Dbanie o czystość w domu na codzień

Sprzątanie to czynność, którą lubią nieliczni. Nie wszystkim podoba się bieganie z mopem i odkurzaczem po domu, jednak pewne jest, że nikt nie lubi żyć w brudzie i nieporządku. Czysta przestrzeń w domu ma zalety nie tylko estetyczne, wizualne, ale i zdrowotne. Powinno się sprzątać w regularnych, dość częstych odstępach czasu czy może generalne sprzątanie raz na jakiś czas przy okazji świąt wystarczy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Dlaczego regularne sprzątanie domu jest ważne?

Regularne sprzątanie domu jest bardzo istotne, gdyż wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Kurz zbierający się na półkach czy roztocza w dywanach to siedliska zarazków i innych szkodliwych drobnoustrojów. Mogą one wywoływać alergie lub doprowadzać do różnych chorób i codziennych dolegliwości takich jak choćby: migreny, katar. Bakterie zbierają się bardzo szybko, nawet po jednym dniu, dlatego tak ważne jest, aby regularnie i dokładnie sprzątać przestrzeń mieszkalną. Nieporządek ma także negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Otaczający bałagan przeszkadza w koncentracji i skupieniu uwagi na wykonywanym zadaniu, a ponadto może się przyczyniać do pogorszenia stanów lękowych czy nawet depresji.

Co więcej, bałagan i brud są częstą przyczyną pojawiania się niechcianych gości takich jak mole, pająki lub w skrajnych przypadkach – myszy. A poza tym, czysty dom to po prostu ładny dom. Nie musimy się wstydzić zapraszania gości czy urządzania imprez rodzinnych. Nikt w końcu nie lubi przebywać w brudnej, niezadbanej przestrzeni.

Jak regularnie dbać o porządek?

Dbanie o porządek to nie tylko wycieraniu kurzu, zamiatanie podłogi czy trzepanie dywanów. To także zmywanie naczyń, składanie, prasowanie oraz chowanie w szafie wypranych ubrań, porządkowanie porozrzucanych po domu dokumentów czy książek, a także segregowanie i wynoszenie śmieci.

Obowiązki te najlepiej uporządkować w wybranej przez siebie hierarchii ważności. Wiadomo, że naczynia powinno się zmywać na bieżąco, czyli codziennie. Natomiast umyć okna i lodówkę można zaledwie raz w miesiącu. Bardzo pomaga rozpisanie sobie tych zadań na poszczególne dni miesiąca, aby się nie pogubić i sprawnie przeprowadzać niezbędne czynności. Listę można opracować na komputerze, a następnie wydrukować i powiesić na lodówce. Świetnie sprawdzi się w tym celu papier kredowy. Podniesione rzeczy odkładaj zawsze w to samo miejsce, a w salonie postaw wazę z cytrusami, które pochłoną nieprzyjemne zapachy, pozostawiając go rześkim i świeżym.

Generalne porządki, czyli sprzątanie całego domu na raz zazwyczaj przebiega przed ważnymi wydarzeniami np. świętami Bożego Narodzenia. Wiemy, że odwiedzi nas wtedy prawdopodobnie bliższa i dalsza rodzina i “wypada” doprowadzić dom do porządku. Warto przeprowadzać generalne sprzątanie chociażby raz na kwartał, jednak musi mu towarzyszyć również regularne sprzątanie. Nie może ono zastępować codziennych czynności, gdyż jak zostało wspomniane – wpływa to na zdrowie i samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie środków czystości i wyposażenia?

Odpowiednie akcesoria do sprzątania to podstawa każdych dobrych i skutecznych porządków. Kupując środki czystości oraz wyposażenia do naszego domu, warto zwrócić uwagę na przybory, które już mamy, a które są nam niezbędne do wykonywania codziennych czynności. Przydadzą się między innymi rękawiczki, które ochronią dłonie przed szkodliwym działaniem detergentów i chemikaliów, a także miotła, szufelka, mop z wiadrem oraz odkurzacz, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Ścierki z mikrofibry można wykorzystywać na wiele sposobów, a płyny do mycia szyb, podłóg, ceramiki czy drewna nigdy nie stoją w szafce bez celu. Nie obejdzie się też bez mocnych worków na śmieci.

Przeanalizuj to, co już masz w swoim domu i zakup tylko te elementy, których nie posiadasz, a wiesz, że będą przydatne i regularnie używane.

Dom to wizytówka naszej osoby, dlatego warto zadbać o jej pozytywny odbiór poprzez zachowanie czystości, porządku i harmonii. Regularne porządkowanie może po jakimś czasie ewoluować w codzienne rytuały, przyzwyczajenia, które jeszcze bardziej pomogą nam w częstym sprzątaniu. W czystym domu żyje się nie tylko zdrowiej, ale i łatwiej oraz przyjemniej.

Redaktor MK