Jak dbać o garaż blaszany?

garaże blaszane

Jednym z podstawowych sposobów na ochronę samochodu przed kradzieżą, a także niszczącym wpływem warunków atmosferycznych jest posiadanie garażu, który będzie stanowił zabezpieczenie na długie lata. Do najbardziej popularnych rodzajów należą garaże z blachy. Są solidne, niezawodne, można na nich polegać. Jednak i blaszane garaże wymagają odpowiedniego zadbania. W przeciwnym wypadku może dojść chociażby do korozji, prowadzącej z kolei do rdzewienia. Jak temu zapobiec oraz w jaki sposób należy dbać o garaż blaszany, tak aby przysłużył się na długi czas?

Dlaczego warto zdecydować się na garaż blaszany?

Garaże blaszane obecne są w Polsce od lat. Ich popularność nie maleje, a wręcz wzrasta. Co w nich takiego wyjątkowego? Z pewnością poziom ochrony, jaką zapewnia zarówno przed czynnikami pogodowymi tj. deszczem, gradem czy porywistym wiatrem, jak i przed ludźmi: złodziejami, wandalami i innymi osobami skłonnymi do uszkodzenia naszego mienia. 

Ponadto materiał, z jakiego taki garaż jest zbudowany cechuje się wytrzymałością, solidnością, a co więcej – nie jest zbyt drogi. Biorąc pod uwagę koszt zaprojektowania oraz postawienia garażu blaszaka, jest on znacznie bardziej opłacalny od chociażby swojego murowanego zamiennika. 

Mocny szkielet konstrukcji, wspierany przez stalowe elementy nośne stanowi fundament, dzięki któremu Twój pojazd będzie bezpieczny. Na korzyść działa również prędkość, z jaką garaż blaszak może powstać. Jeśli komuś zależy na czasie i jednoczesnej wysokiej wytrzymałości – wybór tego rodzaju garażu będzie odpowiedni.

Garaż blaszak może być nie tylko miejscem parkowania samochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełnił funkcję szopy czy pomieszczenia gospodarczego na sprzęty i narzędzia na działce lub w przydomowym ogrodzie. 

garaże z blachy

Co zrobić, aby garaż blaszak służył jak najdłużej?

Garaż blaszak posiada wiele zalet, jednak i on nie jest w stu procentach niezniszczalny. Aby dobrze spełniał swoją zabezpieczającą rolę, sam musi być dobrze zadbany. Po jakimś czasie powierzchnia garażu może zostać zaatakowana przez proces korozji. Dzieje się to zazwyczaj po długotrwałym narażeniu na silne opad deszczu czy też utrzymującą się w powietrzu wilgoć. Z korozją i innymi uszkodzeniami można skutecznie walczyć. Zaleca się, aby w pierwszej kolejności myśleć o profilaktyce i regularnym pokrywaniu blaszanych ścian środkiem antykorozyjnym. Działa on również w momencie, kiedy konstrukcja zostanie poddana procesowi korozji.

Ściany garażu możesz również pomalować specjalną farbą, która będzie odporna na szkodliwe działanie wody. Powinno się wtedy pomalować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ściany budynku. Warto pamiętać, aby jakiekolwiek prace remontowe tudzież naprawcze wykonywać w sezonie wiosenno-letnim, kiedy powietrze jest suche i ciepłe. Ważne jest również samo usytuowanie garażu. Nie powinien on znajdować się bezpośrednio pod drzewami.

Sposoby na radzenie sobie z rdzą na garażu blaszaku

Kiedy pojawi się rdza, najlepiej zacząć od oszlifowania uszkodzonego miejsca za pomocą papieru ściernego lub popularnego “druciaka”. Zardzewiała część garażu powinna zostać oczyszczona i w razie potrzeby załatana w przypadku, gdy korozja wyżarła część metalu. 

Preparat antykorozyjny oraz farba np. proszkowa powinny poradzić sobie z nieustępującą rdzą. Jeśli jednak proces zaszedł już zbyt daleko, zaleca się dekonstrukcję uszkodzonych części i wymianę na nowe. Kolejną wielką zaletą garażu blaszaka jest to, że jest on łatwy zarówno w składaniu, jak i rozkładaniu, zatem czynność ta nie powinna sprawić nikomu większych trudności. Cena, skuteczna ochrona oraz łatwość w postawieniu to główne powody, dla których powinno się zdecydować na garaż blaszak.

Pan Lotto