Internet mobilny 5G w Niemczech

5g

Nowe technologie, w tym Internet stacjonarny i mobilny ciągle się rozwijają. Jest to wymuszone tym, że klienci nie lubią przestoju, szybko przyzwyczajają się do panujących rozwiązań, i chcą jeszcze lepszego i sprawniejszego korzystania z sieci.

Musi ona im zapewnić większą prędkość przesyłania danych, stabilność i niezawodność połączeń oraz niskie opóźnienia. Wszystko to oferuje nowe technologia 5G.

Dostępność 5G na terenie Niemiec

Internet mobilny 5G jest dostępny na terenie Niemiec, jednak aby móc z niego skorzystać konieczne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia, które zapewnia obsługę sieci 5G. W Niemczech jest już około 45 tysięcy anten, co sprawia, że 5G jest dostępna w prawie 5 tysiącach miejscowości, a to oczywiście nie koniec. Większość anten wykorzystuje zakres 2.1 GHz, a  w 26 miastach działa sieć 3.6 GHz, co stanowi około 1000 anten.

Najnowsza sieć działa w takich miastach jak: Berlin, Dortmund, Augsburg, Bonn, Bremen, Aachen, Dusseldorf, Essen, Frankfurt, Hanover, Hamburg, Leipzig, Munich, Ludwigsburg, Stutthgrt, Wolfsburg czy Wiesbaden. Należy również wspomnieć o takich obiektach jak lotnisko we Frankfurcie czy stadion Allian Arena, gdzie także dostępny jest Internet 5G.

Analitycy wskazują, że do końca 2021 roku zasięg 5G będzie dostępny dla 80% Niemców, a do połowy 2022 roku prawie wszystkie stacje UMTS mają działać także w standardzie 5G. Oznacza to, że rozwój sieci internetowej 5G jest bardzo dynamiczny i nic nie jest w stanie go zatrzymać.

Podkreślić należy jednak, że Niemcy wyznaczają wysokie standardy rozbudowy sieci 5G. Rząd Federalny Niemiec zatwierdził ustawę o bezpieczeństwie IT, która stawia duże przeszkody chińskim dostawcom w udziale w rozbudowie sieci komórkowej 5G.

Operatorzy oferujący sieć 5G

W 2019 roku czterech niemieckich operatorów telefonii komórkowej ubiegało się o licencję 5G. Natomiast już rok później firma Vodafone jako pierwsza uruchomiła sieć 5G. Obecne taryfy tego operatora na telefony komórkowe oferują możliwość korzystania z 5G, ale jest to możliwe tylko w tych miejscach w Niemczech, gdzie dostępny jest zasięg tego typu. Nie jest to jedyne ograniczenie. Użytkownicy muszą posiadać sprzęt, który pozwoli im na odbiór najnowszej i najszybszej sieci telefonicznej.

Inną firmą na niemieckim rynku operatorów, której klienci mogą skorzystać z sieci 5G jest Telekom, który na początku 2021 roku posiadał około 1500 anten transmitujących sieć 5G. Kolejnym operatorem jest firma Telefonica, będąca właścicielem marki O2 i trzecim głównym dostawcą w Niemczech.

Cena miesięcznego abonamentu z nowym smartfonem zapewniającym obsługę sieci 5G mieści się w granicy 70 Euro. Wszystko jest oczywiście zależne od wersji wybranego modelu telefonu. W Polsce dobry smartfon z abonamentem oferującym dostępność 5G kosztuje około 100 zł, jednak nie można dokładnie przekładać tych kwot.

sieć 5g

Czym różni się od innych rozwiązań?

Sieć 5G wyróżnia zdecydowanie większa prędkość. Użytkownicy mogą korzystać z mobilnych usług transmisji danych i bez problemów surfować po Internecie. Przekłada się to na możliwość śledzenia wydarzeń kulturalnych i sportowych w transmisji na żywo czy oglądanie filmów w jakości HD.

Sieć 5G to nie tylko Internet, ale również możliwość wprowadzenia wielu zmian i rozszerzenie możliwości technologicznych rozwiązań takich jak wirtualna, rozszerzona rzeczywistość czy inteligentne urządzenia takie jak pralki sterowane smartfonem, czy wreszcie inteligentne domy. Wszystko to ma na celu uprościć codzienne czynności i ułatwić życie. Sieć 5G i zapewne nowsze wersje, które powstaną za kilka lat przyniosą wiele rozwiązań, które dziś nawet filozofom się nie śniły. Więcej informacji o tym typie sieci oraz dostawcach internetu w Niemczech można znaleźć na stronie teleberlin.pl.

Rozwój infrastruktury 5G w Niemczech odbywa się stopniowo, piętą achillesową są obszary wiejskie, na których to wszystko przychodzi z opóźnieniem. Czynnikiem wstrzymującym rozwój sieci 5G w Niemczech jest również zobowiązanie dostawców sieci, że do końca 2022 roku 98% gospodarstw domowych, a także podróżnych po autostradach i koleją będzie miało dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 100 megabitów na sekundę. Taką prędkość można osiągnąć dzięki technologii 4G/LTE, przez co dostawcy w Niemczech nadal będą inwestować w to dużo pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na rozbudowę nowej technologii.

Redaktor MK