Jak dobrze przygotować się do rozwodu?

rozwody Toruń

Decyzja o rozwodzie często podejmowana jest pochopnie, bez przygotowania i przemyślenia. Pozwalamy się ponieść emocjom, podczas gdy tak naprawdę, z wyjątkiem skrajnych sytuacji, gdy trzeba działać natychmiast, decyzję o rozwodzie należy naprawdę dobrze przemyśleć.

Musimy także przygotować się na to, że zawsze mogą istnieć rzeczy, o których nie wiemy, lub których zwyczajnie nie wzięliśmy pod uwagę. Poniżej kilka praktycznych porad, jak przygotować się do sprawy rozwodowej. 

Sprawa rozwodowa: praktyczne porady

Klamka zapadła. Chcesz się rozwieść. Zanim jednak powiesz o tym współmałżonkowi, dobrze wszystko przemyśl. Zastanów się, czy na pewno to koniec i czy nie ma szans na uratowanie małżeństwa. Przemyśl, czy nie ma dla was drogi do porozumienia, gdyż jeśli sąd uzna, że macie szansę, możesz nie dostać rozwodu. Zbierz solidne argumenty przed rozmową z drugą osobą. Przygotuj się na to, że może dojść do awantury… lecz nie musi. Jeśli jesteście w stanie normalnie rozmawiać, ustalcie jak najwięcej szczegółów przed pójściem do sądu. 

sprawy rozwodowe Toruń

Doświadczony w sprawach rozwodowych prawnik w Koszalinie udzieli rzetelnej porady i profesjonalnie poprowadzi Twoją sprawę rozwodową.

Sytuacja komplikuje się, gdy macie dzieci. Muszą wiedzieć o tym, co się dzieje. Mogą one czuć się winne, czuć złość do was obojga lub tylko do jednego z rodziców. Mają one prawo cierpieć, lecz nie mają prawa decydować za was. Pozostawanie ze sobą tylko “dla dobra dzieci” zrobi im więcej krzywdy, dlatego że dziecko straci szansę na dostanie w zdrowej atmosferze, przy szczęśliwych i kochających się rodzicach. Przygotuj się na pytania sądu na temat spraw intymnych. Są one irytujące, lecz sąd w ten sposób sprawdza, czy na pewno nie ma między wami żadnej więzi. 

Pamiętaj o ważnej rzeczy: nawet jeśli nie zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, druga strona może to zrobić i na to również musisz się przygotować. Zastanów się zatem dokładnie, czy nie masz swojego udziału w rozpadzie związku.

Szczerość z prawnikiem to podstawa

Najlepsi z najlepszych Ci nie pomogą, jeśli nie powiesz wszystkiego, co może mieć znaczenie. Na pytania odpowiadaj zatem uczciwie i udzielaj dokładnych informacji. Prawnik to Twój sojusznik, który walczy o Twoje zwycięstwo, musi zatem wiedzieć wszystko, co ma znaczenie podczas rozprawy rozwodowej. Omawianie intymnych spraw jest krępujące, lecz czasem niestety konieczne. Znajomość wszystkich szczegółów pomoże ustalić, jakie argumenty może wytoczyć druga strona i dobrze się na nie przygotować. 

Zbieraj dowody w każdej formie

Małżonek Cię zdradza? Przedstaw wszelkie zgromadzone SMS-y, maile, zdjęcia, wpisy z portali społecznościowych i inne dowody, jakie tylko masz. Jeśli masz świadków, którzy potwierdzą, że widzieli kochanków, również ich powołaj. Twoja druga połówka wpadła w uzależnienie? Wykaż, że doprowadziło to was do problemów finansowych, pokaż wyciągi z kont, dokumentację od specjalistów, jeśli podejmowaliście próby terapii. 

Przemyśl, jak może wyglądać sytuacja po rozwodzie

Rozwód to ogromna zmiana w życiu. Jeśli pogorszy ona sytuację finansową, podejmij starania o alimenty, zakaz zbliżania się, jeśli dochodziło do przemocy domowej, i zastanów się nad formą opieki nad dziećmi. Czasem zdarza się, że małżonkowie rozwodzą się polubownie, zgodnie i bez prania brudów. Zastanów się, jak w takiej sytuacji mogłaby wyglądać wasza relacja, jeśli zdecydujecie się pozostać w kontakcie. 

 

Pan Lotto