Implanty o małej średnicy

implanty zębów Gdańsk

 Zabieg wszczepiania implantów zębowych w miejscu ubytków zębowych to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych. W ten sposób zamontowane korony porcelanowe będą trwałe, a pacjent będzie czuł się komfortowo podczas spożywania posiłków czy codziennych interakcji z innymi. Obecnie na rynku stomatologicznym wyróżniamy dwa rodzaje implantów – implanty tradycyjne, a takie implanty o małej średnicy – tzw. miniimplanty.

Implanty o małej średnicy znajdują swoje zastosowanie najczęściej u osób starszych, które zmagają się z różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi, które są jednocześnie przeciwskazaniem wszczepienia klasycznego implantów. Miniimplanty sprawdzą się również doskonale u osób posiadających małe przestrzenie między zębowe, gdzie implant o zwykłej średnicy mógłby się nie zmieścić.

Implanty o małej średnicy a implanty tradycyjne

Implanty zębowe o małej średnicy to nic innego jak tradycyjne implanty zębowe w formie tytanowej śruby. Są one niezwykle podobne do zwykłych implantów, ale jednocześnie wyróżniają się o wiele mniejszym rozmiarem, przez co znajdują swoje zastosowanie w przypadkach, gdzie tradycyjny implant jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Zazwyczaj średnica miniimplantów nie jest większa niż trzy milimetry.

Miniimplanty dawniej były wykorzystywane w stomatologii jako sposób do podtrzymania mostów. Efektem tego implanty o małej średnicy zastępowały brakujące zęby, a później wykorzystywano je do stabilizacji protez zębowych. Współcześnie ze względu na małe rozmiary, implanty o małej średnicy zastępują korzenie zęba u pacjentów, którzy ze względów medycznych nie mogą mieć wszczepionych zwykłych implantów.

Implanty o małej średnicy doskonale sprawdzą się także u osób, które pragną mieć piękny uśmiech, a niestety z powodu licznych przeciwskazań nie jest możliwe założenie implantów tradycyjnych.

Sam zabieg wszczepiania miniimplantów jest skierowany dla wszystkich, którzy nie mogą poddać się tradycyjnej implantologii. Najczęściej z tej metody korzystają osoby starsze, które zmagają się z licznymi chorobami, powodującymi między innymi zanik kości. Brak kości w szczęce, bądź kość położona zbyt nisko sprawia, że tradycyjne implanty nie będą miały możliwości przyjęcia się.

proteza na implantach

Zastosowanie implantów o małej średnicy

Implanty o małej średnicy znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w celu stabilizacji protez zębowych, które są umiejscowione w żuchwie. Osoby, które posiadają braki w uzębieniu nie zawsze decydują się na protezy ruchome z obawy przed ich wypadnięciem czy odklejeniem się. Dlatego też miniimplanty doskonale sprawdzą się do stworzenia protezy na implantach.

Oprócz tego implanty o małej średnicy sprawdzą się nie tylko u osób, które mają przeciwskazania do klasycznej implantologii. Również osoby z wąską przestrzenią między zębową lub małą ilością kości zębowej, mogą zdecydować się na wszczepienie miniimplantów. To właśnie w takich przypadkach tradycyjny implant nie będzie mógł znaleźć się w kości i stabilnie imitować prawdziwego zęba.

Implanty o małej średnicy są chętnie stosowane również u osób z wąską szczęką, które do przeprowadzenia tradycyjnego zabiegu wszczepienia implantu, powinny mieć najpierw przeprowadzany zabieg przeszczepu kości.

Zabieg wszczepiania implantów o małej średnicy

Implantologia w przypadku implantów o małej średnicy w większości przypadków przebiega podczas jednej wizyty u stomatologa i trwa maksymalnie do dwóch godzin. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien udać się w pierwszej kolejności na wizytę konsultacyjną, gdzie zostanie wykonany tomograf komputerowy. W ten sposób lekarz stomatolog będzie miał pełny obraz kości i przestrzeni znajdującej się w miejscu, w którym miniimplant będzie wszczepiony.

Już podczas wizyty, podczas której dojdzie do wszczepienia implantu o małej średnicy, stomatolog podaje znieczulenie miejscowe. W większości przypadków nie musi nawet nacinać dziąseł, a następnie je zszywać, przez co zabieg wszczepiania małych implantów jest małoinwazyjny.

Samo wszczepienie miniimplantu jest bardzo szybkie. Podczas wizyty do implantów o małej średnicy zostaje też dopasowana proteza, montowana na specjalnych zatrzaskach. Sprawi to, że implanty maksymalnie ustabilizują protezę, a pacjent będzie mógł bez problemu spożywać wszystkie posiłki.

Warto również pamiętać o tym, że po samym zabiegu wszczepiania implantów o małej średnicy, konieczne jest przeprowadzenie kontroli po około tygodniu.

Specjalistą od implantów zębowych jest gabinet stomatologiczny Podralscy zlokalizowany w Gdańsku.

Pan Lotto