Nowe technologie, w tym Internet stacjonarny i mobilny ciągle się rozwijają. Jest to wymuszone tym, że klienci nie lubią przestoju, szybko przyzwyczajają się do panujących rozwiązań, i chcą jeszcze lepszego i sprawniejszego korzystania z sieci.
Musi ona im zapewnić większą prędkość przesyłania danych, stabilność i niezawodność połączeń oraz niskie opóźnienia. Wszystko to oferuje nowe technologia 5G.
Dostępność 5G na terenie Niemiec
Internet mobilny 5G jest dostępny na terenie Niemiec, jednak aby móc z niego skorzystać konieczne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia, które zapewnia obsługę sieci 5G. W Niemczech jest już około 45 tysięcy anten, co sprawia, że 5G jest dostępna w prawie 5 tysiącach miejscowości, a to oczywiście nie koniec. Większość anten wykorzystuje zakres 2.1 GHz, a w 26 miastach działa sieć 3.6 GHz, co stanowi około 1000 anten.
Najnowsza sieć działa w takich miastach jak: Berlin, Dortmund, Augsburg, Bonn, Bremen, Aachen, Dusseldorf, Essen, Frankfurt, Hanover, Hamburg, Leipzig, Munich, Ludwigsburg, Stutthgrt, Wolfsburg czy Wiesbaden. Należy również wspomnieć o takich obiektach jak lotnisko we Frankfurcie czy stadion Allian Arena, gdzie także dostępny jest Internet 5G.
Analitycy wskazują, że do końca 2021 roku zasięg 5G będzie dostępny dla 80% Niemców, a do połowy 2022 roku prawie wszystkie stacje UMTS mają działać także w standardzie 5G. Oznacza to, że rozwój sieci internetowej 5G jest bardzo dynamiczny i nic nie jest w stanie go zatrzymać.
Podkreślić należy jednak, że Niemcy wyznaczają wysokie standardy rozbudowy sieci 5G. Rząd Federalny Niemiec zatwierdził ustawę o bezpieczeństwie IT, która stawia duże przeszkody chińskim dostawcom w udziale w rozbudowie sieci komórkowej 5G.
Operatorzy oferujący sieć 5G
W 2019 roku czterech niemieckich operatorów telefonii komórkowej ubiegało się o licencję 5G. Natomiast już rok później firma Vodafone jako pierwsza uruchomiła sieć 5G. Obecne taryfy tego operatora na telefony komórkowe oferują możliwość korzystania z 5G, ale jest to możliwe tylko w tych miejscach w Niemczech, gdzie dostępny jest zasięg tego typu. Nie jest to jedyne ograniczenie. Użytkownicy muszą posiadać sprzęt, który pozwoli im na odbiór najnowszej i najszybszej sieci telefonicznej.
Inną firmą na niemieckim rynku operatorów, której klienci mogą skorzystać z sieci 5G jest Telekom, który na początku 2021 roku posiadał około 1500 anten transmitujących sieć 5G. Kolejnym operatorem jest firma Telefonica, będąca właścicielem marki O2 i trzecim głównym dostawcą w Niemczech.
Cena miesięcznego abonamentu z nowym smartfonem zapewniającym obsługę sieci 5G mieści się w granicy 70 Euro. Wszystko jest oczywiście zależne od wersji wybranego modelu telefonu. W Polsce dobry smartfon z abonamentem oferującym dostępność 5G kosztuje około 100 zł, jednak nie można dokładnie przekładać tych kwot.
Czym różni się od innych rozwiązań?
Sieć 5G wyróżnia zdecydowanie większa prędkość. Użytkownicy mogą korzystać z mobilnych usług transmisji danych i bez problemów surfować po Internecie. Przekłada się to na możliwość śledzenia wydarzeń kulturalnych i sportowych w transmisji na żywo czy oglądanie filmów w jakości HD.
Sieć 5G to nie tylko Internet, ale również możliwość wprowadzenia wielu zmian i rozszerzenie możliwości technologicznych rozwiązań takich jak wirtualna, rozszerzona rzeczywistość czy inteligentne urządzenia takie jak pralki sterowane smartfonem, czy wreszcie inteligentne domy. Wszystko to ma na celu uprościć codzienne czynności i ułatwić życie. Sieć 5G i zapewne nowsze wersje, które powstaną za kilka lat przyniosą wiele rozwiązań, które dziś nawet filozofom się nie śniły. Więcej informacji o tym typie sieci oraz dostawcach internetu w Niemczech można znaleźć na stronie teleberlin.pl.
Rozwój infrastruktury 5G w Niemczech odbywa się stopniowo, piętą achillesową są obszary wiejskie, na których to wszystko przychodzi z opóźnieniem. Czynnikiem wstrzymującym rozwój sieci 5G w Niemczech jest również zobowiązanie dostawców sieci, że do końca 2022 roku 98% gospodarstw domowych, a także podróżnych po autostradach i koleją będzie miało dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 100 megabitów na sekundę. Taką prędkość można osiągnąć dzięki technologii 4G/LTE, przez co dostawcy w Niemczech nadal będą inwestować w to dużo pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na rozbudowę nowej technologii.