Każdy, kto posiada minimalne umiejętności manualne, jest w stanie stworzyć pomysłową i charakterystyczną maskotkę, która może stać się ulubioną zabawką naszego dziecka. Różne są rodzaje maskotek wykonywanych ręcznie. Jeśli chodzi o samodzielne uszycie zabawki, na pewno stosowane są delikatne, kolorowe materiały. Dziś popularnym materiałem na wykonywanie własnoręcznie zabawek, jest filc, polar lub plusz. Często stosuje się różnorodne wzory materiałów z bawełny. Jest to miękki, popularny materiał, z którego równie często wykonywane są zabawki. Dodatkowo, bawełna jest łatwa w użyciu.
Aby wykonać zabawkę własnoręcznie, potrzebny nam będzie odpowiedni projekt. Musimy więc wiedzieć, czy zabawka ma być lalką, misiem, kotkiem czy słonikiem. Szablon możemy znaleźć na stronach internetowych poświęconych tematyce rękodziełom. Zawsze jednak, gdy jesteśmy szczególnie kreatywni, możemy sami wymyśleć i stworzyć swój projekt maskotki. Musimy jednak pamiętać, by był on bardzo dokładny. Nadanie odpowiedniego kształtu zabawkom jest istotne przede wszystkim dla malucha, który tę zabawkę otrzyma. Zabawki szyte przez nas samych, mają dziecięcy urok i są oryginalne. W dzisiejszych czasach możemy kupić naszym dzieciom rozmaite zabawki, również te, które stylizowane są na wykonane ręcznie.
Szycie maskotki – od czego zacząć?
Na samym początku trzeba zadbać o materiał. Pluszaki mogą mieć różne kształty, dlatego ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednio dużą płachtę materiału, z którego wykonamy maskotkę. Na samym początku, należy określić typ zwierzaka, którego chcemy uszyć. Jeśli będzie to standardowy kotek lub miś, musimy najpierw uzyskać lub stworzyć szablon. Szablon ten należy odrysować równo na dwóch kawałkach materiału. By wykonać maskotkę, szkice muszą zostać narysowane identycznie. Zawsze możemy złożyć materiał na pół, odrysować szablon na jednym kawałku, a następnie wyciąć dwie części ‘pluszaka’.
Gdy już mamy dwa takie same kawałki materiału, należy go zszyć po brzegach. Często, do tego celu używa się kolorową i grubą mulinę, jeśli szycia będą znajdować się na zewnątrz zabawki. Z kolei, gdy chcemy, by zabawka miała standardowy wygląd, kawałki materiału szyjemy od wewnętrznej strony. Nie należy zszywać płacht do końca. Musimy bowiem mieć miejsce, przez które będziemy upychać watę, włóczkę lub inne, miękkie materiały. W momencie, gdy zabawka posiada odpowiedni kształt, dzięki wypełnieniu, możemy delikatnie zaszyć pozostałą część.
Maskotka z odpowiednią twarzą
Każdy pluszak powinien mieć oczy, buzię, uszka i inne elementy. W tym celu, popularne jest stosowanie guzików lub kawałków wyciętych z filcu. Dobranie odpowiednich dodatkowych elementów jest istotne, ze względu na różne materiały. Jeśli zabawka jest wykonana z materiału w kwiatki lub znany patchwork, wiadomo, że oczy będą w jednolitym kolorze. Często, pluszaki mają doszyte fartuszki, buciki i inne elementy ubioru. Najczęściej wybieranym materiałem na uszycie ubranek zabawkom, jest włóczka. Buciki i sweterki są haftowane, co oddaje prawdziwie dziecięcy wyraz pluszakowi. Jeśli nasza zabawka jest lalką, należy dodać jej włosy z włóczki. Twarz może być również wyszyta za pomocą muliny lub ozdobiona guzikami. Często jednak, wykorzystujemy wodoodporne i permanentne markery, by nadać lalce uśmiech i narysować oczy.
Maskotka wykonana własnoręcznie sprawi większą radość naszemu dziecku, niż jakakolwiek inna, ‘sklepowa’. Szyjąc maskotkę, wkładamy w naszą pracę całe serce. Pomysły na projekty mogą być dowolnie modyfikowane. Samodzielnie wykonywane maskotki mogą sprawić radość niejednemu dziecku. Zabawki szyte ręcznie charakteryzują się szczególną oryginalnością.