Czy warto korzystać z soczewek kontaktowych?

Przy współczesnym trybie życia odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej. Istnieją jednak pewne ich wady i przeciwwskazania do noszenia, którym warto się przyjrzeć, zanim zdecydujemy się na rezygnację z okularów. Naszym obowiązkiem jest o nich wiedzieć, lecz zalety soczewek kontaktowych są nadal tak szerokie, że w wielu przypadkach zwyczajnie dyskredytują tradycyjne okulary korekcyjne. Postawmy wiec dane pytanie jeszcze raz: czy warto korzystać z soczewek kontaktowych?

Korzystanie z soczewek- wady i przeciwwskazania

Być może należy zacząć od wymienienia sytuacji, w których lepiej zrezygnować z zakupu soczewek i przeprosić rzucone w kąt okulary. A gdy nałożymy je z powrotem, zapoznajmy się z listą przeciwwskazań do noszenia soczewek:

 • Okresy obniżonej odporności. Jest to przeciwwskazanie tymczasowe, lecz nie należy go bagatelizować. Noszenie soczewek w tym czasie naraża oko na infekcje o wiele bardziej niż zwykle. A chyba nie mamy ochoty dokładać sobie kolejnych problemów zdrowotnych.
 • Alergie, choroby oczu. Soczewki mogą niekiedy podrażniać oczy, co nie jest najlepszym rozwiązaniem w czasie, gdy te i tak już musza zmagać się z chorobą lub szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
 • Przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach
 • Zespół suchego oka- w tych przypadkach oko jest zbyt suche, by noszenie soczewek było komfortowe
 • Zbyt zapylone pomieszczenie też może powodować dyskomfort.
 • Uprawianie sportów wodnych bez zabezpieczenia soczewek odpowiednimi okularami lub maską- łatwo je wówczas zgubić.
 • Koszty ciągłej wymiany soczewek może nie są tak duże jak niegdyś, lecz nadal trudno pominąć fakt, ze ponosi się go stale. Okulary korekcyjne kosztują kilkaset złotych, lecz służą nam przez kilka lat. Jedyna pielęgnacja to regularne przecieranie ich właściwie dobranym płynem i odpowiednia do tego ściereczką oraz przechowywanie ich w etui, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym. Soczewki nie są zatem dobrym pomysłem dla osób, które cenią sobie oszczędność, gdyż w przeciągu kilku lat wydamy na nie więcej, niż w przypadku jednorazowego zakupu okularów na okres np. pięciu lat.
 • Dla osób zainteresowanych aspektami ekologicznymi: wyprodukowanie soczewek kontaktowych to mimo wszystko proces wyjątkowo uciążliwy dla środowiska. W produkcji zużywane są bardzo duże zasoby wody, zwiększa się tez produkowana ilość odpadów przy regularnym ich wymienianiu. Osoby, które biorą kwestie ekologii pod uwagę, pozostaną raczej przy okularach.

Soczewki kontaktowe: szerokie spektrum zalet

Pomimo wymienionych powyżej wad, które na pewno należy rozważyć przed zakupem, dobrze jest wymienić dla równowagi także przykładowe, niewątpliwe zalety:

 • Soczewki nie są tak trudne w pielęgnacji. Na pewno wymagają nieco więcej zachodu niż okulary (od brudnej szybki nikt jeszcze nie zachorował), lecz cała pielęgnacja sprowadza się do mniej niż kilku minut. Wystarczy wypłukać soczewki płynem, umieścić je w specjalnym pojemniczku i zalać je kolejną porcja płynu na minimum sześć godzin.
 • Przy noszeniu soczewek nie trzeba rezygnować z makijażu. Niektóre panie być może obawiają się, że jeśli używają soczewek, to zapewne nie mogą już pomalować sobie oczu. Nic bardziej mylnego. Należy jedynie pamiętać o tym, aby założyć soczewki przed rozpoczęciem malowania się.
 • Nie wszystkie soczewki dopuszczają takie rozwiązanie, lecz dostępne są też takie, których nie trzeba koniecznie zdejmować na noc.
 • Są bardziej pomocne przy większych wadach wzroku. Bez różnicy, czy chodzi o krótko- czy dalekowzroczność- jeśli nasza wada wzroku przekracza 5 lub 6 dioptrii, soczewki będą bez porównania lepszym rozwiązaniem niż okulary. Oczywiście, osoby z o wiele mniejsza wadą również z powodzeniem korzystać z soczewek. Odnotowano, ze nawet osoby z naprawdę niewielką wadą są zadowolone z możliwości, jakie oferują soczewki.
 • Do soczewki można się wyjątkowo szybko przyzwyczaić. Początkowe uczucie dyskomfortu, ciała obcego w oku lub myśli, że być może to rozwiązanie nie jest dla nas, ustępują stosunkowo szybko. Być może powodem jest dostrzeżenie, jak wielka korzyść daje możliwość zrezygnowania z okularów na rzecz całkowicie niedostrzegalnych soczewek.

Intersująca oferta soczewek znajduje się w salonach stacjonarnych Soczewki24 oraz na stronie internetowej soczewki24.pl. Nie zwlekaj i zajrzyj już dziś!

Pan Lotto