Instalacja gazowa w aucie – czy to się opłaca?

Instalację LPG zakładamy w samochodzie przede wszystkim po to, by szybko zwrócił nam się koszt jej użytkowania. Użytkowanie gazu nie jest zbyt drogie, dlatego eksploatacja samochodu z gazem LPG, wiąże się ze znacznym ograniczeniem kosztów na dłuższą metę. Gaz jest o wiele tańszy – ceny gazu LPG są porównywalne do cen, które panowały 10 lat temu. Jest to zaleta, która przeważa nad korzystaniem z benzyny.

To, czy instalacja gazowa faktycznie się opłaca, zależy przede wszystkim od tego, ile lat ma nasz samochód. Liczy się również przebyta ilość kilometrów. W przypadku starszych aut, proces instalacji może być trudniejszy i dłuższy. Nie jest to jednak zadanie nie do wykonania dla fachowców.

Dla porównania – przejeżdżając ten sam odcinek drogi, możemy zapłacić więcej lub mniej, w zależności od tego, co jest napędem dla naszego samochodu. Aby przejechać 1000 kilometrów autem na benzynę, należy przeznaczyć na paliwo paręset złotych. Z kolei jazda samochodem na gaz, będzie nas kosztować jedynie kilkadziesiąt złotych za tę samą trasę. Nie należy jednak zapominać, że ceny za benzynę mogą być wyższe lub niższe – jest to zależne od pojemności silnika i długości samochodu.

W jakim aucie warto założyć instalację gazową?

Jeśli auto jest w miarę nowe i sprawne – instalacja gazowa może być najlepszym wyjściem. Biorąc pod uwagę zalety, jakimi cechuje się LPG, praktycznie każdy właściciel samochodu może z niej skorzystać. Warto jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma wytrzymałość jednostki napędowej. W przypadku niektórych samochodów, mogą istnieć przeciwwskazania co do założenia takiej instalacji. Są to dodatkowe elementy w silniku, których można się pozbyć lub je zmodyfikować.

Silnik samochodowy

Instalacja gazowa może zostać zamontowana w prawie każdym silniku benzynowym. Warto pamiętać, że niektóre jednostki nie działają tak dobrze w gazie. Przed instalacją należy skonsultować się ze specjalistą.

Instalacja gazowa nie stanowi problemu w większości aut. Niekiedy, należy zainwestować w droższy osprzęt, by bezpiecznie przeprowadzić proces instalacji. Bardzo często, instalacja LPG wiąże się z wymianą kabli lub regulacją zaworów oraz wieloma innymi czynnościami. Mają one na celu zapewnić każdemu pojazdowi bezpieczną eksploatację.

Podczas zakładania instalacji gazowej w naszym samochodzie, należy pamiętać o tym, aby wybrać sprzęt najwyższej jakości. Osprzęt taki nie może bowiem być problematyczny. W zależności od samochodu i jego wieku, na instalację gazową można przeznaczyć kwotę zaczynającą się już od 2 tysięcy złotych.
Trzeba jednak pamiętać, że na podobny sprzęt nie trzeba wydawać potężnych sum pieniędzy. Zwykły, dobry sprzęt, który jest rekomendowany, będzie nam służył przez wiele lat. 

Kto wykonuje instalacje gazowe

Zakładaniem instalacji gazowych w naszym samochodzie, może zająć się jedynie profesjonalna firma. Jej pracownicy mają doświadczenie, odpowiednią dozę wiedzy i wszelkie umiejętności, które pozwolą na założenie instalacji gazowej w sposób bezpieczny i legalny. Usługa ta może zostać dziś wykonana bardzo szybko. Firma gwarantuje nam pełną dokumentację oraz długą gwarancję. Dodatkowo, chcąc skorzystać z takiej usługi, obecnie nie musimy długo czekać na jej wykonanie.

Co ciekawe, założenie instalacji gazowej w samochodzie, to usługa, jaką dziś można znaleźć w ofercie niejednego skupu złomu. Firma, prowadząca skup złomu i aut, zajmuje się szeregiem innych czynności. Jako że instalacja gazowa jest bardzo opłacalna i popularna, coraz więcej firm, warsztatów, serwisów i skupów może przeprowadzić ją dla nas.

Pan Lotto