Gdy z powodzeniem pracowałeś jako kierowca zawodowy w Polsce, nic nie stoi na przeszkodzie, byś taką samą pracę (tylko, że najprawdopodobniej lepiej płatną) podjął żyjąc w Anglii. Trzeba jednak dopilnować paru formalności, po których załatwieniu spokojnie będziesz mógł się zatrudnić jako kierowca w jakiejkolwiek firmie, którą sobie wymarzysz.
Na początek należy wymienić polskie prawo jazdy na te obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Warto zrobić to nie tylko wtedy, kiedy chcesz pracować jako zawodowy kierowca, ale gdy planujesz zostać na dłużej w Wielkiej Brytanii i tam układać sobie życie.
Czego wymaga prawo od kierowcy CE w Anglii?
Osoby, które chcą pracować jako zawodowy kierowca w Wielkiej Brytanii muszą, przed upływem 12 miesięcy od chwili zamieszkania za granicą, zarejestrowania się w DVLA Driver and Vehicle Licensing Agency. Można to zrobić zaglądając na ich stronę internetową, pobierając formularz D9, a następnie drukując go i wypełniając. Potem ten formularz należy, wraz ze swoim polskim prawem jazdy, odesłać do wyżej wymienionego urzędu pocztą na podany na jej stronie internetowej adres. Nie trzeba załączać innego, poza polskim prawem jazdy, dokumentu tożsamości czy żadnych opłat. W ciągu piętnastu dni roboczych otrzymasz pocztą specjalny dokument, potwierdzający twoją rejestrację w DVLA oraz twoje polskie prawo jazdy z powrotem.
Prawo jazdy w Anglii
Wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie wygląda podobnie, i zaangażowany jest w to ten sam urząd, co przy procesie opisanym wyżej. Należy jednak wypełnić formularz D2, a w przypadku gdy masz powyżej 45 roku życia, musisz iść do lekarza z prośbą o wypełnienie formularza D4, będący składową formularza D2. Do wypełnionego formularza należy dołączyć paszport (który zostanie, oczywiście, odesłany), zdjęcie paszportowe, polskie prawo jazdy oraz opłatę w wysokości 45 funtów w postaci czeku wystawionego na DVLA. W ciągu 15 dni roboczych otrzymasz nowe, brytyjskie prawo jazdy.
Jedną z opcji zatrudnienia dla zawodowego kierowcy w Anglii jest praca w sektorze transportu publicznego. Można pracować jako kierowca taksówek lub innych samochodów do wynajęcia – zaletą takiej pracy są jej elastyczne godziny oraz nie najgorsze wynagrodzenie. Swoich sił jako kierowca zawodowy możesz też spróbować jako kierowca autobusów w firmach przewozowych, co umożliwi ci kontakt z najróżniejszymi ludźmi. Praca w transporcie publicznym zapewnia stabilne zatrudnienie, uczciwe warunki pracy oraz dobre perspektywy.
Warto brać udział w różnych szkoleniach czy kursach dla kierowców. Jednym z takich szkoleń, które obecnie jest już obligatoryjne, to Driver Certificate of Professional Competence (Driver CPC). Dyrektywy Unii Europejskiej nakazują, by wszyscy pracujący jako zawodowi kierowcy posiadali taki certyfikat.