Dobór kołowrotka do łowionej ryby

akcesoria wędkarskie

Kołowrotek to jeden z kluczowych elementów wędki i gadżet niezwykle istotny podczas łowienia ryb. To od kołowrotka zależy często możliwa do obrania metoda łowienia czy rodzaj możliwych do złowienia ryb.

Nawet najmniej doświadczeni wędkarze wiedzą, że bez dobrego kołowrotka nawet najdroższa wędka nie będzie działała jak należy.

Jak zatem dobrać kołowrotek do łowionej ryby i czym jeszcze kierować się podczas jego wyboru?

Najważniejsze parametry kołowrotków

Zanim zastanowimy się nad tym jak dobrać kołowrotek do połowu konkretnego gatunku ryb, warto przyjrzeć się kwestiom, które są w budowie kołowrotka najbardziej istotne. Minęły już czasy, kiedy kołowrotki były zwyczajnym kawałkiem stali (nie zawsze nierdzewnej), obsługiwanymi dzięki doczepionej korbce.

Nowoczesne sprzęty, dopasowane zarówno do potrzeb profesjonalistów, jak i amatorów mają wiele parametrów, od których w dużej mierze zależy praca całej wędki i sukces łowienia.

Kołowrotek stanowi jeden z najważniejszych osprzętów wędki, dlatego przy jego wyborze należy spędzić najwięcej czasu. Warto również przejrzeć ofertę dobrego sklepu wędkarskiego, który w swojej ofercie posiada duży wybór kołowrotków.

Materiał wykonania: kołowrotek musi być przede wszystkim odporny na wilgoć, jednak o tą kwestię dbają dziś właściwie wszyscy producenci sprzętu wędkarskiego. Zdecydowanie odpadają tu kołowrotki stalowe, które poza słabą odpornością na wodę będą też zwyczajnie za ciężkie.

Z drugiej jednak strony odpadają też kołowrotki z tworzywa sztucznego – choć lekkie, prawdopodobnie nie poradzą sobie w trakcie przyciągania większej ryby. Najlepszym rozwiązaniem są więc kołowrotki aluminiowe, które cechuje zarówno większa wytrzymałość, jak i odpowiednia lekkość.

Waga kołowrotka: istotna głównie w momencie wyboru odpowiedniej metody łowienia oraz rodzaju ryby, jakie chcemy łowić. Łowienie dużych, ciężkich ryb (takich jak karpie, szczupaki, czy sandacze) wymaga znacznie cięższego kołowrotka, który będzie przy tym znacznie bardziej wytrzymały i pozwoli na spokojne wyciągnięcie ryby na brzeg.

Ciężkie kołowrotki są jednak dobre w trakcie łowienia z wędką ustawioną na podpórce – w przypadku wyboru metody spinningowej, podczas której trzeba wykonywać sporo ruchów wędką i kołowrotkiem, lżejszy model będzie znacznie łatwiejszy do operowania.

Liczba obrotów szpuli to parametr znaczący w trakcie wyboru metody połowu. Generalnie przyjmuje się, że im więcej obrotów przy jednym zakręceniu korbką, tym lepiej. To właśnie od obrotów szpuli zależy tempo zwijania żyłki podczas brania ryby, a jak wiadomo, czas jest często kluczowym elementem udanego połowu.kołowrotek

Pojemność szpuli kołowrotka określa ile żyłki lub plecionki zmieści się na kołowrotku. Parametr ten jest oczywiście zależny od grubości żyłki lub plecionki i ma znaczący wpływ na metodę łowienia – duże ryby w dużych rzekach wymagają znacznie dłuższej linki, a więc i pojemności szpuli.

Hamulec to zdecydowanie najistotniejszy element kołowrotka odpowiadający za tempo luzowania żyłki w trakcie łowienia. Na rynku dostępne są zarówno kołowrotki z hamulcem przednim (górnym), jak i  tylnym (dolnym).

Zwolennicy hamulca z przodu chwalą go przede wszystkim za precyzję i możliwość łatwej regulacji. Kołowrotki tego typu są prostsze i lżejsze i sprawdzają się doskonale podczas spinningu i połowu mniejszych ryb. Hamulce tylne to przede wszystkim niezawodność i łatwość regulacji podczas holu ryby, niezbędna podczas połowu karpi i innych dużych gatunków ryb.

Jaki kołowrotek wybrać?

Decydując się na połów ryb drapieżnych warto postawić na tzw. metodę spinningową, która doskonale sprawdzi się podczas łowienia sandaczy, szczupaków, okoni i sumów. Tu najlepiej postawić na kołowrotek wytrzymały – wspomniane ryby to naprawdę waleczne sztuki.

Rozmiar kołowrotka (zwykle od 1000-4000) będzie doskonałą sugestią podczas wyboru – im mniejszy kołowrotek, tym mniejsze ryby.

Wędkarstwo karpiowe, jak wskazuje nazwa jest oczywiście najbardziej skuteczne podczas połowu ryb z rodziny karpiowatych. Tu ponownie możemy spotkać różne rozmiary ryb, i to od tego będzie zależał wybór kołowrotka.

Jego najważniejszym elementem będzie bardzo precyzyjny hamulec (karpie lubią się zrywać) i minimum 200 m żyłki grubości 0,3. Ważne będzie też przełożenie, czyli liczba obrotów szpuli. Za idealną wartość do połowu karpi uważa się parametry 4,7:1 – 5,1:1. W przypadku połowu karpiowego, im większe przełożenie, tym mniejsze ryzyko utraty ryby podczas holu.

 

Pan Lotto