Domy parterowe – jakie powinny mieć cechy, aby były nowoczesne i funckjonalne

zalety domów jednorodzinnych

Coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w domu jednorodzinnym. Takie rozwiązanie ma naprawdę bardzo wiele zalet, dlatego nie ma co się dziwić, że jest tak niezmiernie popularne. Na własny dom decydują się zarówno młode pary, rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze. Wybudowanie domu jednorodzinnego jest bowiem doskonałą inwestycją na całe życie.

Domy jednorodzinne – dlaczego stały się tak popularne?

Powszechnie panuje jednak opinia, że zakup działki i budowa domu to ogromny wydatek, na który nie każdego stać. Jest w tym trochę racji, jednak drugą stroną medalu jest aktualnie panująca na rynku nieruchomościami “górka cenowa”. Ceny większości mieszkań, zwłaszcza z dużym metrażem kwadratowym, zlokalizowanych w centrum miast, są często dużo wyższe niż całkowite koszty wybudowania domu wolnostojącego. Mieszkanie w mieście ma też wiele swoich minusów – ciągły hałas, smog, brak zieleni i wiele innych. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego. Duże aglomeracje miejskie stale się powiększają, przez co dojazd do pobliskich miejscowości jest niezwykle szybki i naprawdę prosty. Warto wspomnieć, że aktualnie do wielu podmiejskich osiedli dojeżdża komunikacja miejska. Jest to ogromne udogodnienie dla uczniów, którzy dzięki temu mogą samodzielnie przemieszczać się do szkoły i do domu. 

Jakie są zalety domów jednorodzinnych?

Domy jednorodzinne, w porównaniu do większości mieszkań, posiadają o wiele większą przestrzeń, która otwiera naprawdę wiele możliwości. Spory metraż pozwala przede wszystkim na odpowiednie i funkcjonalne zagospodarowanie wnętrz. Duża przestrzeń domów jednorodzinnych sprawia, że każdy z domowników może bowiem mieć swój własny “kącik”. Dzięki temu każdy członek rodziny może czuć się “jak u siebie”, mogąc swobodnie pracować, uczyć się lub odpoczywać. 

Kolejną zaletą domów jednorodzinnych jest prywatność. W tym przypadku nie istnieje cisza nocna, nie ma też sąsiadów, którzy telefonują za każdym razem, kiedy telewizor lub muzyka grają za głośno, a odkurzać można nawet o 8 rano w niedziele. Mieszkanie w domu jednorodzinnym daje poczucie niezależności i aż nasuwa się znana z bajki Fredro sentencja – “wolnoć, Tomku, w swoim domku”. 

projekty domów jednorodzinnych we Wrocławiu

Większość osób, która decyduje się na wybudowanie własnego domu, podejmuje taką decyzję, aby zaznać spokoju i ciszy. Duże miasta mają to do siebie, że z czasem zaczynają przytłaczać i po prostu męczyć. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest kupienie działki na uboczu, w miejscowości położonej w malowniczej okolicy. Z dala od wielkomiejskiego zgiełku o wiele łatwiej jest odpoczywać i ładować “baterie” przed kolejnym, wyczerpującym tygodniem w pracy. 

Domy parterowe – czy to dobry pomysł?

W Polsce coraz częściej można ujrzeć domy jednoparterowe, których cała przestrzeń została zaprojektowana na jednym poziomie. Takie rozwiązanie jest na pewno niższe w kosztach niż domy piętrowe, przez co przekonuje się do niego coraz więcej osób. Do budowy domu jednopiętrowego potrzebny jest tańszy strop, jak i nie zachodzi konieczność montażu schodów. Domy parterowe są łatwiejsze w ogrzaniu, co znacząco obniża koszty energii. Zaletą jest również przestrzeń, która bez wątpienia wydaje się być większa i bardziej okazała. W domach parterowych pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co oprócz wspaniałego efektu wizualnego, wpływa również na poprawę komfortu życia.

Domy parterowe – jakie powinny mieć cechy, aby były nowoczesne i funkcjonalne?

W przypadku domów parterowych bardzo istotny jest odpowiedni projekt. Bardzo istotne jest funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń. W przypadku planowania przestrzeni wyłącznie na jednej kondygnacji, ważne jest stworzenie “logicznej” układanki. Rozkład pomieszczeń absolutnie nie powinien być kwestią przypadku! Najlepiej, aby wszystkie sypialnie znajdowały się w jednej linii, która najlepiej, aby była oddzielona korytarzem. W przypadku domów parterowych podział na strefę dzienną i nocną jest naprawdę bardzo ważny, ponieważ znacząco wpływa na komfort. W projekcie parterowego domu warto uwzględnić również połączenie pokoju dziennego z kuchnią, co da naprawdę bardzo ciekawy efekt wizualny. Sypialnie najlepiej usytuować od strony wschodniej, zaś salon i kuchnię od południa lub zachodu. W domu parterowym warto również uwzględnić co najmniej dwie łazienki – jedną przy sypialniach, zaś drugą w okolicach kuchni i pokoju dziennego. Na wygląd wnętrz wpływa również samo umeblowanie. Domy parterowe doskonale wyglądają w bieli lub czerni, które dają bardzo nowoczesny efekt. Wystrój wnętrz zależy jednak od indywidualnych preferencji przyszłych właścicieli, którzy powinni wybrać meble i dekoracje według własnego gustu. 

Pan Lotto