważna jest panująca ich atmosfera. Można znaleźć informacje o tym, że personel medyczny, oprócz zdobywania wiedzy specjalistycznej, jest nierzadko dodatkowo szkolony z zakresu obsługi pacjenta.

Brak skierowania

Aby umówić się do specjalisty na NFZ, konieczna jest dodatkowa wizyta u lekarza rodzinnego, który wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety, szczególną zmorą mniejszych miejscowości jest dodzwonienie się do przychodni w celu umówienia wizyty. Przekłada się to na dodatkowe wydłużenie czasu niezbędnego na podjęcie skutecznego leczenia. 

Rehabilitacja

Jaka jest przyszłość polskiej rehabilitacji?

Podjęcie leczenia z pomocą nowoczesnych metod, takich jak choćby kabiny rehabilitacyjne, znacznie ułatwia przyspieszenie powrotu do zdrowia lub przynajmniej w dużo większym stopniu wspomaga radzenie sobie z codziennymi trudnościami pomimo choroby. Często decydujemy się na leczenie prywatne, z uwagi na jego wyższy standard. Czy w przyszłości będzie dostępne wyłącznie leczenie prywatne, a nowoczesne metody staną się normą? Tego nie wiemy.

Pan Lotto