Czy rozdzielacz pasów bezpieczeństwa zapewnia psu bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem?

szelki samochodowe dla dużych i średnich psów

Przewożenie pupila samochodem od lat nie jest już niczym dziwnym, a w międzyczasie powstało wiele akcesoriów, które pozwalają nam na spokojne i komfortowe odbycie tego typu podróży. O ile mniejsze zwierzę można umieścić w odpowiednim do jego rozmiarów transporterze, o tyle trudno byłoby zmieścić w samochodzie osobowym o standardowych rozmiarach, klatkę odpowiednią dla większego, czy nawet średniego psa. Dlatego dla tych czworonogów można kupić specjalne legowiska, których zadaniem jest przede wszystkim ochrona tapicerki przed sierścią i zabrudzeniami, ale i zapewnienie komfortu. Niestety takie rozwiązania nie zapewniają bezpieczeństwa w stu procentach, ani nam, ani naszemu psu.

Gdzie lepiej jest wozić psa – w bagażniku czy na tylnej kanapie?

Odpowiednie miejsce w samochodzie powinno być wybrane przede wszystkim pod kątem tego, jak duży jest nasz pies. Oczywiste jest, że dorosłego owczarka, który może ważyć kilkadziesiąt kilogramów, nie zmieścimy na przednim siedzeniu, natomiast psy małych ras mogą doznać urazów, jeśli będą przewożone w bagażniku bez transportera. Dużo zależy od tego, ile osób na co dzień jeździ samochodem. Jeśli jesteśmy sami, nie ma problemu, żeby pies zajmował całą lub pół tylnej kanapy. Jednak jeśli posiadamy dzieci, które jeżdżą z tyłu, trzeba mieć na uwadze, że trzeba podzielić miejsce między wszystkich członków rodziny. Trzeba mieć też a uwadze, że dzieci i pies nie zawsze muszą siedzieć obok siebie w ciszy, więc w takiej sytuacji lepiej byłoby psa przenieść do bagażnika. Małe psy zazwyczaj zmieszczą się na środkowym siedzeniu tylnej kanapy, nawet jeśli jedzie z nami trójka pasażerów, jednak psy średnich i dużych ras mogą już mieć z tym problem.

szelki do samochodu dla dużych psów

W bagażniku powinny jeździć także psy, które podczas jazdy są pobudzone i mogłyby swoim zachowaniem przeszkadzać kierowcy. Bezpieczeństwo jest tu kwestią nadrzędną. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać podczas przewożenia psa w bagażniku, jest to, że musimy zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza, chociażby montując między kabiną a bagażnikiem kratkę. Warto jednak zaopatrzyć się także w dodatkową matę do bagażnika, która zapobiega ślizganiu się naszego pupila, a także zabezpiecza bagażnik przed brudem.

Czy warto kupować pasy bezpieczeństwa dla psa?

Pasy bezpieczeństwa dla psów, to kolejne akcesorium, które pozwoli nam na bezpieczny transport pupila. Będzie to doskonałe dopełnienie do mat na tylne siedzenia, choć oczywiście może być także używany bez innych gadżetów. Tego typu pas pozwala na utrzymanie zwierzaka w jednym miejscu.

Zaleca się stosowanie pasów razem z szelkami – w razie wypadku siła rozłoży się na większej powierzchni ciała psa, a nie na samej szyi. Jeśli dochodzi do zderzenia, masa psa może wzrosnąć nawet 40-krotnie, co może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Choć polskie prawo nie reguluje w żaden sposób tego, jak powinniśmy przewozić zwierzęta, należy pamiętać, że można dostać mandat za użytkowanie pojazdu mechanicznego niezgodnie z jego przeznaczeniem, w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Warto więc zainwestować w najlepsze sposoby ochrony, szczególnie że pasy bezpieczeństwa można dostać w różnych rozmiarach – dopasowane do wielkości pupila, a także z różnymi zakończeniami, tak by pasowały do każdego rodzaju auta.

szelki do auta dla dużego psa

Pasy zazwyczaj posiadają regulację długości, by można było jeszcze lepiej dopasować jego wielkości pupila. Pas z jednej strony zakończony jest karabińczykiem, który przypinamy do szelek, a z drugiej ma zatrzask pasów bezpieczeństwa. To bardzo proste rozwiązanie, ale także bardzo skuteczne.

Gdzie kupić pasy bezpieczeństwa dla psów?

Coraz więcej sklepów zoologicznych oferuje tego typu udogodnienia, ale można je znaleźć także w niektórych sklepach z akcesoriami samochodowymi. Jeśli sklepy w naszej okolicy nie oferują takich pasów, warto poszukać ich w internecie, gdyż oferta w sklepach online jest dużo szersza. Często można tam kupić pasy od razu w komplecie z szelkami samochodowymi dla psów. Coraz częściej takie szelki można kupić też w różnych kolorach czy nawet dla dwóch psów.

Pan Lotto