Budowa domu to wiele wyzwań i decyzji do podjęcia. Trzeba zastanowić, z jakich materiałów będzie budynek oraz jego konstrukcja, należy zdecydować się na rozmaite rozwiązania budowlane, które dotyczą ścian, sposobu osadzania okien i ocieplania budynku, a także takich podstaw, jak fundamenty. Wbrew pozorom ta kwestia nie jest taka prosta, ponieważ do wyboru są klasyczne fundamenty, a także płyty fundamentowe. Co to takiego i czy warto w nie inwestować? Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i kiedy trzeba podjąć decyzję o fundamentach w postaci płyty fundamentowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i przekonaj się, czy płyta fundamentowa to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.
Czym tak dokładnie są płyty fundamentowe?
Płyty fundamentowe to specjalne konstrukcje, które tworzone są na placu budowy przed postawieniem całego budynku. Wylewany jest beton, który dodatkowo zbrojony jest prętami oraz specjalną siatką. Dzięki temu płyty fundamentowe są niezwykle trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zapewnia stabilną podstawę pod konstrukcję całego budynku. Dzięki temu jest to rozwiązanie opłacalne w kwestiach ekonomicznych oraz bardzo bezpieczne i trwałe. Nie trzeba obawiać się, że po kilku latach pojawią się pęknięcia lub inne uszkodzenia, a także grzyby, pleśnie i wilgoć. Współcześnie kładzione pyty fundamentowe są wyposażone w specjalny brzeg, który pełni funkcję izolacji termicznej pionowej. Jest również wyposażona w warstwę twardego styropianu, który pełni funkcję izolacji termicznej pionowej. Jego grubość najczęściej wynosi 20 cm, ale w szczególnych przypadkach warstwa może mieć nawet 30 cm. Dzięki takiemu połączeniu jednego i drugiego rodzaju termoizolacji można mieć pewność, że podstawa domu będzie doskonale chroniona przed zimnem, a także przed nadmierną wilgocią. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o problemy z ogrzewaniem w okresie zimowy oraz o dostawanie się wilgoci do wnętrza domu. Ponadto sprawia to, że płyty fundamentowe są idealnym rozwiązaniem do domów położonych na terenach wilgotnych, ze skłonnością do podmakania w przypadku deszczowych pogód.
Tego typu fundamenty składają się z kilku podstawowych elementów. Są to wspomniane wcześniej elementy brzegowe oraz warstwa styropianu, która pełni funkcję izolacji termicznej, ale nie tylko. Jednym z ważniejszych elementów jest płyta żelbetowa o grubości około 20 cm, która powinna być osadzona na podsypce, najczęściej żwirowej, której grubość powinna wynosić nie mniej niż 30 cm. Beton do wykonania płyty powinien być odpowiedniej klasy, o czym na pewno poinformują Cię specjaliści z tej branży. Ponadto w skład płyty fundamentowej wchodzi specjalna siatka zbrojeniowa wykonana ze stalowych prętów zgrzewanych, żebrowanych, a także ze strzemion krawędziowych również żebrowanych i wykonanych ze stali. Takie połączenie ułożone w odpowiedni sposób zapewnia doskonałą izolację oraz stabilność domu nawet na bardzo wilgotnym podłożu.
Zalety stosowania płyt fundamentowych
Wybór między płytą fundamentową, a klasycznymi fundamentami zależy od wielu kwestii i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Należy jednak pamiętać, że płyty fundamentowe mają szereg zalet, których nie zapewnią klasyczne odpowiedniki w postaci ław i ścian fundamentowych. Po pierwsze płyty fundamentowe bardzo szybko się kładzie, cały proces zajmuje maksymalnie 7 dni roboczych. Wszystko dzięki temu, że można je osadzić znacznie płycej niż klasyczne fundamenty, a dzięki takiej oszczędności czasu można znacznie przyspieszyć pozostałe prace budowlane. Poza tym jest idealnym rozwiązaniem na tereny o małej nośności i takie, które są podatne na osiadanie lub na nasiąkanie wodą, ponieważ zapewniają równomierne rozłożenie obciążeń, Płyty fundamentowe są także znacznie bardziej stabilne i zapewniają lepszą izolację termiczną, i często są o wiele tańsze w wykonaniu od klasycznych fundamentów. Ważnym atutem jest również brak konieczności robienia dodatkowej wylewki – panele czy inne pokrycia podłogowe można układać bezpośrednio na płycie fundamentowej.