Gdzie najlepiej kupić europalety – najwyższa jakość w niskiej cenie

palety drewniane

Palety służyły kiedyś jedynie do przewożenia zaopatrzenia wojskowego. Ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie rynek palet jest znacznie bardziej rozbudowany. Palety wykorzystuje się nie tylko do transportu i magazynowania towarów, ale i tworzenia mebli. Dowiedz się, czym są europalety, dlaczego to właśnie je warto wybrać, jakie warunki powinny spełniać, gdzie najlepiej kupić europalety najwyższej jakości w niskiej cenie?

Czym są europalety

Europaletami możemy nazwać drewniane, płaskie palety z bocznym napisem „EUR” lub “EPAL”. Pomimo tego, że funkcjonują na rynku dopiero od 1950 r., jest to najpopularniejszy w Europie rodzaj palet.

Standardowe wymiary europalety, to 800 x 1000 mm. Na tle innych wymiarów jest to wartość średnia. Występują zarówno większe, jak i mniejsze wymiary palet, jednak ten rozmiar jest najbardziej popularny.

Wysokość europalet wynosi 144 mm, a waga 25 kg. Są one dopasowane do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Można na nich magazynować towar do 4000 kg i transportować produkty o wadze od 1000 do 1500 kg.

Wymiary europalety wynoszą najczęściej 800 x 1000 x 144 mm. Ich waga, to 25 kg

Dlaczego europalety?

Biorąc pod uwagę inne rodzaje palet, na przykład plastikowe, czy też metalowe, palety drewniane mają bardzo dobrą jakość i są tanie. Kupując towar w sprawdzonym miejscu, można też liczyć na ich trwałość.

Zastosowanie europalet

Jak wskazaliśmy wcześniej, europalety można wykorzystywać jako opakowanie transportowe – do magazynowania i transportu różnego typu produktów. Dzięki nim można też w bezpieczny sposób załadować i rozładować towar. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się zrobione z palet parkiety, meble ogrodowe, łóżka, stoliki, huśtawki i inne (pomysłów na ich przerobienie jest wiele). Ograniczeniem wykorzystania tego produktu jest jedynie ludzka wyobraźnia.

Wymagania

Żeby można było oznaczyć paletę jako “EUR” musi ona spełnić wymagania zgodne z europejską normą EN 13698-1 i Kodeksem UIC 435. Produkować i naprawiać je mogą jedynie firmy posiadające licencję EPAL.

Aby mieć pewność, że dane palety są odpowiedniej jakości, należy się w nie zaopatrywać jedynie w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Jakie warunki powinny spełniać europalety

Przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się, gdzie najlepiej kupić europalety. Najlepiej znaleźć miejsce oferujące najwyższą jakość w niskiej cenie. Ceny europalet wahają się od 30 do 50 zł w przypadku palet nowych oraz od 15 do 15 zł, jeżeli chodzi o palety używane.

Przed zakupem należy sprawdzić, w jakich warunkach są przechowywane, żeby uniknąć zakupu towaru o słabej jakości. Poszukując swojego dostawcy, upewnij się, że:

  • powierzchnia magazynowa, na której przechowywane są palety, jest twarda i płaska,
  • europalety stoją w miejscu osłoniętym, na przykład pod wiatą,
  • pomieszczenie, w którym się znajdują jest odpowiednio wentylowane,
  • palety suche i mokre są przechowywane osobno,
  • producent nie przechowuje palet nowych z paletami używanymi,
  • europalety są przebadane pod względem wilgotności i spełniają wcześniej już wspomniane europejskie normy EN 13698-1 oraz normy Kodeksu UIC 435.

Gdzie najlepiej zakupić europalety

Europalety można kupić w składach drewna, składach budowlanych, bezpośrednio u producenta oraz przez firmy zajmujące się handlem paletami. Żeby mieć stuprocentową pewność zakupu palet o najwyższej jakości, najlepiej kupić je w firmie specjalizującej się w produkcji palet do składowania materiałów budowlanych i przemysłowych.

Pan Lotto