Dobra antena telewizyjna – poradnik przed zakupami

Antena telewizyjna jest obowiązkowym elementem, jaki powinien znaleźć się w naszym domu. Od doboru anteny zależy bowiem jakość oraz siła obrazu i dźwięku. Wybór anteny nie jest prostym zadaniem, jednak musimy wiedzieć, jaki rodzaj anteny będzie odpowiedni dla naszego terenu, telewizora i warunków atmosferycznych. Są bowiem anteny, które mogą odbierać sygnał z wielu stron, lub takie, które lepiej wychwytują sygnał w miejscach zabudowanych lub oddalonych od miasta.

Dostosuj antenę TV do warunków terenu

Wybierając antenę, konieczne są czynniki, jakie wpływają na odbiór obrazu. Są to przede wszystkim odległość anteny od nadajnika oraz typ anteny. Antena telewizyjna musi być dopasowana do warunków, jakie panują na danym terenie. Chodzi tu przede wszystkim o długie odległości, pola, wysokie budynki i inne elementy mogące zaburzać odbieranie sygnału. Dodatkowo, konieczne jest prawidłowe ustawienie anteny i jej montaż. Przy wybieraniu anteny, musimy również zwrócić uwagę na instalację, w jakiej będzie miała pracować.

Tak naprawdę, każda antena jest w stanie zapewnić nam lepszy dźwięk i obraz. Naszym zadaniem jest ustalenie wszystkich poniższych kryteriów i wybranie takiej anteny, która będzie pasowała do naszej lokalizacji, warunków atmosferycznych oraz jakichkolwiek przeszkód w różnej postaci.

Jak wybrać odpowiednią antenę?

Dobierając antenę do naszego telewizora, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę warunki terenu, na jakim mieszkamy. Obecnie, możemy wybierać w ofertach niejednej firmy. Anteny telewizyjne między innymi:

  • Zakresem częstotliwości,
  • Celem przeznaczenia,
  • Mocą i jakością odbioru sygnału,
  • Wielkością, kształtem i wykonaniem (kierunkowe, dookólne oraz szerokokątne),
  • Materiałem, z jakiego zostały stworzone.
Buro - sklep z antenami

Antena telewizyjna CA-TV8

Warto również dodać, że wybór anteny jest ściśle powiązany z odbiorem konkretnego pasma – VHF, FM, UHF. Do zapewniania sygnału z określonego pasma, wybieramy anteny pasmowe. W przypadku, gdy chcemy korzystać z większej ilości pasm częstotliwości, polecane są anteny szerokopasmowe.

Lokalizacja, w której mieszkamy również ma znaczenie. Jeden z ważniejszych podziałów anten, dotyczy tego, gdzie znajduje się antena – na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Sygnał cyfrowy telewizji naziemnej musi nam zapewniać komfort podczas korzystania z telewizora. Wybierając antenę, musimy od początku wiedzieć, gdzie będzie się ona znajdować. Jeśli w naszej okolicy panują złe warunki, bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest instalacja anteny wewnętrznej.

Najlepiej jest, według znawców, stosować anteny nie posiadające wzmacniacza – pasywne (bierne). Ponadto, najczęściej wybierane są anteny kierunkowe, w przypadku dobrych warunków atmosferycznych. Z kolei, anteny szerokokątne warto zastosować, gdy nadajnik jest przesłonięty np. przez budynki. W sytuacjach, gdy nadajnik jest zbyt daleko, a w okolicy znajduje się dużo przeszkód, warto wybrać anteny z przedwzmacniaczem.

Wybór anteny telewizyjnej powinien być odpowiednio przemyślany. Dzięki właściwej antenie, każdy z nas ma możliwość oglądania telewizji. By móc codziennie cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku, musimy skupić się na paru kryteriach. Anteny telewizyjne są w dzisiejszych czasach dostępne w wielu kształtach, wielkościach i typach. Dobranie właściwego typu anteny jest kluczową czynnością w momencie, gdy chcemy zacząć korzystać z telewizora lub zwiększyć liczbę kanałów. Zmiana anteny wiąże się również z uzyskaniem lepszego sygnału. Warto wiedzieć, w jaki sposób dopasować antenę do naszego telewizora, by móc cieszyć się lepszym obrazem i dźwiękiem.

Pan Lotto