Czym jest sala doświadczania świata?

zestaw-trzech-interaktywnych-kolumn-wodnych

Mogą z niej korzystać dzieci już od 3 miesiąca życia. Świetnie wpływa także na kobiety w ciąży zapewniając i relaks i odpoczynek. Sala doświadczania świata, bo to o niej mowa, jest idealnym miejscem umożliwiający stymulację ogólnorozwojową, jednocześnie zapewniając dobrą zabawę. W sali dziecko może znajdować się wraz z opiekunem, który pomoże zrozumieć instrukcję obsługi niektórych sprzętów. Zastosowanie sali doświadczania życia zmienia się i przynosi konkretne efekty w zależności od wieku dziecka, które z niej korzysta. Wizyta w niej może stanowić element uzupełniający podczas terapii dzieci z autyzmem. Interesujące sprzęty, ciekawe kolory połączone z dobrą zabawą przyniosą dobre rezultaty, pobudzą układ nerwowy oraz rozbudzą ciekawość i wyobraźnie.

Co znajduje się w salach doświadczania świata? W wyposażeniu takich sal napotkamy wiele atrakcyjnych rekwizytów, z których można korzystać do woli. Popularne są baseny z kulkami, czasami świecącymi, których masaż całego ciała zapewni wiele bodźców, jakich nie można doświadczyć na co dzień. Efekty świetlne gwarantują zainteresowanie ze strony dziecka. W salach zmontowane są również huśtawki w niecodziennych kształtach, na różnych wysokościach. Wyświetlacz emitujące tęczowe światło świetnie wpłyną na zmysł wzroku. Lampki solne lub światło ultrafioletowe zaciekawią nawet najbardziej znudzone pociechy. Często można natrafić na elementy aromaterapii, które zapewnią relaks i koncentrację naszych pociech.

W wyposażeniu znajdują się zazwyczaj także sprzęty umożliwiające masaż lub gimnastykę. Duże piłki, pufy lub wałki do rolowania umożliwią dziecku dotknięcie różnych powierzchni, które zapewnią ciekawe doświadczenia. Sale doświadczania świata różnią się między sobą pod względem wyposażenia. Niektóre zapewniają kilkanaście zróżnicowanych pomieszczeń, inne dysponują mniejszą powierzchnią. Przyjazne otoczenie, spokojne wnętrza gwarantują wyciszenie dzieci i poczucie bezpieczeństwa. Brak lęku pozwoli naszym nawet nieśmiałym pociechom możliwość doświadczenia bodźców działających na wzrok, słuch, węch i dotyk. Takie działania usprawnią procesy rozwojowe i dodadzą dzieciom pewności siebie.

Niekiedy wizyta w sali doświadczania świata jest polecona przez pedagoga lub lekarza. Taka terapia jest dokładnie dostosowana do dziecka i specjalista zaleci wykorzystanie tylko niektórych elementów znajdujących się w sali. Zajęcia w takim otoczeniu są wykorzystywane najczęściej u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi np. Upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, autyzmem lub chorobą psychiczną. Dzięki terapii pobudzającej na tak wiele zmysłów, dzieci na nowo uczą się postrzegania świata poprzez spontaniczne zachowania w bezpiecznych warunkach. Pociechy mają swobodę działania, mogą bez ograniczeń koncentrować się na interesujących je elementach. W przeciwieństwie do wielu sytuacji z życia codziennego, w tych warunkach nie musimy martwić się o bezpieczeństwo dzieci. Wszelkie elementy wyposażenia są dostosowane do wieku i potrzeb naszych pociech.

Artykuł powstał przy współpracy z liger.net.pl

 

Pan Lotto