Jak opiekować się osobą leżącą?

Upływ lat potrafi w druzgocący sposób odbijać się na organizmie ludzkim. W przypadku osób zmuszonych do pozostania w łóżku na długie miesiąca lub nawet lata podnosi się ryzyko osłabienia organizmu, zaniku lub osłabienia mięśni, zapalenia płuc, czy też depresji. Aby temu zapobiec, potrzebna jest odpowiednia opieka w zakresie odpowiedniego wyposażenia pokoju, żywienia, ćwiczeń, a także dbałości o komfort psychiczny. Jak to zrobić?

Jak urządzić pokój osoby leżącej?

Oprócz tego, że pokój powinien być przede wszystkim przytulny, liczy się także to, aby przebywanie w nim nie było dla osoby chorej uciążliwe. Jeśli może ona wstawać, zadbaj o położony przy łóżku dywanik, a także przymocuj go do podłogi, by się nie ślizgał.

Łóżko ustaw tak, by dostęp do seniora był możliwy z obu stron – ułatwi to przeprowadzanie zabiegów higienicznych. Ważna jest również szafka, w której chory może trzymać najważniejsze drobiazgi. Przydatny jest także wysięgnik przy łóżku, dzięki któremu senior może zmienić pozycję. Przyda się również materac podkładowy, zapobiegający powstawaniu odleżyn.

Jak zadbać o dietę osoby leżącej?

Na ogół zalecenia dietetyczne wyznacza lekarz. Jeśli jednak nie zalecił on konkretnej diety, wówczas można zastosować się do ogólnych wytycznych żywienia seniorów. Przedstawiamy je poniżej.

  • Dieta musi składać się z posiłków lekkostrawnych, podawanych 4 do 5 razy w ciągu dnia. Najlepiej jest wtedy, gdy są one podawane o stałych porach.
  • Dieta powinna być źródłem witamin, soli mineralnych, a także białka, cukrów i tłuszczy, przy czym dwa ostatnie z umiarem.
  • Ważna jest duża zawartość błonnika w diecie, co usprawnia funkcjonowanie jelit.
  • Potrawy smażone są zakazane.
  • Kawałki pożywienia powinny być miękkie i niezbyt duże.
  • Nie zapominamy także o podawaniu płynów w ilości 2-3 litrów na dobę.

Ćwiczenia dla osoby chorej leżącej – jak zadbać o jej sprawność fizyczną?

Wybór ćwiczeń w przypadku osób zaawansowanych wiekiem jest już mocno ograniczony, niemniej jednak wciąż można zadbać o sprawność seniora. Dobrym przykładem są spacery po domu lub ogrodzie, pod warunkiem jednak, że osoba chora może się na takie udawać.

Pomocne są również masaże, ćwiczenia polegające np. na podnoszeniu rąk i nóg, zginaniu łokci, czy też na chwytaniu w dłoń i rytmicznym ściskaniu niewielkich przedmiotów. Duże znaczenie mają również ćwiczenia oddechowe, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób takich, jak zapalenie płuc.

Jak zatroszczyć się o komfort psychiczny osoby leżącej?

Długotrwałe, przymusowe leżenie potrafi niezwykle negatywnie odbyć się na stanie psychicznym osoby chorej. Dlatego też dbaj o to, by miała ona swoją prywatną przestrzeń, lecz nie myl jej z izolacją.

Senior pomimo choroby i zaawansowanego wieku nadal jest członkiem rodziny i wciąż chce wiedzieć, co się dzieje wokół. Dlatego jak najwięcej rozmawiaj, informuj, co słychać u rodziny i znajomych, a także na miarę możliwości wciągaj osobę starszą w codzienne, domowe sprawy.

Oprócz porcji “lokalnych wiadomości” liczy się również forma rozrywki. Staraj się zapraszać znajomych i przyjaciół osoby chorej, a jeśli ma ona w danej chwili ochotę na odrobinę samotności, nie nalegaj na towarzystwo. W pojedynkę również można robić mnóstwo rzeczy – czytać, rozwiązywać krzyżówki, robić na drutach lub słuchać muzyki. Daj zatem seniorowi przestrzeń dla siebie, lecz też dużo obecności.

Czy opieka nad osobą leżącą musi być trudna?

Niestety, choroba i płynąca z niej frustracja, konieczność leżenia w łóżku przy jednoczesnej świadomości, że za oknem toczy się zwykłe życie, do którego już się nie wróci, a także wypalenie opiekunów może nierzadko prowadzić do spięć osłabiających relację. Aby tego uniknąć, spróbuj zastosować się do powyższych wskazówek. Dobrze wyposażony pokój, dobra dieta i dopasowana aktywność fizyczna, a także komfort psychiczny potrafią zdziałać wiele dobrego!

Redaktor MK