Czym zajmuje się bariatria?

Co czwarty mężczyzna w Polsce, jak i co piąta kobieta jest otyła. Zbyt wysoka waga jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Na skutek obciążenia całego ciała, dochodzi do rozwinięcia się w organizmie przede wszystkim chorób serca, stłuszczenia wątroby, upośledzenia funkcji nerek, cukrzycy, nadciśnienia oraz niekorzystnych zmian w stawach, a nawet zaburzeń psychicznych, związanych głównie z niskim poczuciem własnej wartości, co prowadzi do depresji.

Otyłość – choroba cywilizacyjna

Otyłość, zaraz po uzależnieniu od nikotyny, to druga, najpoważniejsza przyczyna zgonów na świecie. Choroba ta, może znacznie skrócić długość życia nawet o całą dekadę. Walka z otyłością jest bardzo trudna i długotrwała. Bardzo często osobie otyłej, mimo licznych starań i wyrzeczeń, nie udaje się osiągnąć wyznaczonego celu, co wprowadza ją w jeszcze większy stan przygnębienia i ogólnego zniechęcenia do jakichkolwiek działań.

fast food

Otyłość w Polsce jest niemal traktowana jak piętno. Dosłownie zamyka osoby nią dotknięte w czterech ścianach swojego domu. Skutecznie izoluje od świata. Często osoby te nie są świadome tego, że pomoc mogą znaleźć w specjalistycznych placówkach. Na główny front walki z otyłością, jako pierwsze stosuje się zazwyczaj leczenie dietetyczne, uprawianie sportu, psychoterapię, a także leki. Gdy te zawodzą, wtedy lekarz proponuje inne metody rozwiązania problemu, jak przykładowo operacja.

Operacyjne leczenie otyłości

Operacyjnym leczeniem otyłości, jak i nauką o zaburzeniach masy ciała jest bariatria. Nazwa ta pochodzi od słów: „baros” czyli „waga” i „iatera” czyli „nauka”, reasumując, jest to „nauka o wadze”. Leczenie bariatryczne, jest dotychczas najlepszym sposobem pozbycia się otyłości. Pierwszą taką operację, przeprowadzono w Polsce około 40 lat temu. Obecnie taka forma leczenia otyłości jest o wiele bardziej popularna i jest ona proponowana głównie przez kliniki prywatne.

Wskazania do leczenia bariatrycznego

Najważniejsze wskazania dotyczą niepowodzenia w leczeniu otyłości metodami dietetycznymi, farmakologicznymi oraz ćwiczeniami fizycznymi. Dodatkowo chory powinien wykazać wskaźnik BMI wyższy od 30. Proponowane jest w takiej sytuacji leczenie za pomocą endoskopowo umieszczonego w żołądku specjalnego balonu. Warto również wiedzieć, że jest już dostępny w Polsce „balon” żołądkowy, który można spokojnie założyć osobie z nadwagą. Gdy pacjent wykazuje BMI powyżej 40, w takiej sytuacji kwalifikuje się do o wiele poważniejszych operacji bariatrycznych – opowiada bariatra z Centrum Leczenia Otyłości KCM Clinic.

Jak wygląda operacja?

Jedną z najpopularniejszych operacji jest LABG, jest to założenie specjalnej opaski na żołądek, z tak zwanym mankietem, którego wypełnienie można samodzielnie kontrolować. Przeprowadza się ją przy znieczuleniu ogólnym, czyli powszechnie zwanej „narkozie”. Wykorzystywana jest tutaj metoda laparoskopowa, umożliwiająca pozostawienie bardzo małych ran pooperacyjnych, jak również jest ona znacznie mniej obciążająca dla pacjenta, niż tradycyjne „otwarcie” powłok brzusznych. Zazwyczaj jest bardzo dobrze tolerowana przez chorych na otyłość.

leczenie otyłości

Po operacji można stracić nawet przeszło 50% masy całego ciała. Jednak to dodatkowo wiąże się z kolejnym, niepokojącym problemem, a mianowicie pozostaniem znacznego nadmiaru tkanki skórnej w postaci sporego fałdu, co pociąga za sobą potrzebę kolejnej operacji, a dokładniej plastycznej,  w celu usunięcia takiego nadmiaru skóry. Efekty są naprawdę imponujące i warte inwestycji!

Innym zabiegiem, jest nieco mniej inwazyjne, endoskopowe umieszczenie specjalnego „balonu” w żołądku chorego pacjenta. Nie trwa to długo, a równie dobrze pomaga w walce z otyłością, poprzez znaczne zmniejszenie pojemności żołądka. W leczeniu otyłości szalenie istotne jest zidentyfikowanie jej głównej przyczyny. Oprócz nierozsądnego stylu życia mogą to być poważne zaburzenia metaboliczne oraz hormonalne, które można wyrównać za pomocą specjalnych farmaceutyków, leków hormonalnych oraz modyfikacji diety jak i wdrożenia tak bardzo potrzebnej aktywności fizycznej.

Nieoceniona w walce z nadwagą jak i otyłością jest przede wszystkim pomoc rodziny i bliskich, jak również specjalistów i psychologów. Zwalczenie otyłości to najważniejszy klucz do pożądanego zdrowia i szczęśliwego życia pacjenta. Jednak pamiętajmy o tym, że ta walka niekoniecznie musi skończyć się na stole operacyjnym! Wystarczy reagować na pierwsze niepokojące symptomy naszego ciała i działać w momencie wykazania nadwagi. Odpowiednie dbanie o swoje ciało zapewni nam zdrowe i szczęśliwe życie!

 

Pan Lotto