Filtracja powietrza jest niezwykle ważna w wielu miejscach, w których człowiek ma styczność z zanieczyszczeniami powietrza, ponieważ mogą mieć one bezpośredni wpływ na jego zdrowie lub nawet życie. Istnieją również miejsca, w których dodatkowe zanieczyszczenia mogą prowadzić do uszkodzeń np. elektroniki lub układów scalonych. Warto jednak mieć świadomość jaki rodzaj filtrów sprawdza się w danej branży.
Filtry kasetowe i kieszeniowe – podstawowe informacje
Ta grupa filtrów ma za zadanie zatrzymywać w fazie wstępnej niepożądane zanieczyszczenia w taki sposób aby nie stanowiły problemów w czasie produkcji bądź nie były zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Filtry kasetowe i kieszeniowe zazwyczaj stosowane są jako wstępna faza filtracji całego systemu, dlatego też najczęściej można je spotkać na halach produkcyjnych oraz nowoczesnych systemach filtracyjnych. Obydwa rodzaje posiadają specyficzną budowę, która pozwala na zachowanie dużego poziomu trwałości połączonego z wydajnością filtrowania zanieczyszczeń. Można rzec, że są to jedne z najprostszych w budowie filtrów dostępnych na rynku. Warto wiedzieć, że mogą występować one w wielu różnych rodzajach, a także produkowane są na wymiar. Pozwala to na idealne dopasowanie filtra do danego miejsca, co przekłada się znacznie na ich wydajność. Produkowane są z różnych materiałów począwszy od metali, a kończąc na tworzywach sztucznych. Jednymi z najpopularniejszych są modele wykonane z kartonu, który jest w odpowiedni sposób zagięty i zamocowany w ramie.
W jakich branżach stosuje się filtry kasetowe i kieszeniowe?
Sprawdzą się one przede wszystkim w branży przemysłowej i produkcji, gdzie liczy się dokładność i najmniejsze ryzyko wystąpienia błędu produkcyjnego związanego z zanieczyszczeniami. Filtrowanie powietrza jest ważne podczas pracy z pożywieniem, elektroniką oraz wszelkimi pracami związanymi z lakiernictwem. W przypadku pożywienia oczywiste wydaje się, że powietrze powinno być krystaliczne czyste i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, a nawet drobnoustrojów, które są właśnie wyłapywane przez filtry kasetowe. Branża związana z elektroniką także wymaga najwyższego poziomu filtracji, ponieważ nawet najmniejszy pył może doprowadzić do uszkodzenia elektronicznych układów scalonych. Warto jednak wiedzieć, że filtry tego typu stosowane są także w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowcach. Pozwalają one oczyszczać powietrze z bakterii, które mogą wpływać negatywnie na samopoczucie człowieka. Stanowią one wstępną fazę filtracji dla systemów klimatyzacji w budynkach. Filtry te są zabezpieczeniem dla pozostałych elementów, które filtrują powietrze przed nadmiarem zanieczyszczeń. Filtracja powietrza ważna jest także w warsztatach samochodowych ze względu na spaliny wydobywające się z samochodów oraz lakierniach proszkowych, ponieważ cząsteczki farby najczęściej unoszą się w powietrzu i mogą zagrażać układowi oddechowemu człowieka.
Dlaczego warto inwestować w profesjonalne filtry powietrza?
Inwestycja w tego typu rozwiązania oparte na filtrach kasetowych bądź kieszeniowych związana jest bezpośrednio z bezpieczeństwem dla zdrowia człowieka, ale nie tylko. Ważne jest także zabezpieczenie produktów żywnościowych, które przechowywane są na halach oraz elektroniki produkowanej w zakładach produkcyjnych.
Ważne jest aby montując filtry dobrać je odpowiednio do sytuacji zarówno rodzajem jak i rozmiarem. Pozwoli to na zmaksymalizowanie ich wydajności oraz redukcję kosztów. Należy jednak pamiętać aby wybierać filtry tylko renomowanych producentów udzielających gwarancji na swoje produkty. Pozwoli to zachować ich długotrwałość oraz da pewność, że są one całkowicie wolne od wad produkcyjnych. Filtracja powietrza to niezwykle ważny aspekt niemalże w każdej dziedzinie i miejscu przebywania człowieka.