Dobra pedagogika dzięki pomocom sensorycznym!

Do naszego ciała cały czas płyną bodźce wysyłane nam przez otoczenie. Odbieramy je za pomocą zmysłów i już od lat nie zwracamy na to właściwie uwagi. Do momentu, w którym któryś z narządów zmysłu nie ulenie uszkodzeniu. Tymczasem w przypadku dzieci potrzebna jest świadoma edukacja, tak by nauczyć je, czym są zmysły i jak działają. Jak ważne jest dbanie o rozwój sensoryczny dziecka i jakie pomoce będą w tym procesie najbardziej przydatne?

Czym są pomoce sensoryczne?

Pomoce sensoryczne w dużej mierze wspomagają kształtowanie niezbędnych dla dziecka zdolności do odbierania, przetwarzania i zrozumienia informacji płynących nieustannie z otoczenia. Ich zastosowanie sprawia, że poznawanie zmysłów staje się świetną zabawą, a co więcej, pozwala także zaangażować w nią bliskich. Poniżej przykłady zabawek sensorycznych.

Przewlekanki

Fantastyczna zabawa dla starszych i młodszych. Zestaw do przewlekanek zawiera gotowe karty wzorów z obrazkami oraz specjalne płytki z dziurkami, a także nitki, dzięki którym dziecko samodzielnie odtworzy przykładowy obrazek. Zabawa taka świetnie ćwiczy mięśnie palców i ich zręczność, stosowana jest także jako ćwiczenie odstresowujące. Warto zachęcać dziecko do tego, by samodzielnie tworzyło swoje kompozycje, gdy nabierze już nieco wprawy.

Gniotek antystresowy

Jest to doskonała pomoc motoryczna w wyćwiczeniu mięśni ręki. Dziecko uczy się panowania nad siłą swojego uścisku, a skupiając swoją uwagę na zabawce, zapomina o tym, co go zdenerwowało. Zabawka polecana także dla dorosłych. Gadżet stosowany również przy pacjentach z zanikiem mięśni, by spowolnić rozwój choroby. Gniotek antystresowy potrafi przyjmować najróżniejsze, zabawne formy, np. stworka z wielkimi oczami, sera z wychodzącymi z niego myszkami i wiele innych.

Zwierzątka z patyczkami

Chodzi tutaj o grę zręcznościową, która w zestawie zawiera np. figurkę tygryska lub osiołka, na którego grzbiecie układa się wieżę z patyczków. Zabawy takie mają na celu podnieść u dziecka poziom koncentracji oraz poprawić zdolności manualne. Jedną z największych zalet gry jest to, że można ją zawsze zabrać ze sobą i bawić się w dowolnym miejscu, np. podczas rodzinnego pikniku.

Wszystkie wyżej wymienione pomoce sensoryczne oraz wiele innych można znaleźć na stronie liger.net.pl. oprócz szerokiego wyboru licznych pomocy sensorycznych dla dziecka znajdziesz także bloga z poradami dotyczącymi rozwoju dziecka.

Jak pomoce sensoryczne wpływają na dziecko?

Pomoce sensoryczne są doskonałym narzędziem, przekształcającym naukę w zabawę, dzięki czemu dziecko z o wiele większą chęcią pracuje nad swoim rozwojem sensorycznym, a my możemy poprzez wspólną zabawę w łatwy sposób obserwować postępy.

Dobór właściwych zabawek pomaga zmysłom rozwijać się w odpowiedni sposób, angażując poszczególne zmysły.

Pamiętajmy, że im dziecko młodsze, tym zabawka powinna być prostsza i mniej angażująca.

Dla niemowląt wystarczą zabawki angażujące maksymalnie 2-3 zmysły. Jest tak dlatego, że do niemowlaków bodźce z zewnątrz docierają z lekkim opóźnieniem, co ma za zadanie chronić je przed nadmiernym zalewem informacji z zewnątrz, a to skutkowałoby nadmiernym rozdrażnieniem i płaczem.

Warto też zadbać o to, by nie były zbyt głośne, a jest to dziś problem z ogromną ilością zabawek.

Zwracajmy także uwagę na to, jakimi przedmiotami w domu interesuje się dziecko. Pomoce sensoryczne są ogromnym ułatwieniem w prawidłowym rozwojem dziecka, a właściwie dobrane wesprą je na każdym etapie. Dobierajmy je zatem z rozwagą.

Pan Lotto