Jak działają płyny do soczewek?

soczewki

Soczewki kontaktowe zdobywają coraz większą popularność. Zapewniają wygodę, brak konieczności używania okularów oraz dobre samopoczucie. Zapotrzebowanie na soczewki sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty. Wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na płyny do soczewek, które muszą być wybrane prawidłowo. Jak działają oraz dlaczego powinny być używane przez każdego posiadacza soczewek?

Do czego służą płyny do soczewek?

Używanie płynów do soczewek to obowiązek każdego, kto nosi soczewki kontaktowe. Odpowiednia higiena oczu i pielęgnacja szkieł to podstawa, aby zachować optymalną jakość wzroku i bezpieczeństwo. Soczewki czasowe wymagają używania płynów do soczewek, które należy myć. Czy wiesz, że pielęgnacja i czyszczenie soczewek zabija ponad 80% bakterii? Płyn do soczewek posiada właściwości, które odpowiednio czyszczą i przygotowują soczewki do ponownego założenia. Umycie ich wodą może spowodować więcej szkód niż pożytku.

W jaki sposób działają płyny do soczewek?

Wybór płynu do soczewek jest bardzo ważny. Należy je dobierać do rodzaju soczewek. Wyróżnia się płyny do soczewek miękkich oraz do soczewek twardych. Ponadto wyróżnia się:

  • płyny jednostopniowe – czyszczą, dezynfekują i pielęgnują,
  • płyny wielostopniowe – które dzieli się na płyny dezynfekujące i pielęgnujące,
  • płyny wielofunkcyjne – dezynfekują, czyszczą i spłukują,
  • płyny oksydacyjne – dezynfekują, czyszczą oraz są przeznaczone do przechowywania soczewek.

 

Dlaczego używanie płynów do soczewek jest konieczne?

Płyny do soczewek powinny być używane przez każdego posiadacza soczewek. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie soczewek w stanie odpowiednim do noszenia podczas dnia. Właściwości dezynfekujące takie jak czyszczenie soczewek z osadów białkowych, lipidowych i z łez, ale także z osadów powstałych z makijażu to główne zadania płynów. Dodatkowo pielęgnacja soczewek kontaktowych zapewnia usuwanie mikroorganizmów, które są przeszkodą do zachowania pełnej higieny oczy. Stosowanie płynów pielęgnacyjnych znacznie poprawia komfort noszenia soczewek oraz  zapewnia utrzymanie ich w stanie możliwym do ponownej aplikacji.

W jaki sposób prawidłowo stosować płyny do soczewek?

Zasady stosowania płynów do soczewek powinny być bezwzględnie przestrzegane. Dzięki temu można mieć pewność, że stosowanie soczewek jest bezpieczne. Przede wszystkim należy dobierać płyny do soczewek, zwracając uwagę, czy są one do soczewek miękkich, czy do soczewek twardych. Ponadto nie wolno zmieniać płynu do soczewek podczas noszenia jednej pary. W związku z tym, rozpoczęcie nowej butelki płynu pielęgnacyjnego powinno wiązać się z nowym pojemnikiem na soczewki. Zalecamy także, aby zawsze sprawdzić datę ważności na opakowaniu. Osoby, które wykazują nadreaktywność oraz są podatne na alergie, przed założeniem soczewek kontaktowych na oczy, powinny zawsze przepłukać je solą fizjologiczną.

 

Używanie soczewek kontaktowych do dla wielu osób wygoda i jedyny sposób, aby widzieć dobrze, nie mając na nosie okularów. Aplikacja soczewek do oka wiąże się jednak z koniecznością szczególnej dbałości o tak delikatną strefę twarzy. Odpowiednio wybrane płyny do soczewek powinny się znaleźć na liście zakupów każdej osoby, która chce używać soczewek kontaktowych świadomie oraz bez negatywnych skutków na jakość widzenia i wzrok.

Pan Lotto