Dlaczego tak wiele osób boi się wizyty u dentysty?

ortodonta i pacjent

Bardzo wiele osób choruje na różnego rodzaju choroby uzębienia, jednak pozostawia je nieleczone, z uwagi na lęk przed stomatologiem. Skąd bierze się obawa przed wizytą u dentysty? Dlaczego tak wiele osób czeka do ostatniego momentu, gdy ból zęba staje się nie do wytrzymania zamiast uczęszczać na regularne kontrole?

Lęk wywołany w dzieciństwie

W wielu bajkach i filmach możemy zaobserwować motyw dziecka lub dorosłej osoby, która bardzo boi się wizyty u dentysty. Motyw ten został dość silnie utrwalony w popkulturze, co odciska piętno na dzieciach, które później stają się dorosłymi. Bardzo często pewne błędy leżą również po stronie rodziców, którzy nie przyzwyczajali dzieci do regularnych wizyt u stomatologa. A także podświadomie nastawiali je do nich negatywnie. Wystarczy sugestia, że istnieje możliwość lęku przed wizytą, by maluch zaczął się bać. Narastający przez lata lęk skutkuje niekonstruktywną niechęcią. Dlatego bardzo ważne, by od małego prowadzać dzieci na wizyty stomatologiczne i traktować tę czynność jak każdą inną rutynową kontrolę.

Nieprzyjemne wspomnienia

Wiele osób wiąże stomatologa z traumatycznym przeżyciem. Niestety podczas zabiegów mogą zdarzyć się wypadki, które odbijają swoje piętno na psychice pacjenta. Jeśli ten nie jest w stanie zracjonalizować sobie zdarzeń lub nie zgłosi się na przykład do psychologa, by pomógł mu poradzić sobie z traumą, obawa będzie rosła. Nieprzyjemne wspomnienia mogą być związane na przykład ze źle usuniętym zębem, na skutek którego wdała się bolesna infekcja. Zdarza się, że niekompetentny stomatolog źle zaaplikuje znieczulenie, które „puści” w trakcie zabiegu, doprowadzając pacjenta do bardzo traumatycznej sytuacji. Tak więc lęk przed wizytą u stomatologa może wynikać z nieprzyjemnych, traumatycznych wspomnień.

gabinet dentystyczny

Obawa przed wydatkiem

Koszta leczenia stomatologicznego są bardzo wysokie. Dlatego bardzo duża część osób obawia się wizyty u stomatologa. Nierzadko zdarza się, że przychodząc na leczenie jednego zęba lub skaling pacjent opuszcza gabinet ze skierowaniem na całą gamę badań. Po części wynika to z jego zaniedbania, a z drugiej strony z predyspozycji zdrowotnych. Jednak ceny zabiegów stomatologicznych są stosunkowo wysokie, gdy porównamy je z możliwościami finansowymi. Pacjenci obawiają się więc wizyty, potrafiąc przy tym narażać zdrowie swoich zębów, z uwagi na nieoczekiwane wydatki, które sięgają niekiedy wysokości ich pensji.

Fobie

Niektóre osoby chorują na fobie związane ze sprzętem medycznym. Z trudem udają się wówczas do różnego rodzaju specjalistów. Lęk może wywoływać konkretne narzędzie lub po prostu sytuacja sama w sobie. Niektóre osoby dosięga na przykład irracjonalna obawa dotycząca utraty czucia na skutek odbytego zabiegu. Oczywiście na świecie wystąpiły takie przypadki, jednak jest to promil, a sama obawa najczęściej została zakorzeniona tak głęboko, że wymaga porady specjalisty.

Lęk przed wizytą u dentysty to bardzo częsta przypadłość. Rodzi się on na wielu podłożach. Bardzo istotne, by poznać podstawy tego lęku. Zdarza się, że jest on wysoce racjonalny — obawa finansowa przed. Kiedy pacjent udaje się z drobnostką, a kończy na kosztownym zabiegu. Niestety jedna wiele osób boryka się z problemami zakorzenionymi głęboko w psychice. Lęk przed wizytą u stomatologa mógł zrodzić się jeszcze w dzieciństwie i zbiera swoje żniwa w dorosłym życiu. Zdarza się także, że osoba uczęszczała do stomatologa regularnie, jednak na skutek nieszczęśliwych zdarzeń — zaprzestała.


Profesjonalne leczenie bez bólu zapewnia Stomatologia Podralscy z Gdańska. Sprawdź ich ofertę na stronie internetowej.

Pan Lotto