Fotowoltaika – jak działa w okresie zimowym?

Domowa mikroinstalacja fotowoltaiczna to bardzo dobra inwestycja, która pozwala znacząco zredukować koszty energii elektrycznej poprzez jej produkowanie. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, ale warto pamiętać, że przed decyzją warto dokładnie zapoznać się z tematem, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po tej technologii i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika jest opłacalna na przestrzeni całego roku, ponieważ o ile w okresie letnim słońca nie brakuje, to w zimie słonecznych dni jest zazwyczaj bardzo niewiele. Czy ma to znaczący wpływ na działanie fotowoltaiki i co zrobić, aby fotowoltaika przynosiła korzyści przez cały rok?

Co ma wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne do działania potrzebują odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego. To właśnie dzięki niemu ogniwa mogą produkować prąd stały, który następnie zamieniany jest przez falownik na prąd zmienny i trafia do sieci domowej. Każda instalacja fotowoltaiczna ma określoną moc, na którą ma wpływ moc poszczególnych paneli fotowoltaicznych oraz ich ilość. Jednak oprócz tego istotną kwestią jest także sprawność tych paneli. Parametr ten zależy od tego, w jak dużym stopniu oraz przez jaki czas w ciągu dnia na ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słońca. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli nawet jedne z paneli będzie przez większość dnia znajdował się w cieniu, to będzie się to odbijało negatywnie na działaniu całej instalacji. Z tego względu tak ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca na panele oraz ich prawidłowy montaż. Lokalizacje instalacji fotowoltaicznej można wybrać, jednak na działanie paneli wpływ mają także inne czynniki, na które nie mamy wpływu, czyli np. chmury oraz pory roku.

Jak działają panele fotowoltaiczne zimą

W lecie dni słonecznych jest najwięcej, a oprócz tego w tym czasie słońce najdłużej w roku znajduje się nad horyzontem. Z tego względu to właśnie w tym czasie panele będą działały najwydajniej. Niestety po tym okresie przychodzi jesień, a później zima i są to pory roku, które charakteryzują się zazwyczaj  dużym zachmurzeniem i dużo krótszym dniem. Efektem tego jest znaczne ograniczenie ilości energii elektrycznej produkowanej przez fotowoltaikę. Oczywiście nawet podczas najbardziej pochmurnego dnia, panele nadal będą pracować, ponieważ do ich działania wystarczająca jest naprawdę niewielka ilość promieniowania słonecznego, jednak będzie to zdecydowanie mniejsza ilość, niż w przypadku bezchmurnych dni. Według różnych analiz ilość energii produkowanej w ziemie może być nawet kilkukrotnie niższa niż tej produkowanej w lecie.

Dodatkowo w ciągu zimy problemem może być także śnieg. Panele fotowoltaiczne zaprojektowane zostały w taki sposób, aby śnieg szybko się z nich zsuwał. Pomaga w tym także montowanie paneli pod odpowiednim kątem. Jednak w przypadku dużych opadów śniegu może dojść do sytuacji, kiedy panele zostaną zasypane śniegiem. W takim przypadku znacząco stracą one na wydajności i konieczne będzie usunięcie zalegającego na nich ściegu.

Jak można się zabezpieczyć na okres zimy? – fotowoltaika w Głogowie

Czy oznacza to, że fotowoltaika w Głogowie jest opłacalna tylko w sezonie letnim, natomiast w zimie traci całkowicie sens? Oczywiście, że nie. System rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez fotowoltaikę został stworzony w taki sposób, aby zabezpieczyć prosumentów również na okres zimowy.

Obecnie nadwyżkę energii każdy prosument może zmagazynować w sieci, skąd będzie mógł ją odebrać w późniejszym czasie np. podczas zimy. Odbiór tej energii elektrycznej odbywa się przy  zachowaniu współczynnika odpustu, który wynosi 0.8 w przypadku instalacji do 10 kWp i 0.7 w przypadku instalacji od 10 kWp do 50 kWp. Dzięki temu możliwe jest produkowanie dużej ilości energii elektrycznej podczas lata i magazynowanie jej w sieci, skąd można ją będzie odebrać np. podczas zimy, kiedy to panele fotowoltaiczne nie działają już tak sprawnie. W roku 2022 system ten zmieni się w wielu kwestiach, ale nadal możliwe będzie oddawanie nadmiaru energii do sieci, tylko zamiast jej magazynowanie będzie ona sprzedawana.

Redaktor MK