Internet podczas wakacji w Niemczech – co wybrać?

internet

Internet to obecnie technologia, która daje ogromne możliwości i znacząco ułatwia wiele kwestii. Z tego względu szczególnie podczas wyjazdu zagranicznego, internet jest bardzo przydatny, a w wielu przepadkach nawet niezbędny do tego, aby sprawnie poruszać się po obcym państwie, tym bardziej w sytuacji, gdy nie znamy danego języka. Wyjeżdżając za granicę np. do Niemiec, należy jednak pamiętać, że podczas korzystania z internetu mobilnego wykorzystujemy w tym celu infrastrukturę znajdującą się na terenie danego kraju, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami i wymaganymi. Warto więc wiedzieć, o czym pamiętać chcąc korzystać z internetu w Niemczech, czy można korzystać z własnego pakietu internetu oraz jaki jest zasięg internetu w Niemczech?

Zasięg internetu w Niemczech

W krajach rozwiniętych niemal powszechny dostęp to szybkiego internetu mobilnego jest obecnie czymś zupełnie normalnym. W Niemczech wygląda to dokładnie tak samo, a na terenie tego kraju znacząca większość obywateli ma dostęp do szybkiej sieci LTE lub nawet 5G. Dzięki tak szerokiemu zasięgowi internetu korzystanie z internetu mobilnego w Niemczech jest bardzo proste i komfortowe. Oczywiście warto pamiętać, że istnieją pewne miejsca, gdzie zasięg ten może być nieco gorszy, lub może go nie być w ogóle. Jednak takich miejsc jest bardzo mało i zazwyczaj są to tereny oddalone od cywilizacji lub też położne w górach. Nie zmienia to jednak faktu, że dla większości turystów korzystanie z internetu na terenie Niemiec nie powinno sprawiać żadnego problemu, ponieważ zasięg internetu mobilnego pokrywa prawie cały kraj.

Czy w Niemczech można korzystać z własnego pakietu internetu?

Korzystanie z internetu mobilnego lub sieci komórkowej w innym kraju, niż kraj, w którym działa dany operator, jeszcze do niedawna było dość problematyczne i kosztowne. Na szczęście obecnie dzięki wprowadzeniu RLAH (roam like at home) jest to bardzo proste. RLAH to zasada, która wprowadzona została w celu poprawy swobody komunikowania się na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego podczas okresowych podróży np. wyjazdu służbowego czy też urlopu za granicą. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadamy kartę SIM od polskiego operatora i mamy wykupiony odpowiedni pakiet internetu, będzie to wystarczające do tego, aby bez żadnego problemu korzystać z internetu na terenie Niemiec lub też innego państwa należącego do Unii Europejskiej, lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zasada ta nakazuje bowiem operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu, na takich samych zasadach jak te obowiązujące w kraju. Jest to więc znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób, które planują wakacje w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że zasada RLAH, ma też pewne ograniczenia, takie jak na przykład to, że okres pobytu za granicą nie może być dłuższy niż 30 dni, aby korzystanie z internetu na zasadach RLAH było możliwe. Z tego względu sposób ten nie sprawdzi się w przypadku osób, które planują dłuższy pobyt za granicą.

internet

Co zrobić, gdy chcemy mieć dostęp do internetu na terenie Niemiec?

Aktualnie możliwe jest korzystanie z własnej karty SIM i pakietu internetu na terenie Niemiec. Jest to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie, jednak jeśli planujemy pobyt dłuższy niż 30 dni, lub z jakichś innych powodów nie możemy korzystać z własnej karty SIM za granicą, dobrym rozwiązaniem może być też internet na kartę w Niemczech, który pozyskamy, kupując kartę sim od niemieckiego operatora. Dzięki temu będziemy korzystać z internetu mobilnego, na takich samych warunkach jak obywatele Niemiec. Rozwiązanie to będzie również dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy dużo większego transferu, ponieważ często pakiety oferowane przez polskich operatorów w ramach RLAH są znacznie mniejsze i obejmują np. tylko kilka gigabajtów transferu. U operatorów niemieckich można natomiast liczyć na znacznie większe pakiety, jednak z tym wiąże się konieczność zakupu niemieckiej karty i jej użytkowania, co może rodzić pewne trudności. Warto więc przed wjazdem określić, co jest nam potrzebne i na tej podstawie wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Redaktor MK