Jak ozdobić ścianę w mieszkaniu? Sezonowe inspiracje

salon

Puste ściany w mieszkaniu nie są najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak w interesujący i niebanalny sposób zagospodarować tę przestrzeń. Choć minimalizm staje się coraz modniejszy, to jednak niezagospodarowana powierzchnia może świadczyć o braku pomysłu na zaaranżowanie wnętrza. Oto kilka praktycznych pomysłów na interesujące urządzenie ściany, aby jej powierzchnia stała się modna i piękna. 

Jakie ozdoby na ścianę są w modzie?

Warto poświęcić czas zagospodarowaniu ścian we wnętrzu własnego mieszkania po to, aby prezentowały się zjawiskowo i przykuwały wzrok, a przede wszystkim tworzyły klimat wnętrza, w którym właściciel będzie czuł się dobrze.  Rynek oferuje różnego rodzaju ozdoby, które można wykorzystać w aranżacji przestrzeni nie tylko salonu, ale również przedpokoju, sypialni, kuchni i łazienki. Są wśród nich bezpieczne, wybierane najczęściej obrazy, plakaty, fototapety, fotografie, lub mniej banalne i nietuzinkowe sztukaterie, lustra, kasetony i panele szklane

Jakie dekoracje na ścianę warto wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze dekoracji na ścianę warto wybrać tę, która stworzy wnętrze nie tylko estetyczne i interesujące, ale przede wszystkim przyjazne dla właścicieli mieszkania, a także zgodne z ich preferencjami. Celem jest przecież stworzenie wnętrza, w którym mieszkańcy chętnie będą spędzali czas. Należy pamiętać o tym, że podstawą udanej aranżacji jest spójność pomysłu. Dekoracje muszą być dopasowane do wystroju całej przestrzeni nie tylko w warstwie kolorystycznej, ale przede wszystkim stylu. Nieprzemyślany wybór dekoracji lub ich nadmiar może w efekcie prowadzić do uzyskania wyjątkowo przytłaczającego efektu końcowego. 

Obrazy, plakaty lub fototapety na ścianę

Najprostszym pomysłem na udekorowanie ściany jest obraz, plakat lub fotografia. To ciekawy pomysł doskonale sprawdzający się w salonie lub jadalni. Dzięki niemu każde wnętrze nabierze szczególnego i indywidualnego charakteru. Rynek oferuje mnóstwo tego rodzaju produktów, które ożywią powierzchnię ściany. Wystarczy posłużyć się wyobraźnią i stworzyć z fotografii lub plakatów, a także obrazów spersonalizowane wnętrze. Interesującą dekoracją może być stare malowidło umieszczone w centralnym miejscu. To rozwiązanie dla znawców sztuki, którzy potrafią znaleźć interesujący obraz w rozsądnej cenie. Plakat natomiast to kolejny pomysł na aranżację ściany nie tylko we wnętrzu przeznaczonym dla nastolatków. Mogą być związane z produkcjami filmowymi, sztukami teatralnymi, zespołami muzycznymi. Wybór zależy od zainteresowań mieszkańców. Obrazy, plakaty, fotografie to bez wątpienia najczęściej wybierane dekoracje ścian.

salon

Lustra na ścianę

Lustra na ścianę są doskonałym rozwiązaniem do salonu i sypialni szczególnie wtedy, gdy są to nieduże pomieszczenia. Dzięki nim wnętrze ulega optycznemu powiększeniu, staje się bardziej przestronne, ponieważ sprawiają one, że do wnętrza dociera więcej światła. Warto podczas wyboru tego rodzaju produktu zwrócić uwagę na jego kształt oraz ramę, która będzie wpisywała się w styl aranżacji wnętrza. Najczęstszym miejscem do powieszenia lustra jest ściana nad stołem lub obok okna, przez co zyska się wrażenie jeszcze jednego z nich. 

Panele szklane na ścianę

Dzięki panelom szklanym na ścianę uzyskuje się efekt przestronnego, oryginalnego i trwałego obrazu. Wykonane są ze szkła hartowanego, dlatego cechują się odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Doskonale sprawdzą się do kuchni, salonu, łazienki i przedpokoju. Zaletą paneli szklanych jest ich wytrzymałość, efektowność, uniwersalność, gdyż mogą być ozdobą każdego pomieszczenia. Poza tym łatwo utrzymać je w czystości. Pielęgnacja sprowadza się do mycia z użyciem płynów. Panele stanowią nowoczesną i imponującą dekorację wnętrz. Różnorodne projekty graficzne pozwolą na wybranie odpowiedniego wzoru. Dzięki nim można odmienić dowolne pomieszczenie w domu. Możliwości jest wiele, dlatego warto dać ponieść się wyobraźni przestrzennej i udekorować wnętrze oryginalnymi panelami szklanymi, gdyż stanowią one imponującą i nowoczesną dekorację. Rynek oferuje tego rodzaju produkty na indywidualne zamówienie klienta, co sprawia, że można je dopasować do własnych potrzeb. Ich koszt uzależniony jest od wymiaru produktów. Natomiast montaż jest niezwykle prosty. Można je zamocować bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego do szkła i luster lub dzięki wykorzystaniu mocnej taśmy dwustronnej. Ten sposób sprawdza się szczególnie w kuchni i łazience. Niezwykle oryginalny efekt dekoracji pomieszczenia uzyskuje się dzięki podświetleniu panelu listwą LED.

Redaktor MK