Do czego wykorzystuje się papier kredowy?

wizytówki

Papier to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych obecnie w wielu różnych branżach. Tak różnorodne zastosowanie sprawiło, że konieczne było stworzenie wielu odmiennych rodzajów papieru dostosowanych do wymagań i potrzeb użytkowników.

Jednym z popularniejszych typów tego wyrobu jest papier kredowy, który charakteryzuje się bardzo oryginalnymi i cennymi właściwościami. Warto więc wiedzieć czym jest papier kredowy, jakie właściwości posiada, gdzie można go wykorzystywać, na jakich popularnych produktach można go znaleźć, dlaczego warto wybrać akurat ten rodzaj papieru i jakie branże korzystają z papieru kredowego?

Co to jest papier kredowy?

Papier kredowy to rodzaj papieru, który powleczony jest specjalną mieszaniną pigmentu mineralnego i kleju, która tworzy warstwę o określonych właściwościach. Białym pigmentem w tym przypadku zazwyczaj jest siarczan baru lub kaolinu. Papier kredowy występuje w dwóch wersjach, matowej oraz z połyskiem, w zależności od tego, do czego ma on być wykorzystany i jaki efekt chcemy uzyskać. Papier kredowy matowy sprawdzi się lepiej w przypadku stonowanej i naturalnej kolorystyki, z kolei papier kredowy z połyskiem zapewni bardziej nasycone i jaskrawe kolory. Papier kredowy dostępny jest w sprzedaży zazwyczaj w gramaturze od 90 do 350 g/m2.

Jakie właściwości posiada papier kredowy?

Papier kredowy posiada wiele właściwości, które często decydują o tym, że to właśnie on wybierany jest przez większość osób. Jest on bardzo gładki i śliski w dotyku, co spowodowane jest warstwą specjalnej mieszaniny pigmentu mineralnego i kleju. Dzięki temu kolory papieru kredowego są bardzo kontrastowe i naturalne, jednak sprawia to, że charakteryzuje się on słabą wsiąkliwością, przez co ponowne zadrukowanie takiego papieru jest raczej niemożliwe, podobnie jak ręczne pisanie po nim. 

Gdzie wykorzystuje się papier kredowy?

Papier kredowy z racji swoich właściwości nie nadaje się raczej jako materiał do produkcji np. zeszytów, notatników, czy innych wyrobów służących do odręcznego zapisywania różnego rodzaju informacji. Tak samo nie będzie on dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy uniwersalnego papieru do różnych zastosowań w domu. Z racji tego, że jest to papier powlekany, jego użycie ze standardową drukarką atramentową również nie będzie możliwe, ponieważ tusz zbyt długo będzie wysychał. Papier ten znajduje jednak bardzo szerokie zastosowanie szczególnie w poligrafii, gdzie sprawdza się zarówno w druku cyfrowym, jak i offsetowym. Jego właściwości sprawiają, że w tej roli sprawdza się idealnie, a dodatkowo możliwe jest jego obustronne zabezpieczenie przy użyciu folii, co sprawia, że staje się on dużo bardziej odporny na zniszczenie. Wielu operatorów maszyn drukarskich ceni sobie pracę z papierem kredowym, ponieważ papier ten nie pyli, nie rozciąga się tak jak zwykły papier, a ponadto wydruk na takim papierze przebiega dużo szybciej i sprawniej. Oczywiście doświadczenie operatora maszyny, czy też sama jakość urządzenia również mają tu spore znacznie, jednak użycie papieru kredowego skutecznie ułatwia pracę. 

wizytówki

Na jakich popularnych produktach znaleźć można papier kredowy?

Papier kredowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak wykorzystuje się go do realizacji różnego rodzaju wydruków reklamowych i innych takich jak:

  • foldery reklamowe
  • ulotki,
  • katalogi,
  • instrukcje,
  • dyplomy i certyfikaty,
  • identyfikatory,
  • zawieszki, 
  • wizytówki,
  • teczki reklamowe,
  • plakaty.

Dlaczego warto stosować papier kredowy?

Papier kredowy jest materiałem, który wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie potrzebny jest znacznie wytrzymalszy papier, na którym wszelkiego rodzaju wydruki będą prezentowały się dużo lepiej. Z racji procesu powlekania zyskał on dużo gładszą powierzchnię, a kolory i nadruki prezentują się na nim dużo lepiej niż na zwykłym papierze. Z racji tego, że bardzo ciężko się po nim pisze, a ponowne zadrukowanie jest praktycznie niemożliwe, jest on także mniej podatny na zabrudzenia. Wszystko to sprawia, że papier kredowy jest w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem. Warto więc zainwestować w ten rodzaj papieru, szczególnie wtedy, gdy szukamy odpowiedniego podkładu do wydruków o wysokiej jakości. Dla wielu drukarni papier kredowy jest jednym z podstawowych materiałów poligraficznych.

Redaktor MK