Maszyny drukarskie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniły i ewoluowały. Branżę poligraficzną, jak bez wątpienia też każdą inną, zrewolucjonizował postęp technologiczny. Z tego względu dzisiejsze maszyny drukarskie znacząco różnią się od tych, jakie znano jeszcze do niedawna, bo zaledwie w drugiej połowie XX wieku. Postęp technologiczny spowodował, że dzisiejsze urządzenia poligraficzne zostały w pełni skomputeryzowane i zautomatyzowane. Globalna cyfryzacja sprawiła, że dzisiejsza poligrafia wskoczyła na zupełnie inny, o wiele lepszy poziom i cały czas prężnie się rozwija. Dzisiejsze maszyny drukarskie wyróżniają się doskonałymi parametrami, dzięki czemu pracują wydajnie, szybko i intuicyjnie.
Maszyny drukarskie – dlaczego w ich przypadku serwis jest tak ważny?
Aktualnie urządzenia poligraficzne mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są przez różne branże i sektory na całym świecie. Z tego względu można wyróżnić bardzo wiele rodzajów i typów urządzeń drukarskich, a każdy z nich przeznaczony jest do różnych celów. Niestety skomputeryzowanie maszyn poligraficznych ma jednak też swoje konsekwencje – urządzenia te, jak każda inna maszyna elektroniczna, wymagają regularnego serwisowania. Brak cyklicznych przeglądów przekłada się na jakość działania urządzeń, co skutkuje dużo gorszymi wynikami i zmniejszeniem wydajności. Bardzo ważne zatem, aby dbać o regularny serwis i konserwacje, ponieważ tylko wtedy urządzenia będą pracowały skutecznie i szybko.
Jak często należy serwisować maszyny drukarskie?
Serwis maszyn drukarskich powinien być wykonywany w zależności od rodzaju danego urządzenia, jak i jego ogólnego stanu – najczęściej zalecane jest przeprowadzanie go raz do roku. Typów maszyn drukarskich jest bardzo wiele. Z tej obszernej grupy można wyróżnić urządzenia do produkcji etykiet, opakowań tekturowych, opakowań foliowych w technologii offsetowej, flexo, jak i sitodruku. W przypadku tego typu maszyn istotne jest regularne wykonywanie relokacji, która polega na rozłożeniu urządzenia na części, zabezpieczeniu go, a w następnych krokach wykonywane jest rozdzielenie podzespołów farbowych, demontowane są przewrotki i systemy non-stop, odseparowane zostają szafy elektryczne, a przewody są wyciągane. Po wykonanej relokacji urządzenie ponownie jest składane, uruchamiane i odpowiednio konfigurowane. W przypadku urządzeń przemysłowych ważna jest również cykliczna regeneracja ostrzy – serwis ten jest tak samo ważny, jak relokacja.
Zdarzają się sytuacje, gdy maszyny drukarskie muszą zostać poddane generalnemu remontowi sztanctygli i cylindrów sztancujących – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy urządzenie przeznaczone jest do sprzedaży. Remonty mają na celu przywrócenie wyeksploatowanej maszynie sprawności, a poszczególne, szwankujące części np. łańcuchy, łożyska, łapy, ramy zaciskowe, jak i wały są wymieniane. Sprzęgła podlegają gruntownemu sprawdzeniu, zaś ostatecznie cała maszyna zostaje przywrócona do pierwotnych ustawień fabrycznych. Podczas remontów często wymienione zostają również panewki, zaś czopy wałów pozbawione są luzów. Często zachodzi potrzeba wymienienia całej automatyki na bardziej nowoczesną i intuicyjną. Renowacji zostają poddane również osłony i korpus, które odświeżają wygląd zewnętrzny danego urządzenia.
Serwis i remonty maszyn drukarskich – gdzie znaleźć najlepszą firmę?
Firma Snimpol istnieje od 1998 roku i od ponad 20 lat specjalizuje się w sprzedaży, serwisowaniu oraz naprawie maszyn drukarskich. Przedsiębiorstwo oferuje profesjonalną pomoc w zakresie relokacji maszyn do opakowań i etykiet, remonty oraz naprawę maszyn sztancujących, jak również regenerację ostrzy urządzeń przemysłowych. Wszystkie zlecenia realizowane są szybko i terminowo, a jakość pełnionych usług stoi na najwyższym poziomie. Snimpol wyróżnia się elastycznym podejściem do klienta, a każda usługa dopasowywana jest do planów produkcyjnych. Firma oferuje partnerskie współprace, które w przypadku serwisowania urządzeń drukarskich są niezwykle ważne.