Czysty i zadbany ogród to marzenie zarówno tych, którzy posiadają teren zielony przy własnym domu, jak i właścicieli ogródków działkowych pod miastem. Kwiaty, rabaty, przystrzyżone trawniki i eleganckie ścieżki, a do tego kilka drzewek owocowych i wygodny hamak brzmią jak marzenie wielu osób. Czy to jednak wystarczy, by ogród spełniał wszystkie oczekiwania? Oczywiście, że nie. W końcu pielęgnacja ogrodu to konieczność korzystania z różnorodnych narzędzi, które gdzieś trzeba schować. Do tego dochodzą liczne zabawki, składowiska drewna, akcesoria do zorganizowania grilla – nawet największy ogród łatwo zagracić. Jak skutecznie uporządkować przestrzeń w ogrodzie i sprawić, by całość wyglądała estetycznie i zachęcała do wypoczynku? Oczywiście dzięki odpowiednio dobranemu domkowi na narzędzia ogrodowe. Jakie warianty domków są dziś dostępne na rynku, na który z nich warto postawić i dlaczego estetyka nie zawsze idzie tu w parze z praktycznością?
Wielkość domku ogrodowego
Rozważając ustawienie w ogrodzie domku na narzędzia konieczne jest zadanie sobie pytania o jego rozmiar. Choć oczywistym jest, że im większy domek, tym większa jego pojemność, czasami to właśnie mniejsze budowle okazują się być bardziej praktyczne. Tu przemyśleć należy więc przede wszystkim to, do czego domek będzie przeznaczony. Wiele osób, poza swoistą narzędziownią, wykorzystuje swoje domki ogrodowe jako małe warsztaty lub letniskowe altanki, co oczywiście wiąże się z koniecznością stworzenia nieco większej powierzchni użytkowej. To, jaką wielkość domku wybierzesz będzie miało znaczący wpływ na to, jaki materiał budulcowy wybrać. Im większy domek na narzędzia, tym większa opłacalność domków blaszanych, które są znacznie tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Domki drewniane, choć piękne, wymagają regularnej konserwacji i odpowiednich zabezpieczeń, które mogą niestety przekładać się na wysokie koszty utrzymania.
Materiał wykonania – czy drewno to jedyna słuszna droga?
Domki drewniane zdają się cieszyć wśród właścicieli ogrodów i ogródków działkowych największą popularnością. Nic w tym właściwie dziwnego, w końcu drewno wygląda w takiej przestrzeni dość naturalnie i naprawdę estetycznie. Domki wykonane z drewna pozwalają na dużą dowolność, gdyż drewno jako materiał budulcowy umożliwia aranżację wnętrza według własnych potrzeb. Wieszanie haczyków czy półek jest znacznie łatwiejsze, gdy do dyspozycji mamy drewniane, a nie metalowe czy murowane ściany. Niestety, domki drewniane mają też swoje wady. Wybierając domek narzędziowy warto kierować się nie tylko estetyką zewnętrzną i komfortem użytkowania, ale i wytrzymałością materiałów z jakich został on zbudowany. Domki drewniane bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko ulegną trudnym warunkom pogodowym, poddając się wilgoci, mrozom czy silnym wiatrom. Warto zwrócić więc uwagę na jakość zabezpieczeń drewna, pamiętać o spadzistym dachu i odpowiedniej wentylacji domku narzędziowego oraz, w miarę możliwości, samodzielnie konserwować drewno po sezonie zimowym.
Alternatywą dla domków drewnianych są domki blaszane (my polecamy te z firmy CGT Burnus. Choć wydawać by się mogło, że popularne blaszaki nie mogą konkurować z drewnem pod względem estetyki czy praktyczności, w rzeczywistości sprawa wygląda znacznie lepiej. Domki blaszane to przede wszystkim rozwiązanie szybkie i łatwe w montażu. Dzięki nowoczesnym możliwościom zabezpieczania blachy, domki na narzędzia ogrodowe wykonane z blachy nie muszą wiązać się z szybko rdzewiejącymi elementami konstrukcyjnymi, brakiem ocieplania czy niepraktycznym wnętrzem. Nowoczesne domki blaszane są dziś na rynku dostępne także w wielu wariantach kolorystycznych – niektórzy producenci oferują nawet wykończenia imitujące drewno! Blacha jest przy tym zdecydowanie bardziej wytrzymałym i tańszym materiałem budowlanym. Który domek sprawdzi się w twoim ogrodzie?