Esperal to lek uzupełniający skuteczność klasycznej terapii alkoholowej. Ma on za zadanie wzbudzić niechęć do spożycia alkoholu, wspomagając tym samym powrót do pełnej trzeźwości. Poniżej omówimy mechanizm działania esperalu, a także odpowiemy na pytanie o to, jakie skutki dla organizmu niesie za sobą jego zażywanie.
Jak działa esperal?
Główna zasada działania esperalu polega na zaburzeniu procesu rozkładu alkoholu w organizmie. W normalnym trybie organizm po spożyciu alkoholu zaczyna go stopniowo rozkładać, przy czym podczas tego procesu skutkiem ubocznym jest wytwarzanie aldehydu octowego – toksyny wpływającej negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Organizm przystępuje jednak do przekształcenia toksyny w niegroźny kwas octowy, a następnie do postaci dwutlenku węgla i wody.
Jednak w przypadku zażycia esperalu, dochodzi do zablokowania wydzielania enzymu, określanego jako dehydrogenaza alkoholowa, w wyniku czego organizm nie jest w stanie unieszkodliwić aldehydu. Aldehyd jest odpowiedzialny za występowanie syndromu dnia poprzedniego, potocznie zwanego kacem, jednak w wyniku działania esperalu, zaczyna on szybko kumulować się w organizmie i objawy typowe dla kaca występują w kilkukrotnie większym nasileniu już po ok. 10 minutach od spożycia alkoholu.
Jakie są skutki łączenia esperalu z alkoholem?
Jako że aldehyd octowy jest wyjątkowo niebezpieczną toksyną, jego nadmierna ilość może prowadzić do uszkodzenia istotnych narządów i rozwoju chorób często towarzyszących alkoholizmowi. Zniszczeniu mogą ulec nerki, wątroba, serce, mózg i wiele innych narządów.
Przykładowe działania niepożądane po połączeniu esperalu z alkoholem obejmują:
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- nasilenie lęku przed śmiercią,
- skoki ciśnienia,
- możliwy zawał serca.
Podczas stosowania esperalu trzeba pamiętać, że zakazany jest nie tylko sam alkohol, lecz też wyroby zawierające jego śladowe ilości. Dotyczy to potraw z alkoholem, słodyczy, płynów do płukania jamy ustnej, czy też kosmetyki zawierające alkohol w składzie.
Wpływ esperalu na psychikę
Zadaniem wszywki jest wywołać negatywne skojarzenia związane z piciem alkoholu i wywoływać strach przed możliwymi konsekwencjami. Owszem zdarzają się pacjenci, dla których strach jest na tyle silny, że nie sięgają po alkohol, dlatego też traktują esperal jako skuteczną metodę walki. Ma to jednak swój minus, jako że działanie esperalu jest ograniczone w czasie i w takim przypadku co ok. 8-12 miesięcy konieczne jest powtarzanie wszywki.
Jest jednak również druga strona medalu. Esperal nie sprawdza się u wszystkich. Począwszy od aspektów fizycznych, zdarza się, że organizm uzależnionego wykazuje dużo większą tolerancję na ilość zażywanych substancji alkoholowych, co sprawia, że nie odczuje działania esperalu zbyt mocno. Może się też zdarzyć, że wszyty preparat jest zbyt niskiej jakości.
Z kolei biorąc pod uwagę wpływ na psychikę, skuteczność esperalu jest w dużej mierze zależna od poziomu motywacji do wyjścia z uzależnienia. Chodzi o to, że jeśli alkoholik został nakłoniony do zaszycia się wbrew swojej woli, to już po krótkim czasie zgłosi się po usunięcie wszywki, lub odczeka, aż preparat przestanie działać i potraktuje możliwość spożywania alkoholu po tak długim czasie jak nagrodę, wpadając w ciąg alkoholowy. W tych przypadkach uzależnionemu towarzyszy na ogół myśl, że to nie alkohol jest winien złemu samopoczuciu, lecz wszywka. I w związku z tym to nie alkoholu trzeba się pozbyć, a właśnie wszywki.
Wszywka – co zrobić, aby była skuteczna?
W idealnym świecie wystarczyłoby rozważyć wszelkie za i przeciw, po czym podjąć decyzję. Alkohol jednak nie wspiera racjonalnego myślenia, dlatego też leczenie nierzadko przebiega metodą prób i błędów. W większości sytuacji jednak wszywka dostępna w Opolu w polecanej przychodni działa najskuteczniej, jeśli jest połączona z terapią alkoholową. Tylko w takiej sytuacji uzależniony ma szansę zrozumieć mechanizm funkcjonowania nałogu i rozpoznać sytuacje alarmowe, a także wpływ jego uzależnienia na otoczenie.