Każdy, kto zetknął się z budową domu zdaje sobie sprawę jak trudne jest to zadanie. Gospodarcza wersja budowy niesie ze sobą wiele obowiązków. Zakup materiałów i ich transport na miejsce, kupno sprzętu czy zatrudnienie pracowników. Wszystko to jest na naszej głowie. Trochę lżej jest w modelu zleconym, lecz i tak spraw do załatwienia jest wiele. Jedną z nich jest ustalenie, jaki chcemy mieć dach w swoim domu. Wśród wielu opcji znajdują się dachy płaskie. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat zanim się zdecydujemy na takie rozwiązanie.
Wybór materiałów na dach
Pierwszą ważna sprawą jest ustalenie, z jakiego materiału ma być wykonany nasz dach. Pierwszym rodzajem są dachy wykonane z drewna za pomocą technologii płatwiowo-krokwiowej. W tym przypadku należy pamiętać o częstszym podparciu krokwi, można również zastosować wiązary dachowe, co zastąpi krokwie. Kolejne są materiały stalowe powstające w technologii dźwigarów nośnych, na których ułożone są prostopadle belki dachowe, stosowana jest również technologia kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy. Do wyboru są również dachy żelbetonowe wykonywane w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami. W innym wariancie mogą powstać z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie. Na stronie krdachsystem.pl znajdziemy przykładowe realizacje.
Ważne elementy dachu
Niezależnie od wyboru materiałów, każdy dach składa się z kilku elementów. Należy wspomnieć, że nawet płaski dach musi posiadać niewielki spadek. Nadaje on odpowiednie pochylenie stropodachowi, potrzebne, aby po jego powierzchni spływała woda. Spadek tej warstwy jest różny w zależności od użytych materiałów i sposobu odprowadzenia wód opadowych. Minimalne nachylenie to 3%. Kolejną częścią jest paro-izolacja. Zabezpiecza wyższe warstwy przed przenikaniem do nich pary wodnej. Stosować do tego można specjalne folie paro-izolacyjne lub folie zbrojone albo z warstwą aluminium, te ostatnie odbijają ciepło dodatkowo ograniczając jego ucieczkę z domu. Izolacja termiczna jak sama nazwa wskazuje jest warstwą ociepleniową. Pokrycie, które stanowi wierzchnią warstwę, najczęściej tworzy ją tradycyjna papa bitumiczna lub nowsza asfaltowa modyfikowana polimerami. Istotny jest również wybór ocieplenia i uszczelnienia dachu. Mamy dwie opcje do dyspozycji. Jeżeli dach posiada odpowiednią nośność można użyć techniki odwróconego dachu lub ułożyć na dachu styropianowe płyty izolacyjne przykryte papą termozgrzewalną. Najczęściej wykorzystywanym sposobem ocieplenia jest wykonanie go z wykorzystaniem styropianu, polistyrenu ekstrudowanego albo wełny mineralnej. Do uszczelnienia dachu stosować można systemy izolacyjno-uszczelniające, w których warstwa izolacji termicznej oklejona jest z jednej strony paro-izolacją z drugiej papą bitumiczną.
Dobry wybór
Dach płaski jest ciekawą inwestycją. Zanim się jednak skorzysta z tego sposobu należy wybrać odpowiednie materiały dostosowane do posiadanych finansów. Ważne też, aby wykonanie powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się dachami. Zagwarantuje to dobre wykonanie dachu.